Počela obnova toplane „Jug“ u Nišu

autor: J.Canić
toplanarekonstrukcija
Već počelo demontiranje starih kotlova

Toplana “Jug” koja greje trećinu Nišlija priključenih na daljinsko grejanje, a koja je izgrađena pre 35 godina, biće rekonstruisana do početka nove grejne sezone, najavili su iz Gradske toplane Niš.

Radovi na demontaži starih kotlova i opreme su već počeli, a već početkom juna, kako kažu predstavnici konzorcijuma “Energotehnika Južna Bačka” zaduženi za radove, krenuće sa unošenjem delova novih kotlova, montažom opreme i uređenjem postrojenja.

Došlo je vreme da se oprostimo od ove stare dame, koja je toplotnom energijom snabdevala oko 10.000 domaćinstava i poslovnih prostora i da od sledeće sezone na njenom mestu bude mlada cura. To će biti nova, bolja i energetski efikasnija toplana “Jug”, koja će bezbednost u snabdevanju toplotnom energijom učiniti većom – kaže direktor niške Toplane Slobodan Maksimović.

Ovom rekonstrukcijom, objašnjavaju u Toplani, dobiće se toplotni izvor snage 60 megavati, novi kotlovi će smanjiti emisiju štetnih gasova, a postrojenje će biti sofisticirano i visokoautomatizovano.

Podsetimo, havarije u toplani “Jug” nisu bile retke, poput one na početku prošle grejne sezone kada je ona “ispala” iz sistema, pa je veći deo Niša ostao bez grejanja.

Vrednost rekonstrukcije je nešto više od 2,4 miliona evra, a ovu veliku investiciju finansira nemačka razvojna banka KfW. 


I deo mreže se rekonstruiše

U okviru četvrtog KfW programa biće finansirana i rekonstrukcija toplovodne mreže, i to na 27 deonica.

Nama je mreža veći problem jer je stara preko 35 godina i trudimo se da i nju rekonstruišemo. To je jako skupo i komplikovano i, nažalost, nismo u mogućnosti da je celu obnovimo, ali one najkritičnije deonice sa kojima smo imali probleme rekonstruisaćemo i popraviti – kaže Maksimović.

Biće uloženo i u uvođenje sistema za daljinsko praćenje i očitavanje podstanica i obnovu manjih kotlarnica i njihov prelazak sa mazuta na prirodni gas.

Osim ulaganja iz KfW programa, i niška Toplana će, kako kažu u ovom preduzeću, u rekonstrukciju postrojenja investirati svoja sredstva.

U narednim danima počeće rekonstrukcija dimnjaka na toplani “Krivi vir” čija je vrednost 15,5 miliona dinara, a biće ugrađen i novi automatski sistem za hemijsku pripremu vode u koji će biti uloženo 70 hiljada evra.

Autor:
J.Canić

Slični tekstovi

Komentari

12
  1. greska…radove ne izvodi EJB, ona je predstavnik konzorcijuma. Koje su jos firme u konzorcijumu? Bas me interesuje. Inace EJB je firma koja ispumapava vodu, a po BIRN-u i novac iz kopa Tamnava.

  2. Nema li neko saznanja o tome zasto vec par meseci se konstantno povecava cena grejanja u Nisu? Svaki mesec mi stize racun veci za po 700 800din?

    • Procenjena potrošnja rađena po utrošku iz prošle sezone, a ove je potrošnja veća 20% u proseku. Zato su i narasli računi i trebali bi do jula da budu na nivou zadnjeg ili približno jednaki njemu.

  3. Danas stigao racun, isti kao za februar, sto znaci da su vratili na isto, nema smanjenja…

    • Prijatelju, ti izgleda nisi otvorio novi racun,EUREKA vec je poskupelo. 🙁

  4. Zna li neko nesto vezano za trajno iskljucenje? Hocemo li svi zajedno pisati tuzbu ili svako posebno?

    • Dovešćete samo u pitanje zakonitost sudskih odluka i kod ona 4 slučaja koja su uspela da isključe preko Suda, jer će morati da reaguje državno pravobranilaštvo zbog kršenja mnogih zakonskih akata.

  5. Je li to u prevodu znaci da ce grejna sezona da kasni, a da ce racuni, naravno uvecani, stizati na vreme?!

  6. Da li ce grejna sezona da pocne na vreme ili da skupljam suva drvca po parkovima? Sad su bas suva…

  7. Jel cifra od 25 automobila konacna ili imaju jos vozila? Pitam iz radoznalosti, cisto da znam sta sve placam kroz racun.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.