Pokrenut postupak protiv profesora niškog Medicinskog jer je izašao sa studentima na 16-minutnu tišinu

IMG 5917 scaled
Kazna zbog odavanja pošte, Milan Ćirić; foto: Tamara Radovanović

Tokom praktične nastave na Medicinskom fakultetu u Nišu doc. dr Milan Ćirić, nastavnik na Katedri za fiziologiju, izašao je sa studentima ispred zgrade fakulteta kako bi tokom 16-minutne tišine odali poštu žrtvama tragedije ispod nadstrešnice. Dekan Medicinskog fakulteta Aleksandar Mitić uputio mu je „zahtev za izjašnjenje“ u kojem se navodi da je „neopravdano neispunjavanje radnih obaveza“ i „kršenje radne discipline“, a Južne vesti pita na kom Univerzitetu radi Ćirić. Od docenta je traženo da se izjasni zašto nije tražio dozvolu, a Milan Ćirić kaže da dozvolu nije tražio jer nije smatrao da treba.

Slobodni Univerzitet u Nišu, neformalna grupa koja okuplja nastavnike, istraživače i saradnike Univerziteta u Nišu, saopštio je da izražava ozbiljnu zabrinutost i protest zbog načina na koji Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu postupa prema doc. dr Milanu Ćiriću, a on je za Južne vesti pojasnio šta se desilo.

Studenti su me obavestili da će 10. novembra u 11:52 izaći ispred fakulteta na 16-minutnu tišinu i ja sam im dozvolio, a predložio sam i zajedno da izađemo. Uz vreme za koje nam je trebalo da siđemo i da se popnemo na treći sprat gde su vežbe, to je daleko ispod 45 minuta koliko piše da je nastava bila u prekidu. Uprava je tražila da se izjasnim i nosim im izjašnjenje – rekao je Ćirić.

Traženo mu je, kako kaže, da objasni zašto je izašao i da li se obratio za dozvolu šefu Katedre, prodekanu ili dekanu.

Nisam jer nisam smatrao da treba. Navode da sam prekršio radnu disciplinu i da je nastava bila ugrožena. Imao sam aprila opomenu i umanjena mi je plata, ali bez obaveštenja ili odluke – dodao je Ćirić.

U saopštenju Slobodnog univerziteta piše da „dopis Uprave u potpunosti prećutkuje kontekst događaja – činjenicu da su studenti i nastavnik minutom ćutanja odavali poštu žrtvama tragične nesreće – i taj čin elementarne profesionalne etike pretvara u navodnu povredu radne obaveze“.

Ako se ovakav potez uprave fakulteta predstavlja kao puko „kršenje radne discipline“, uvidom u činjenice jasno je da je reč o obračunu sa nastavnikom koji se usudio da misli svojom glavom i javno pokaže solidarnost sa stradalima. Posebno je sporno što je isti Medicinski fakultet krajem 2024. i početkom 2025. godine zvaničnim saopštenjima podržavao obustave nastave radi odavanja pošte žrtvama, ocenjujući ih kao „opravdane i u skladu sa akademskom praksom“. Danas se, međutim, gotovo identičan gest tretira kao „teška povreda radne obaveze“. Slobodni Univerzitet u Nišu postavlja pitanje: da li etika na ovom fakultetu ima rok trajanja i da li se „akademska praksa“ menja u zavisnosti od toga ko izražava solidarnost? – piše u saopštenju.

Screenshot 2024 04 30 at 11 38 27
Dekan Mitić; foto: zvanični sajt Klinike za dentalnu medicinu / printscreen

Na pitanja šta je razlog pokrenutog postupka i kako komentariše saopštenje Slobodnog univerziteta dekan Medicinskog fakulteta Aleksandar Mitić odgovorio je:

Poštovana, molim Vas da obavestite rektora Slobodnog univerziteta da me kontaktira kako bih mu preneo informaciju, a onda bi on Vama istu prosledio. Unapred zahvalan na razumevanju. Pošto mi pišete i ja Vam se iskreno zahvaljujem na interesovanju, moje pitanje je na kom univerzitetu radi osoba koja je predmet Vašeg interesovanja – odgovorio je Mitić.

Iz Slobodnog univerziteta smatraju da ovakav postupak ne pogađa samo doc. dr Milana Ćirića – on šalje poruku svim nastavnicima i studentima da svaki gest građanske hrabrosti, profesionalnog integriteta i saosećanja može biti sankcionisan.

Nastavnici, istraživači i saradnici iz Slobodnog univerziteta kažu da izražavaju punu podršku doc. dr Milanu Ćiriću i pozivaju rukovodstvo Medicinskog fakulteta da obustavi pokrenuti postupak i odustane od
pretnji otkazom.

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

13
  1. У Србији треба да тражиш дозволу да будеш човек…највероватније је нећеш добити.

    • @Душан из Дурлан : … od nečoveka !

    • Gde se u svetu meže samovoljno napustiti radno mesto, to može samo u vašoj glavi.

  2. Podrska za profesora. Jedan od retkih koji mi je ostao u lepom secanju i pravi profesor, kulturan i naucni tip. A za doticnog dekana, zubara, ne znam sta bih reko. Kao da gledam i slusam meska. Hvala Bogu da sam fakultet zavrsavao u vreme prof. Visnjica pa sam i ponosan na diplomu. Ovo danas vise lici na neku visu poslovnu u Blace, bez uvrede.

    • Kolega i imenjace.i ja sam.i profa je uvek bio gospodin i covek!i sad je to pokazao.

  3. Санкционисање грађанске храбрости постаје правило. Недавно је Вучић ухапсио аутопревозника Миломира Јаћимовића који је својим аутобусом возио студенте.

    • Ajde ne lupaj.Nije ga hapsio,nego priveo,jer stalno pravi prekrsaje i ne placa kazne.

  4. Nije jedini sa tog Fakulteta koji je podrzavao studente i pokusao da srusi vlast i drzavu. A drugi i druge, zasto da se njima oprosti???

  5. Odavanje pošte može da se oda i u ućionici a nemora da se izlazi na ulici. Ajde PRAVOSLAVNI SRBI kako i gde se po pravoslavnim obićajima pale sveće i odaje počast poginulima. Dali taj docent ili već šta je želi da napravi narod glupim, PA ON JE GLUP I SAV NAROD U SRBIJI ZNA DA JE TO BIO POLITIĆKO ISPOLJAVANJE „SAMOŽIVNOSTI“ JEL U SVAKOJ DRŽAVNOJ USTANOVI KAO I SVUDA „RADNICI“ TREBA DA POŠTUJU PRAVILA !

  6. Pa ovde nije u pitanju građanska hrabrost, ovde je u pitanju radno vreme i briga o pacijentima i studentima za vreme nastave. Niko nikome ne brani da ispoljava svoju građansku hrabrost ali ne onda kada treba da pošteno radiš svoj posao a u ovom slučaju je najbitnija briga o pacijentima. A ne da za vreme radnog vremena ostaviš i pacijente i studente kojima predajes nastavu pa trčiš dole na ulicu.

  7. A dekanova mama jel dobro?,otprilike se zna ko je i čiji,kako je završio faks i postao dekan….

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.