Skoro milion evra iz budžeta Niša za ujede pasa i padove na ulici prošle godine

trg kralja milana nis
Nišlije sve češće tuže Grad, u Pravobranilaštvu rekordan broj predmeta; ilustracija; foto: Vanja Keser

Građani su prošle godine tužili Grad Niš preko 3.200 puta, a skoro polovina tužbi je zbog ujeda pasa, za koje je isplaćeno preko 78,7 miliona dinara iz budžeta, pokazuju podaci Pravobranilaštva. Slede tužbe za oduzimanje zemljišta i za povrede na javnoj površini. Pravobranilaštvo se tokom 2025. godine suočilo sa rekordnim brojem predmeta – više od 7.700.

U odnosu na 2024. godinu, broj tužbi protiv Grada Niša se neznatno povećao, ali je u odnosu na 2021. dvostruko veći. U 2025 je broj tužbi 3.265, u 2024. – 3.246, a u 2021. – 1.438. Grad Niš je, sa druge strane, tužio druge 79 puta.

Ukupno je u 2025. godini podnet 1.521 tužbeni zahtev za naknadu štete zbog ujeda pasa ili mačaka, za šta je iz gradskog budžeta, po vansudskom poravnanju, isplaćeno 78.197.075 dinara, što je preko 665.000 evra. Dodatno, prinudnim izvršenjem, isplaćeno je još 546.637 dinara za naknadu za ujede.

Prošle godine je bilo i 1.079 tužbi za isplatu naknade za oduzimanje zemljišta bez vođenja upravnog postupka, kao i 281 tužba za povredu na javnoj površini, što je duplo više nego četiri godine ranije.

Zbog padova na javnoj površini, iz budžeta je isplaćen 30.313.821 dinar, što je preko 256.000 evra, vansudskim poravnanjem, plus 287.161 dinar na osnovu sudskih presuda.

To znači da je iz budžeta Niša za naknade zbog ujeda pasa i padova isplaćeno 108.510.896 dinara, odnosno preko 920.000 evra.

Izdvajaju se i tužbeni zahtevi za utvrđivanje svojine zemljišta, kojih je bilo 137, kao i radni sporovi – njih 28.

Što se tiče novoformiranih predmeta u gradskom Pravobranilaštvu, prošle godine ih je bilo 7.791, što je za oko 1.300 više nego u 2024. i skoro duplo više nego u 2021. godini.

Kako navode iz Pravobranilaštva, tokom prošle godine je u odnosu na 2024. neuporedivo povećan broj upravnih predmeta (903 – utvrđivanje javnog interesa, eksproprijacija, prenos zemljišta), kao i broj katastarskih predmeta (1.924 rešenja kojima je promenjeno vlasništvo).

Pravobranilaštvo je prošle godine dalo i 316 pravnih mišljenja na poslove koje je zaključivao Grad.

Izveštaj Pravobranilaštva naći će se na narednoj sednici Skupštine Niša, koja je zakazana za utorak, 17. mart, pa će odbornici imati priliku da raspravljaju o njemu.

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

15
  1. Koliko ulica, skola je moglo da se sredi za ovu sumu. Svaka lokalna vlast mora da radi na prevenciji nekih stvari ili bar smanjenu istog. Nebitno od vlasti, mora da postoji kratkorocni i dugorocno plan kao i kadar sa vizijom, a ne sibicari sa ogranicenim vidicima.

  2. Kad ce gradonačelnik da reši pse lutalice?
    Rekao je da mu je to prioritet.

  3. To se desava jer psi u Srbiji imaju veca prava od ljudi i dece a njihovi nesavesni vlasnici su takodje privilegovani. Kada bi ih svaki dan kaznjavali za nepostovanje zakona skupile bi se pare za placanje. Ti nesavesni vlasnici (tzv. kuckari) sami proizvode pse lutalice a svi mi placamo kad nekoga ujedu.

    • Bravo, Vaske. Imamo problem sa ljudima, koji su zastranili i smatraju da je grad stecište pasa lutalica a da su ljudi nebitni! Maloumni se
      ljute kad lutalica ujede dete, pod izandjalom pricom, diralo ga??? Pritom, mnogi se zalazu za EU, a da pritom nisu bili nigde i nisu videli da napustenih zivotinja nema po gradovima Evrope, vec su humanizovani po azilima.

      • Bravo Vaske, bravo 007. Naravno, problem su ljudi i ne sprovodjenje zakona koji postoje. Treba uvesti obavezno cipovanje pasa i strogu evidenciju kad i kako je vlasnicki pas otudjen. Treba uvesti i pravila za setnju pasa, bilo gde na javnim povrsinama, kao i visoke kazne za nepostovanje istih. Humaniziranje pasa znači pridavanje psima osobine čoveka sto uopste nije u redu.

  4. Grad unazad 22 godime placa za ujede pasa.Realno vlasnici su neodgovorni jel ih pustaju jos kao male i postaju lutalice.To je provlem koji traje vise od 2 decenije.Cak pojedinci i zloupotrebljavaju odnosno sami sebi nanose sitne povrede a zna se dobro sta se radi.Prot8v toga nemoze da se bilo ko izbori.

  5. Jel rashod grada, za ujede napustenih zivotinja, „Ekonomija“ ? Samozivnost „gradskih vlasti“, po sistemu, bas me briga, to su pare gradjane, idu u ovu rubliku. Nema investicija, uspeha poljoprivrednika, privatnih preduzetnika…Nema ni resenja, azila za pse lutalice, jer niko od gradskih mocnika nema fajdu, da moze da stavi neku paru u privatni dzep. Nis je uvazavan bio u SFRJ a sad je doziveo da je dno-dna!

  6. Pazi sad, ovo je cifra koja ti legne po automatizmu nakon ujeda.

    Da tuzis grad ne mozes jer NI JEDAN LEKAR NECE NAPISATI potvrdu i ocito stanje da te je pas stvarno ujeo nego napisu na nalazu/otpusnoj listi „pacijent tvrdi da ga je pas ujeo“, „po recima pacijenta“. Tako da bez toga, ne mozes tuziti grad. Inace bi isplacivali joos mnogo mnogoo vise.

    Ovako svakom legne po cca 60.000rsd kao „odstetu“ da ih ne ni tuzio.

  7. Ne znam kako mene nijedan pas nije ujeo, ni zarežao, a stalno ih srećem, krećem se pored njih. Ima nažalost, takvih slučajeva, ali ima podataka da se među ujedenim pojavljuju neka imena po tri puta , uz iste advokate koji ih zastupaju, isti lekari, nešto mi je tu sumnjivo. Mnogo su opasniji i čine skoro većinu od svih ujeda, ujedi vlasničkih pasa. Naravno, šta se čudimo, siromašan grad, ljudi ne mogu da hrane ni sebe i moraju da puštaju pse .

    • Ako ne možeš da hraniš ni sebe, ne uzimaj psa. Ni pas ni niko te ne tera na to. Ali ako ga uzmeš onda je on tvoja odgovornost i ne možeš samo da ga pustiš na ulicu.

  8. Tek če da plaćaju zbog padova jer ploče koje postavljaju na trotoarima su velika opasnost za sve. Niko ih ne održava a i neispravno postavili pa svaka radi za sebe i ljudi se stalno sapliću .

    • U Vozdovoj od semafora do Somuna skinute ploce i to stoji danima. Nigde nikog nema da nesto radi.Ne mozemo da izadjemo na ulicu, jer zagazimo u pesak .

  9. Pitanje za stručne službe???
    Kako vlasnik psa ima po zakonu pravo da ga uspava a JKP Mediana nema???

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.