Letnja pozornica u Niškoj Banji godinama propada, poznato kako će izgledati nakon rekonstrukcije

Screenshot 2025 10 27 at 15.03.27
Potvrđen urbanistički projekat, Ministarstvo daje 14,7 miliona dinara za rekonstrukciju; foto: Printscreen

Grad Niš planira rekonstrukciju Letnje pozornice u Niškoj Banji, koja godinama nije u funkciji, a prema Urbanističkom projektu, predviđeni su radovi na sanaciji bine, tribina, fasade Zgrade kulture i izgradnji novog pristupnog stepeništa. Ministarstvo kulture će za to dati 14,7 miliona dinara.

Godinama nekadašnje mesto okupljanja Nišlija na kulturnim događajima propada i ne samo da je neupotrebljivo, već je i nebezbedno.

Screenshot 2025 10 27 at 15.05.49
foto: prinstcreen

Jula ove godine gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović i ministar kulture Nikola Selaković potpisali su ugovor o rekonstrukciji ove Pozornice i tada je istaknuto da će na njoj biti mesta za oko 200 posetilaca, kao i da bi ona trebalo da bude adaptirana do kraja ove godine.

U planu je da Letnja pozornica u Niškoj Banji dobije potpuno novi izgled, ali da se usput poštuje njen istorijski značaj, piše u Projektu. Ukupna površina parcela na tom prostoru je 1.948 kvadrata, a gabariti Pozornice se neće menjati.

Ideja je da taj prostor će ponovo postane sedište kulturnih događaja i okupljanja i da doprinese razvoju turizma i očuvanju kulturnog identiteta Niške Banje. 

Imajući u vidu trenutno stanje tribina, previđena je reparacija tribina, kao i postavljanje paravana na čeličnoj potkonstrukciji. Pomenuti paravan ima funkciju razdvajanja prostora dela za publiku (javnog dela) i prostora koji koriste zaposleni. Na samom paravanu je planiran prostor za oglašavanje. Takođe, izvršena je zamena popločanja između tribina i objekta zgrade kulture – piše u Projektu.

Predviđena je i dogradnja dela potpornog zida, kao i adaptacija dela prizemlja Zgrade kulture u toalete za posetioce.

U daljoj razradi projekta, prilikom sledeće faze (PGD) je potrebno da građevinski inženjer izvrši pregled pomenutog objekta i da, ukoliko je statički i konstruktivno sve u redu, da izjavu o stabilnosti objekta, a ukoliko ima potrebe za konstruktivnom sanacijom, biće izrađen projekat konstrukcije, kojim će ista biti obuhvaćena – istaknuto je u dokumentaciji.

Screenshot 2025 10 27 at 15.03.20
foto: printscreen

U planu su i sanacija dela fasade Zgrade kulture, zamena stolarije, reparacija čeličnog stepeništa, popločavanje terase, nova rasveta i drugo.

Kako je navedeno u urbanističkom projektu, pošto prostor godinama nije bio u funkciji, najpre je potrebno raščistiti teren i ukloniti mahovinu i rastinje.

S obzirom na to da je trenutni pristup pomenutom objektu kroz ugostiteljski objekat, neophodno je bilo obezbediti novi ulaz zbog boljeg i lakšeg pristupa. Predviđena je izrada pristupnog stepeništa na tlu. Radi lakšeg pristupa i bolje komunikacije sa samim tribinama, predviđeno je obijanje dela tribina – piše u dokumentaciji.

Screenshot 2025 10 27 at 15.03.58
foto: printscreen

Urbanistički projekat je potvrđen pre nekoliko dana i on treba da bude osnov za izdavanje lokacijskih uslova, kao i za izradu projekta za građevinsku dozvolu, uz moguća manja odstupanja, piše u dokumentaciji.

U objedinjenoj proceduri pribavljanja građevinske dozvole moguće su korekcije i odstupanja od datog idejnog arhitektonskog rešenja, u skladu sa članom 15 i 17. Pravilnika o sadržini, načinu i postupku izrade i načinu vršenja kontrole tehničke dokumentacije prema klasi i nameni objekata („Službeni glasnik RS“, broj 96/23) – piše u Urbanističkom projektu.

Urbanistički projekat je radio niški Zavod za urbanizam, a idejno arhitektonsko rešenje izradio je Nikola Serafimović PR arhitektonsko projektovanje Biro Ured iz Niša.

Screenshot 2025 10 27 at 15.05.14
foto: printscreen
Screenshot 2025 10 27 at 15.06.12
foto: printscreen
Screenshot 2025 10 27 at 15.04.08
foto: printscreen
Screenshot 2025 10 27 at 15.06.27
foto: printscreen
Autor:

Slični tekstovi

Komentari

5
  1. Da li znate da u prostoru garderobe, kao privremeno rešenje, decenijama već živi jedan vrsni niški kulturni poslenik. Da li ovo znači da je rešeno njegovo stambeno pitanje?

    Takođe, važno je ko će biti titular prostorom. Bez održavanja i savesnog domaćina sve propada. Međutim, ko će da se stara o sceni je nepoznanica.

  2. Od ovih stolica neće ostati ništa moraće da stave kao na letnjoj pozornici u tvrdjavi da bi to opstalo!

  3. Zna se da od toga nema nista,ali nek se naivni nadaju!Za 5 dana,niko o ovome nece govoriti,pa ce se rabiti u predizbornim kampanjama.

  4. Samo obećanja. Konkurs za montazno demontaža nastresnicu je rađen više puta a zadnji pre možda 30god. Tako i sada, samo priče. Krenite sa radovima pa se hvalite.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.