

Desetine građana Niša izdvojilo je nedeljno pre podne kako bi se pridružilo nacionalnoj akciji „Zavrni rukave“ i očistilo priobalje Nišave i Kameničke reke, uz poruku da su za ovakvu sliku grada odgovorni svi – od nemarnih pojedinaca do nadležnih službi i sistema koji se decenijama ne menja. Od mosta kod Disa do Zoo planeta, volonteri su se čistili otpad, ukazujući na apsurd da se najlepši delovi grada pretvaraju u deponije.
Čišćenje je organizovano na nekoliko punktova: od mosta kod tržnog centra „Dis“, preko Pešačkog i Mosta mladosti, pa do Kameničke reke.
Priobalje Nišave, građani kažu da su izabral jer su među najposećenijim mestima u gradu, istovremeno i najugroženije gomilama stakla, opušaka i plastike.

Nikada ne može da se nađe jedan čist prostor gde dete može da se igra, uvek naiđemo na staklo, opuške, limenke“, istakao je jedan od volontera, prenoseći frustraciju zbog prisustva opasnog otpada na mestima gde se okupljaju porodice – kažu građani.
Akcija „Zavrni rukave“ okupila je brojne građane, a odaziv je bio sličan prošlogodišnjem. Među volonterima su se našle i čitave porodice, što, kako su primetili okupljeni, šalje poruku o važnosti edukacije i ličnog primera.

Iako je obim posla ogroman, a nemoguće je sve očistiti u samo dva sata, cilj je bio da se barem delimično doprinese čistijem izgledu grada.
Smatram da bi svi trebalo da pomognemo pri čišćenju otpada jer ipak smo mi ti koji stvaramo otpad. Nemoguće je sve ovo očistiti u dva sata, ali ako možemo da pomognemo, da nam grad bude čistiji, bitno je da se što više ljudi uključi, jer ako smo svi uključeni u stvaranju otpada, moramo biti uključeni i u čišnjenju istog – kaže volonterka.

Kažu da je za čistiji Niš neophodan kontinuirani angažman.
Što se tiče odaziva, sličan je kao prošle godine, ima dosta ljudi. Videla sam kako su se otac i ćerka pridružili akciji. Trebalo bi da se digne svest, da ljudi razumeju da mi živimo u ovom gradu, da treba da bude lep i čist za sve nas – zaključila je jedna od okupljenih građanki.

Učesnici nacionalne akcije „Zavrni rukave“ poručuju da je potrebno podići ekološku svest, kako građana, tako i nadležnih institucija, jer bez promene sistemskog pristupa, borba protiv smeća ostaće Sizifov posao.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Данас, у Београду, чистили смо паркић звани МИТИЋЕВА РУПА на тргу Славија. Било нас је двадесетак, сложно и весело
Svaka čast.
Decu treba učiti od malih nogu gde se baca otpad, da za to postoje kante. Samo tako će postati dobri ljudi koji cene čistoću prostora u kući i prirodi.
Svaka čast ovim vrednim mladim ljudima koji su doprineli čistijem izgledu naseg grada. Mislim da bi trebalo uvesti rigorozne kazne za bacanje opušaka i otpada van oznacenog mesta, samo tako ćemo se dovesti u red i imaćemo uredan i lep grad.
Svakako za pohvalu. Ali, trajaće do ‘sutra’. Nemamo program edukacije u školama ako već od kuće nismo edukovani.