Dve socijalne kuće u Prokuplju – vrednost projekta 100.000 dolara, a završetak za 4 meseca

prostor gde ce se graditi kuce
Prostor u Sokićevom bulevaru u Prokuplju gde će se graditi kuće; Foto: Lj . Mitić

Dve kuće namenjene socijalno ugroženim kategorijama, od kojih je jedna predviđena za decu koja po navršetku 18 godina izlaze iz hraniteljskih porodica, a druga za socijalno ugroženu porodicu, biće izgrađene u Prokuplju po principu „ključ u ruke“ u okviru projekta vrednog 100.000 dolara, a koji realizuju Grad Prokuplje i Eparhija niška. Završetak svih radova planiran je u roku od 3 do 4 meseca od početka izgradnje.

Gradonačelnik Prokuplja Miroslav Antović i predstavnici Verskog dobrotvornog starateljstva Eparhije niške na čelu sa arhiepiskopom i mitropolitom niškim Arsenijem potpisali su zvaničan ugovor, čime je započeta realizacija projekta izgradnje dve socijalne kuće, koje će biti izgrađene u naselju Sokićev bulevar, u Kajmakčalanskoj ulici, na parceli površine oko 9 ari, a svaka će imati 62 kvadratna metra.

potpisivanje ugovora
Predstavnici Prokuplja eparhije niške na potpisivanju ugovora; Foto: Lj. Mitić

Kako je istaknuto, inicijativa za realizaciju projekta potekla je od Verskog dobrotvornog starateljstva Eparhije niške, koje se Gradu Prokuplju obratilo pismom o namerama, nakon čega su stvoreni uslovi za pokretanje projekta. 

Reč je o, kako je naglašeno, izuzetno važnoj socijalnoj, ali i humanitarnoj aktivnosti, značajnoj i za grad i za Eparhiju.

Jedna kuća u okviru projekta „Kuća na pola puta“ biće prilagođena za smeštaj četvoro dece koja izlaze iz hraniteljskih porodica nakon 18 godina, dok je druga kuća planirana za jednu socijalno ugroženu porodicu, za sada kapaciteta do dve osobe.

Kuće će biti u vlasništvu Grada Prokuplja, a biće predate na korišćenje Centru za socijalni rad koji će i odlučivati ko će ih koristiti. 

kuce u pk
Dve kuće za socijalno ugrožene u Prokuplju; Foto: Lj. Mitić

Obaveze Grada Prokuplja odnose se na obezbeđivanje parcele, kompletne projektno-tehničke dokumentacije, kao i neophodne infrastrukture – vode, pristupnog puta i ostalih uslova potrebnih za realizaciju projekta – rekao je gradonačelnik Antović. 

Finansijer izgradnje je Eparhija niška, koja će potpisati ugovor sa izvođačima radova.

Projekat je već završen, a u narednom periodu sledi prijava radova i priprema terena, nakon čega će, u zavisnosti od vremenskih uslova, započeti izgradnja. Očekuje se da će radovi trajati tri do četiri meseca, te da će kuće biti završene do kraja proleća ili početkom leta – kaže arhiepiskop i mitropolit niški Arsenije.

Dodaje da jednu kuću finansira organizacija „Naši Srbi“ iz Čikaga, dok drugu finansira donatorka Sintija Kovačević iz Pensilvanije.

predstavnici crkve i grada prokuplja
Predstavnici Eparhje niške i grada Prokuplja; Foto: Lj. Mitić

Objekti će biti u potpunosti opremljeni nameštajem i belom tehnikom, kako bi budući korisnici dobili uslove za dostojanstven i bezbedan život.

Versko dobrotvorno starateljstvo Eparhije niške do sada je izgradilo 7 ovakvih kuća u opštini Medveđa, gde su sve porodice već useljene, a Prokuplje je druga lokalna samouprava u kojoj se ovakav projekat realizuje.

Iz Eparhije niške najavili su realizaciju još jednog projekta izgradnje kuća, ovoga puta u Beloj Palanci, gde je već postignut načelni dogovor sa predstavnicima opštine, a planirana je izgradnja dve kuće za dve višečlane porodice.

                                                                   

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. A gradonačelnik mora službenim autom 500 metra kroz grad?,da ne uprlja cipelice?,pogledaj kasabu,sivu i prljavu,

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.