Blački poljoprivrednici danas blokirali put, traže zaštitu domaće proizvodnje

IMG 7050
Veliki broj poljoprivrednika okupio se danas na protestu u Blacu; Foto: B. R.

U znak podrške protestima poljoprivrednika širom Srbije, poljoprivrednici iz Blaca pridružili su se svojim kolegama, organizujući protestnu vožnju kroz tu opštinu i višesatnu blokadu puta koja je danas trajala od 13 oko 16 sati, uz poruku da je neophodno hitno zaustaviti uvoz mleka, mlečnih proizvoda i mesa.

Oko 60-ak traktora okupilo se u podne na izlazu iz Blaca prema Kuršumliji, odakle je krenula protestna vožnja kroz opštinu. Nakon toga, kolona duga gotovo dva kilometra stigla je do sela Đurđevac, gde je od 13 do 16 sati bio blokiran put prema Kruševcu.

Protest poljoprivrednika u Blacu; Video B. R.

Podršku blačkim poljoprivrednicima pružile su i njihove kolege iz prokupačkog sela Tulara, kao i nekoliko poljoprivrednika iz Kuršumlije.

Jedan od učesnika protesta Mladen Mladenović rekao je da je okupljanje organizovano za svega dva dana i naglasio da skup nema političku pozadinu.

Ovo nije politički skup, već se odlučuje o sudbini srpskog poljoprivrednika. Došlo je do kraja – poručio je Mladenović.

On je dodao da je poljoprivreda najvažnija za opstanka blačkog kraja, ali da je trenutna situacija ozbiljno ugrožava i da su promene neophodne.

IMG 7047
Oko 60-ak traktora na protestu; Foto: B. R.

Sličnog stava bili su i ostali učesnici protesta, koji su istakli da je položaj poljoprivrednika sve teži i upozorili da bi, bez konkretnih mera zaštite domaće proizvodnje, mnogi mogli da odustanu od ovog posla.

Posebno su istakli da je među učesnicima bilo mnogo mladih ljudi koji žele da ostanu na selu i nastave da se bave poljoprivredom, ali da im je za to potrebna stabilnija podrška države.

Protest je protekao bez incidenata, a skup je obezbeđivala policija.

Današnje okupljanje u Blacu deo je talasa nezadovoljstva poljoprivrednika širom Srbije koji poslednjih dana organizuju proteste i blokade zahtevajući, između ostalog, ograničenje uvoza i bolje uslove za domaću proizvodnju.

Autor:
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

11
  1. Ajmo botovi internet tima sns-a uključite se odnosno simulirajte diskusiju u komentarima. Da čujemo i vašu stranu priče odnosno vaše nebuloze. Domaća proizvodnja mora da se zaštiti zbog domaćeg parizera kog vam trpaju u sendviče ? Zar ne ? Ljubisa, Goran, Dragan, Joca, micko, realan itd…

  2. …dok poljoprivrednici, mlekari, stočari, voćari protestuju jer ih je SNS uništio uvozom i niskim otkupnim cenama, za to vreme Vučić sklapa dogovore o uvozu krastavaca, paradajza i ostalog povrća iz Azerbejdžana, malo mu je što je dozvolio uvoz svega i svačega iz Albanije i EU i urnisao srpsku poljoprivredu, sada bi i da je totalno sahrani

    • Bez brige, sad će to internet tim da ispegla u komentarima. Ako verujemo njima pa mi nikad bolje nismo živeli.Njihovo čuveno a šta su oni prethodni uradili ? 🙂

  3. 15 godina Blace i okolina glasa za ovu vlast. Bez pogovora. Sad izvolite uzivajte u plodovima svojih izbora. Sto je najveca fora opec cete glasati za istu opciju bez obzira na situaciju u kojoj se nalazite.

    • Sve te male sredine, glasaju za vlast pa posle kuknjava i “ nije to politika nego…“ . Ne mogu da procene i ukapiraju da sve počinje od glasačkog mesta. Pa u Leskovcu do 2012 god. vladala SPS, naslednica od KPJ, tako da od 2.sv.rata oni nisu znali za demokratiju a i sad je nemaju. Tvrdoglav narod kako radi , tako i prolazi.

    • sve si lepo rekao, taman sam hteo da napisem gotovo isto. Uz to da dodam: kad god se pobune, navuku ih na razgovor, obecaju brda i doline, oni kao ovce sve progutaju i nikom nista, i tako ih vozaju 30 godina, i opet glasaju isto sve. Ne shvatam da ih decenijama voze i da svaki put isto glasaju

  4. Ne razumem kako u Nemačkoj gde je radna snaga 3-4 puta skuplja nego u Srbiji mogu da proizvedu to isto mleko jeftinije nego naši proizvođači i da sa troškovima transporta iz Nemačke bude jeftinije od našeg mleka. Tome treba dodati da je naše mleko puno alfatoksina koji je dokazano kancerogen dok nemačko mleko gotovo da nema alfatoksin jer su standardi EU po ovom pitanju rigorozni i dozvoljene vrednosti alfatoksina su 10 puta manje.

    • Не разумеш јер ти је сендвич сув па не можеш лепо да га жваћеш. У Немачкој је министар пољопривреде школован за посао који рад, а наш је евентуални неки керамичар или тако неки занатлија. У немачкој држава субвенционише сточаре и млекаре како треба, а наша држава субвенционише фудбалере. Свако оно што му је приоритет. Код њих је транспорт јефтинији него у Србији, а цене горива у немачкој ниже него у Вучићленду. Шта ти још није јасно?

    • …može, Nemačka je veliko tržište od 90 miliona ljudi, deo su EU, nemačka država subvencioniše njihove poljoprivrednike, ne dozvoljavaju veliki uvoz, marže u prodavnicama su manje, cena transporta je manja jer je gorivo jeftinije i ono najvažnije, tamo nije na vlasti SNS i ne ugradjuju se razni mešetari u cenu mleka, eto valjda ti je sad jasno

  5. Većina ovih poljoprivrednika, ako ne i svi glasali su za Sns. Subvencije koje su do sada dobili za stoku i opremu mere se u desetinama miliona evra. Kupiš traktor za 50.000 e, a drzava ti vrati 30.000. Pa gde to ima. Čak i da dođe do promene vlasti, ovi ljudi će opet da protestuju jer su navikli da im se pune džepovi subvencijama. U svakom slučaju idemooo, možda bude bolje. Ovako ne valja.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Prijavite se na njuzleter

Svake subote šaljemo nekoliko priča. Bez spina. Bez propagande. Bez spama. Samo istina.