Crna topola u Vrežini preživela nišku Bunu, svetske ratove i bombardovanje, vlasnica pita hoće li i investitore

94e42337 7532 4339 a688 069858fea1d4
Stablo su prvobitno proglasilli bolesnim, što je vlasnica opovrgnula; foto:

Tri veka stara crna topola u Donjoj Vrežini, mogla bi da bude ugrožena zbog planirane izgradnje stambenih blokova, upozorava Nišlijka Ana Golubović koja je o svom trošku uradila stručno ispitivanje i poručuje da je reč o zdravom drvetu od izuzetne ekološke i kulturne vrednosti. Iako je stablo preživelo i nišku Bunu i svetske ratove, danas je na kako tvrdi na “investitorskom iskušenju”.

Stablo visoko preko 22 metra i obima 5,12 metara predstavlja jedno od najimpozantnijih u regionu. Ana Golubović ističe da za meštane ovo drvo ima status „zapisa“ – svetog mesta okupljanja, a na njegovoj kori prepoznaje i dodatnu simboliku.

Ona podseća da je topola dom brojnim vrstama – detlićima, sovama i zelenim žunama, te da bi njeno uništenje bio nenadoknadiv ekološki gubitak.

Kao najveći problem, Ana Golubović izdvaja to što su nadležne službe stablo prvobitno proglasile bolesnim bez merenja, što je ona, kako kaže, opovrgla i podsetila da je JKP Mediana prethodno 2025. godine dala preporuku da se zaštiti kao stablo od izuzetnog značaja na području Grada Niša.

d92bb464 b7ca 405b 82b4 e47f3b9b06c9
foto: Nikola Đukić

Platila sam rezistografsko ispitivanje koje je jasno pokazalo da je drvo zdravo i stabilno, ali taj nalaz nije uzet u obzir. Paradoksalno je da se kao uslov za zaštitu traži saglasnost susednih vlasnika, odnosno onih koji imaju direktan interes da se drvo ukloni radi gradnje zgrada na ovom močvarnom terenu – objašnjava ona.

Naglašava da činjenica da se stablo nalazi na privatnom posedu mora biti prednost, a ne prepreka za državu.

Ovo nije borba samo za jedno drvo. Ovo je borba za dostojanstvo prirode, za pravo naše dece da dišu i za poruku kakvu Srbiju ostavljamo budućim generacijama. Ako je mogla da preživi ratove i bombardovanja, zar bi trebalo da ne preživi savremene pritiske i kratkoročne interese. Njima nista sveto nije – poručuje. 

b66f9ea2 b078 4ac8 a7eb f3df50737bc3
foto: Nikola Đukić

U većini evropskih zemalja crna topola je zaštićena kao retka vrsta, a Srbija ima priliku da sačuva ovaj primerak. 

Zaštita drveta na privatnom posedu bila bi snažna poruka građanima da su prirodne vrednosti odgovornost svakog pojedinca. Mi mu ne smemo uskratiti budućnost, jer ovo je borba za pravo naše dece da dišu – poručuje Golubovićeva.

Uz zahtev da se topola proglasi spomenikom prirode, ona je nadležnima dostavila stručne nalaze i dokumentaciju, tražeći hitnu reakciju pre nego što bageri nanesu nepopravljivu štetu.

Podsetimo, Udruženje Nišlije da se pitaju podržalo je inicijativu za zaštitu viševekovnog stabla crne topole u Donjoj Vrežini, koje je sa visinom od preko 30 metara i obimom od 5 metara jedno od najvećih u regionu. Odbornica Tamara Milenković Kerković pita zašto u Nišu ne postoji nijedno zaštićeno stablo kao spomenik prirode, iako okolina grada ima 11 zaštićenih stabala.

O sudbini vrežinske topole, nakon apela građana, odlučivaće Zavod za zaštitu prirode Srbije.

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

21
  1. Zelenilo je potreba, ne luksuz! Sačuvajmo prostor od prekomerne betonizacije.

    • Zar i ovakvo prirodno blago moramo telima štiti od zlih planova „vlasti od opaka“? Znate li kako bivša republika zajedničke SFRJ – Slovenija- od srca živi sa prirodom?

        • @Marinko : Ne lupetaraj , ti i ne znaš gde je Slovenija jer dalje od Toponice se nisi ni makao ! To je tvoja krajnja tačka !

