

U blizini jezera Savat i na samoj ivici Smilovsko- odorovačkog kraškog polja u planu je gradnja Data centra, pa su brojni građani zabrinuti da će biti ugrožena životna sredina. Iz Opštine Dimitrovgrad navode da će centar koristiti isključivo električnu energiju kao i zatvoren sistem hlađenja, kao i da će kraško polje ostati zaštićeno od bilo kakvih uticaja. Najavljuju da je reč o investiciji vrednoj par miliona evra, da je budući investitor neka od velikih svetskih IT kompanija i da će biti zaposleno između 400 i 500 ljudi.
Nakon što je ubrzana izmena Prostornog plana Opštine Dimitrovgrad, a zbog planiranje izgradnje Data centra. To je izazvalo kako i u samoj Opštini kaću, usijane komentare na društvenim mrežama.
Zato su, ističu, sazvali konferenciju za novinare na kojoj su želeli da objasne zašto je ova lokacija izabrana.
Kako su naveli predsednik opštine Dimitrovgrad Vladica Dimitrov i načelnik Opštinske uprave Željko Voštić, lokacija navedena za izgradnju potencijalnog Data centra je pre svega adekvatna zbog blizine solarne elektrane „Brebeks“, čime se stvaraju povoljni energetski uslovi za ovakav objekat.
Navedeni prostor je površine oko 60 hektara i nalazi se u blizini jezera Savat 1 i 2, na samoj ivici Smilovsko- odorovačkog kraškog polja. Vrednost investicije se procenjuje za sada na više od 2 milijarde evra – saopšteno je.
Predsednik opštine rekao da se menja Prostorni plan, a ne radi novi, zbog vremenskog roka za izradu novog Plana, koji bi značajno usporio omogućavanje uslova za izgradnju objekta.
Donošenje izmena Prostornog plana podrazumeva samo prvi korak, tačnije preduslov za relizaciju investicije, dok će u daljem postupku samo područje data centra definisati i urediti Planom detaljne regulacije. Donošenje Plana detaljne regulacije podrazumeva i traženje svih mogućih uslova od imaoca javnih ovlašćenja, javnu raspravu u kojoj će i građani i instuticije biti uključene i tek ćemo tada imati konkretne informacije o položaju samog kompleksa i ostalim detaljima o kojima je javnost opravdano zainteresovana – ističu iz Opštine.
Tvrde i da će Data centar koristiti isključivo električnu energiju kao i zatvoren sistem hlađenja.
Predsednik opštine je izjavio da će kraško polje ostati zaštićeno od bilo kakvih uticaja, i da će biti konsultovan nadležni Zavod za zaštitu prirode.
Prema procenama koje je izneo, u budućem data centru moglo bi da bude zaposleno između 400 i 500 ljudi.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Moze gradnja al u Pirot.
Caribrod je srce Bugarske.
Gospodine,Dimitrovgrad je srce ŠOPLUKA,i Ja kao vekovni potomak čukundedova od kojih su mnogi poznati i cenjeni,ti kažem MI SMO ŠOPI,srpsko pleme!!!P.S.Ne prodaj se za đak brašno i neko kilo šećer i Bugarski pasoš,da se pišeš da si BUGARIN…
Ja sam sumadinac nisam srbun,haha.Tako se srbi prave nove nacije pa imamo i makedonce i kosovare.
Sopluk,Makedonski pirinski deo,Mizija,Trakija,Dobrudza su gorafski pojmovi ne enticki/nacionalni.Tako mi imamo Vojvodinu,Sumadiju,Istocnu Srbiju,Juznu i nekad Kosovo koje je postalo drzava.
Ne prepucavajte se i ne skrećite temu. Šta će da radi tih 500 ljudi u planini u data centru? Da guraju elektrone kad se zaglave? Ovo je toliko providno. Moraće da prave dalekovod, zauzeće prostor solarnim elektranama, zagaditi područje netaknute prirode, kontaktirati zone izvora pijaće vode a nazvaće sve to RAZVOJ! Pa kad ja laik ovo mogu da nabrojim, zamislite šta bi nabrojali stručna ekipa za procenu uticaja?
Trn je onda Srpski. Pitajte i Miloša Bikovića, on bio tamo.
Naime, njegova porodica je menjala prezime.“Moj deda se rodio kao Bikovski i oni su poreklom iz Berova“, rekao je glumac u emisiji „1 na 1“ na Kanalu 5.
Sve jedno stogde ce biti Dimitrovgrad ili Pirot.Pa pasose su uzimali svi koji su mogli.Ista situacija i u Beloj Palanci,Knjazevcu Zajecaru.Cak su dobijali i Bugarske stipendije.Bitno je gde uslova ima za izgradnju Data centra.
Шопска дивизија, познатија као Прва пешадијска софијска дивизија (или „Гвоздена дивиДивизија је учествовала у готово свим кључним сукобима Бугарске у првој половини 20. века:зија”), била је једна од најелитнијих јединица бугарске војске.Српски фронт: Учествовала је у нападу на Србију 1915. године, делујући у правцу Пирота и Ниша.Солунски фронт: Касније је држала положаје против савезничких снага у Македонији…
Немогуће је да инвестиција од само “неколико милона евра“ у високе технологије генерише “400 до 500“ радних места. Или је инвестиција неколико милијарди или је број радних места 40 до 50.
Data centar ce koristiti vodu jezera za hladjenje
ETO KATASTROFE
JOŠ TO JE TREBALO DA PRODAMO
Nece, jer ima zatvoreni sistem hladjenja. Da li ste culi za vodene kulere na procesorima?
Lako je nepismenima manipulisati i obećavati…
Ali koje se kvalifikacione strukture traže od tih 400-500-1000 – 10.000 ljudi ! „Sigurno“ je da će tražiti ljude sa fakultetskim obrazovanjem ili fakultativnim obrazovanjem , što je za mnoge naše ljude isti nivo ! Barem će imati unutrašnje hladjenje i zato šišajte ovce i pletite džempere. I bez kuknjavu kad’ počnete da rabotite! „Soedineto pravi silata“!
Ja baš naprotiv,mislim da postoji šansa od ugrožavanja prirode u tom delu.
Ja kao inženjer hidrotehnike pratim aktuelna dešavanja po pitanju data centara. Sve više izazivaju problem u svetu, jer generišu puno toplote i zahtevaju ogromne količine vode za hlađenje. U Teksasu su zabranili gradnju istih, jer je procena da će ostati bez vode do 2050. Kinezi stavili par u more pa videli da totalno devastira marinski ekosistem. Jedino bi mogli da ih smeste van Zemlje, ali puno košta. Voda je život, podaci ne. Prijatan pozdrav.
Nije li mozda da su ovi data centri ustvari crypto mining
Taj deo gde su planirali gradnju bio je mocvarno zemljiste do 1987. godine. Polaganjem specijalnih cevi na dubini od 3m izvrsena je drenaza terena, a voda se vraca u jezero Savat 2. Svu vodu da sakupe u krugu od nekoliko km2 nema dovoljno za data centar. Dodatno, jezero ozbiljno presusuje poslednjih godina. Dakle, od toga nema nista. Nesto drugo je tu u pitanju, pokazace vreme sta.
Имате грешку у тексту.
Не ради се о суми од два милиона евра, већ о суми од две милијарде евра.
Обећава се свашта, а да ли ће од тог свашта бити ишта, то ћемо да видимо.