Neodgovornost vlasnika, manjak kontrole i više udomljavanja – Nišlije o zonama zabrane za pse [video-anketa]

800x600 psi lutalice
Među rešenjima izdvajaju se osnivanje adekvatnih prihvatilišta, stroga kontrola vlasnika i podsticanje udomljavanja umesto kupovine; ilustracija; foto: Vanja Keser

Gradska vlast u Nišu uvodi zone oko škola i vrtića u kojima psi neće smeti da borave, ali građani u anketi za Južne vesti tvrde da se problem ne rešava crtanjem granica, već sankcionisanjem ljudi. Dok jedni u psima vide opasnost za decu, drugi podsećaju da su te životinje na ulici završile isključivo tuđom krivicom. Među rešenjima izdvajaju se osnivanje adekvatnih prihvatilišta, stroga kontrola vlasnika i podsticanje udomljavanja umesto kupovine.

Na napade pasa u raznim delovima Niša građani se žale gotovo svakodnevno, a samo prošle godine je zbog ujeda iz gradskog budžeta isplaćeno preko 78 miliona dinara

Ideja o novom prihvatilištu je propala, a gradonačelnik Dragoslav Pavlović najavio je hitne mere za veću bezbednost dece i kaže da će oko svih dečijih ustanova u Nišu biti zone nulte tolerancije na boravak napuštenih pasa.

Iako gradska administracija rešenje vidi u prostornom ograničavanju životinja, Nišlije koje svakodnevno prolaze pored čopora upozoravaju da se na terenu sukobljavaju statistika o ujedima i ljudska neodgovornost, a njihovi stavovi u anketi Južnih vesti ukazuju na to da niko nije zadovoljan trenutnim stanjem, a da su najmanje krivi psi.

Ovi psi koji su baš ovde su čipovani, zbrinuti su. Vrlo mali broj sam video da ima problema. Mada ovi po bolnici se žale da ima dosta ujeda – kaže jedan od prolaznika.

Bezbednost dece ostaje primarna tačka sporenja. Jedan od anketiranih građana na pitanje o ličnom osećaju sigurnosti kaže da se zbog ćerke ne oseća bezbedno.

Strah roditelja često je potkrepljen i lošim iskustvima sa psima koji naizgled deluju bezopasno.

Kuče koje smo mi hranili, ali bilo je mnogo malo i svi smo mislili da neće da ujede devojčicu, ali je ujelo devojčicu od dve godine. Jedino to. Ali ja mislim da je veći problem što ih čuvaju pa ih puštaju po parkovima i da oni uopšte nisu krivi zbog toga, nego ne može verovatno da ih čuvaju u kući pa ih samo puste – svedoči Nišlijka u anketi.

Nišlije smatraju da je trenutni način tretiranja problema neadekvatan i da rešenje mora da potekne od “onih koji su za to plaćeni”, ali i od samih vlasnika.

Jeste problem. Oni koji ih čuvaju zašto ih tako puste? Što ne daju ima ove centri da negde da se sakupe i tako ne puste ovde da se deca plaše, stariji nekako i tako.

To može da se reši, ali to Grad Niš mora da uradi da bi pokupili te pse.

Ja sam za to da budu slobodni, ali stvarno situacija je alarmantna. Vlasnici koji čuvaju te pse treba da vode računa o njima kao i mi koji imamo pse. Ali mi nismo dobri kao ljudi.

To neko ko prima platu za to treba da smisli, da nađe rešenje za takve stvari – poručuju anketirani građani.

Kao najhumanije rešenje Nišlije vide promenu politike prema životinjama – od azila koji neće biti izolacija do podsticanja udomljavanja.

Oni ne bi bili na ulici da ih ljudi nisu izbacili. To je moje mišljenje. Što se mene tiče ja da mogu ja bih sve povela kući. U prihvatilištima možda, ali da imaju sve uslove koje treba da imaju kao što imamo i mi ljudi, a ne da budu zatvoreni, izolovani. Oni jednostavno traže komunikaciju i sve. Divni su. Ja ne znam zašto ih se ljudi plaše. Svi ovi ovde po centru su vakcinisani. Skoro je bila vakcinacija protiv zaraznih bolesti. Organizovalo se sve to čišćenje od parazita – smatra Nišlijka.