          • @Smuce (II) mise od tvojih komentara. Ocigledno imas neki problem kad u svakom komentaru nekoga vredjas. Marinko je rodjeni nislija, zena mu je slovenka, pola sveta proputovao a ti tako. Potrazi strucnu pomoc dok ne bude kasno.

  2. Dobro sve je to.lepo i tako dalje ali trebali bi da svatimo da se od drveta nezivi pa da vas pitam nesta ko ima koristi od ovog drveta pa niko ako ima koristi od stanbenih obiekata pa mnogi i inbestitori istanari i grad iopstina i svi elem sveme ovo potseca na neku pricu kao drveta su izvor zivota hahaha pa ni je tacno izvor zivota je voda ijos mesta panisu ljudi veverice pada zive na drvetu ko hoce drveta nekase preseli na selu tamo bih imali dr

    • Tvoj komentar je isti kao i tvoj pravopis
      Katastrofalan

      • @Ljubitelj prirode : Njemu treba drvo za olovku a ne zna da „Stedler“ pravi olovke na veliko i u svakoj niškoj knjižari ih ima ! Ali on ne zalazi po knjižarama već ih zaobilazi u širokom luku od svoje sedme godine!

    • Totalna nepismenost ,da si malo sirih pogleda i da si slučajno otišao malo dalje da vidiš šta se sve čuva i štit ne bi lupao kao otvoren prozor.Ljudi kao ti u svemu vide profit i ništa drugo.I šta?Kad se napravi zgrada ,šta se dobija?jos smeca ,kanalizacije,ali džabe takvim protuvama objasnjavati svrhu čuvanja prirode

  3. Sramota za nas kao društvo da nemamo poštovanja prema ovakvoj moći i veličini prirode. A svi se kao mole Bogu.

  4. Slazem se da treba da se sacuva drvo, nemam nista protiv. Ali mi je malo licemerno da se za to bori neko ko i ne namerava da tu zivi, vec da proda kucu dok jos nije stigao investitor do nje da ne izgubi vrednost.
    Sva ova borba je na kraju iz nekog licnog interesa a ne istinska za ocuvanje drveta i prirode.

    https://www.4zida.rs/prodaja-kuca/donja-vrezina-pantelej-gradske-lokacije-nis/kuca/68c980748a116dca2d092f2f

    • Dežurna botina se razume u sve, od atomskih centrala do nekretnina u Nišu. Agent za atomsku i nuklearnu energiju i agent za nekretnine u D. Vrežini

    • Kuća je tek sada legalizovana. Kojim putem se do nje dolazi i preko čije imovine? Na kojoj adresi se vodi? Zahtev Medijani podnet za ulicu Toplička 37. u Donjoj Vrežini a drvo proveravano u Timočkoj 37? Čudno da to niko nije primetio? Kako je onda dokument sa pečat i potpisom ispravan?
      Drveće treba čuvati, ali ovi što kao brinu, neka samo prodju pored Nišave…

      • Ne mogu da nađem reč da opišem Vašu neljudskost u „komentaru“. To što ste napisali i nije komentar . . . to je . . . to ste Vi. Molim Gospoda da pogleda na Vas . . . niko drugi neće to da uradi, onako, iskreno.

        • Слеки, кажи јасно коме се обраћаш у свом коментару, да те људи разумеју? Ако се обраћаш и кунеш Шумара, човек је написао истину. Ако те истина вређа не позивај Бога, неће ти помоћи. Амин.

  5. Bot se ponosi svojim ne znanjem pravopisa i maternjeg jezika! Ovaj nije ni bio u skoli, a kamoli da je los djak!

  6. Ma idi i ti i ovi tvoji gde hocete, ovi tvoji unistise drzavu pa jos i da idemo ako nam se ne svidja….( u nastavku poruke sam zamisli tekst zbog kog komentar nebi bio ojavljen)

  7. Donja Vrezina je periferija namenjena za izgradnju porodicnih kuca, sportskih terena i za zelenilo, a ne za solitere od 7 spratova na mocvarnom tlu jer zbog nepostojanja odgovarajuce infrastrukture svi ce plivati u fekalijama…

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Prijavite se na njuzleter

Svake subote šaljemo nekoliko priča. Bez spina. Bez propagande. Bez spama. Samo istina.