Trebalo bi svakako da se reši problem, ali ne da se sad kučići zatvaraju, ne daj bože ubijaju ili tako nešto. Trebalo bi da se napravi neki azil gde će da ih čuvaju i da se nude na udomljavanje i trebalo bi ljudi više da udomljavaju, ne da kupuju kučiće. To je najhumanije i najbolje rešenje. Problem lutalica treba da se reši. Ne treba da budu psi napušteni. Greota je, žao je – ističe sagovornik u anketi.

Smatram da je azil zatvor. Trebalo bi možda malo lepše to da naprave jer ne ide ni da sede u tim boksevima. Možda su oni zato agresivni ili ih možda biju u kući ili nešto pa kad ih puste oni su zbog toga agresivni. Treba da pokušaju ili da pozovu da ih ne puštaju ili da naprave neko udruženje koje bi moglo da čuva te kučiće. Ali svi da se pobrinemo za to – kaže građanka u anketi.

Dok se ne uspostavi stroga kontrola vlasnika i ne stvore humani uslovi za zbrinjavanje, bezbednost na ulicama i dalje će zavisiti od individualne odgovornosti građana, a ne od odluka gradske vlasti, zajedničko je mišljenje svih anektiranih.

Autor:
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

24
  1. Пси треба да буду у азилу, али не затворени :). Пси су вакцијисани и не сметају му јер никог не дирају. Направите снимак аутобуске станице код Грицка било када, оно је хорор. Ухватите их све и грађани који желе СМСом нека покривају трошкове.

    • Živim u zgradi prekoputa pekare Srbijanka.
      Jeste horor!
      Noću ne može da se spava od laveža.
      Kidišu na sve: prolaznike, bicikliste, motoriste, obična vozila, vozila Medijane…
      Prošle godine su ti psi za prvih 6 meseci imali preko 250 ujeda (podatke su javno izneli Udruženje Hera i Zoohigijena), uključujući i ozbiljne povrede pojedine male dece.
      I da, ti psi nisu izbačeni već su generacijski na ulici i niko ne želi da ih udomi.

      • Тема је горућа. Терор је несносан. Страшна је чињеница да се уопште расправља о томе шта треба да се уради по питању паса. Решење је неопходно одмах и да оставимо теорије о правима животиња. Не смеју да буду слободни пси на улици. Ни мали ни куси…

  2. Ред ће да се уведе кад буде 20000 ДИН казна за власника који није чипвао пса, и 50000 ДИН казна кад му ухвате пса на улици без надзора, а нечиповани после недељу дана у азлу да иду на успављивање. Држава да поштује законе, а не да гаји псе на улици.

    • daj brate, gde ce ti dusa da uspavas zivo bice? bolje da svi damo po 300 dinara iz dzepa u skopu nekog racuna i da imaju azil i hranu

      onako tuzno kad te pogledaju, dal bi mogo da ga uspavas?

  3. Kidisu na bicikliste, jure za automobilima po kolovozu, ko ce biti kriv ako se ne daj boze desi neka nesreca.Svakog dana ih gledam u Vozdovoj kod C.Pevca.

    • Љубитељи паса поричу чињенице.По њима пси су мирни, тихи и несрећни због лоших људи. Проверите искуства оних који су имали сусрете са чопорима у касне сате, по мање прометим локацијама.Не можемо да пустимо опасне животиње да слободно лутају по граду

  4. Ma šta pričate, 1 u 100 lutalica je rasna, što znači da nisu vlasnici najveći krivci već postojeći ogroman broj lutalica koji cirkuliše I razmnožava se. Taj problem može da se reši obaveznim čipovanjem – debela kazna ako nema čip I debela kazna ako nađu tvog sa čipom po gradu. To na nivou države,ali postojeći problem mora da se reši, evo baš u školskom dvorištu malopre 5 lutalica kidiše na nekog starijeg čoveka koji izlazi iz škole.

    • Интересантно је да је и текст и анкета са грађанима урађена прилично селективно. Свима је ОК. Пси нису криви. Дању и ноћу слушам њихово клање и нападе на власничке псе на повоцима, псе у двориштима, леже испред продавница и по ТЦ. Помије свуда.

      • Ima tako i nekih ljudi koji ne smeju da budu na ulici, jer su opasni za društvo. Ina ih tako nekih kojima smeta suživot sa drugim vrstama.

  5. Kad se samo setim za vreme Žutih koliko je bilo sredstava uloženo za ovo KO ZNA GDE SU TA SREDSTVA ZAVRŠILA, a sada i ovi petnaest godina povampireni Žuti obučeni u Napredna odela samo pričaju bla bla, biće, skloniće te jadne i opasne životinje sa ulice i opet nikom ništa. Grad plaća kazne za silna ujedanja ljudi bivaju oštećeni izujedani i opet ništa. Mislim šta reći žalosno i za ljude i za nedužne pse!

    • Postoji rešenje. Samo da se struka pita. Al nema ko da pita struku iiiiii eto problema.
      Vlasnički psi normalno da se čipuju i evidentiraju. Svi sterilisani psi bez daljeg nadzora a svi nesterilisani obavezno svakih šest meseci ( ili ranije) kod veterinara i kontrola šta je urađeno sa potomstvom pasa. I eto rešenja. A psi lutalice će polako nestajati. Pozdrav!

  6. ja sam za eutanaziju mnogo su se nakotili a nikakva korist od njih

    • Шта друго сем еутаназије, нема интересената за удомљавање, паса је превише и није нормално да живимо у сталном страху, не може човек ни пешке ни бициклом да буде безбедан, бринемо за децу. Слажем се да пси нису криви, али на улици не могу да остану.

    • Ko si ti da određuješ ko će da živi i koliko?!?! Sram te bilo! To je zverski i necivilizovano!!! Ne možete dupeta da podignete da idete da glasate, jer vas ne zanima, ali ste vrlo voljni da ubijate druga bića!!! Desiće se valjda čudo, pa da kazne budu kao u zemljama EU, pa za zlostavljanje i ubijanje životinja idete u zatvor na nekoliko godina i platite kaznu od desetak hiljada evra.

      • Kad se budeš udavala jel će budu na trpezu prasići i jagnjići?

      • Редолсед злостављања је следећи:
        1. љубитељи паса, помијари, који мазе кучиће по улици и после пипају робу по продавницама, који уз свог малтезера шетају по 5-6 уличара
        2. псли луталице
        Позитивна дискриминација паса је претерана.

      • У ЕУ нема паса по улицама, власници су дисциплиновани и морају да прођу обуку. Луталице су одавно истребљене. Људи трпе терор од паса јер власт не сме да пресече и љуту рано излечи љутом травом.

    • Sendviče jede, đubre baca a u gradu misli da je faca. Mleko kao ni druge stvari sigurno ne daje al zato pravi štetu svima nama u javnim i državnim firmama i zbog takvih štetočina rastu nam računi.Radi se o ćacima.

  7. Neodgovornost vlasnika, manjak kontrole, udomljavanje besnih i divljih… Zvuči kao opis Ćacilenda! Nedostaje samo mali Baja.

  8. Azil za pse može da reiši samo onaj bivši vecni Jovan Stojkovic, u narodu poznat kao propali ćaci.

  9. Imamo NESPOSOBNU,NESTRUČNU i DISFUNKCIONALNU gradsku vlast već decenijama.SVUDA u svetu za napuštene,ulične pse pravilo je:uhvati, steriliši,čipuj,vrati nazad na isto mesto odakle je životinja skupljena.Ili-neka se konačno odobre sredstva za veliki azil gde će svi sterilisani/čipovani psi biti smešteni i humano čuvani.Za sve i prave i lažne ujede pasa za koje je grad plaćao do sada su tri takva azila mogla da budu izgradjena.
    Idite do Skoplja.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Prijavite se na njuzleter

Svake subote šaljemo nekoliko priča. Bez spina. Bez propagande. Bez spama. Samo istina.