Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

21:54, 25. 6. 2018.

| BalkanPres

Alkohol kao metod političke eliminacije

Autor:Suad BeganovićIzvor:Prometej
Alkoholizam kao metod političke borbe foto MarcoMontero93 Wikipedia
Ilustracija; Foto: MarcoMontero93 / Wikipedia

U zapadnim medijima alkohol je tema u dvije rubrike, a to su crna hronika i industrija zabave. U Bosni i Hercegovini, alkohol je jedna od najbitnijih tema nacionalističke i desničarske Stranke demokratske akcije (SDA).

Iako alkohol može biti politička batina i ostalih stranaka, zbog činjenice da je SDA prije postajanja klijentilističkom organizacijom prepunom kriminalnih lica, bila vjerski islamski pokret, alkohol je "argument" kojom lica optuživana za višemilijunki kriminal moralno batinjaju političke protivnike.

Iskustva izbornih godina najbolje podsjećaju na važnost alkohola kao teme u medijima koji su pod direktnom kontrolom SDA i obavještajnog aprata pod njenom kontrolom. Sasvim je dovoljno da bilo koji politički protivnik bude snimljen sa alkoholnim pićem ispred sebe na stolu i naredni dan će, prema potrebi predizborne kampanje, osvanuti niz članaka o pijanstvu, pa sve do teškog alkoholizma.

Ove etikete ne služe da obavijeste javnost o političkom radu pojedinih političara, kao jedino bitnom kriteriju, nego da se bitne teme od ekonomske i socijalne važnosti zamijene moralnim eskapadama vjerski organiziranih stranačkih novinara.

Iako alkohol nije zabranjen potpuno, osim na pojedinim mjestima u gradu, jednostavno nije pametno uživati alkoholna pića ukoliko pretendujete na javnu funkciju. Gotovo je sigurno da će to, prije ili poslije, postati ključna tema u zemlji razrušenoj pljačkaškom privatizacijom pod palicom pojedinih lica u vrhu ili bliskih vrhu najjače bošnjačke stranke.

Drugim riječima, bošnjački mediji učestvuju u pretpolitičkoj retrogradaciji političkih prilika u državi, gdje namjesto ozbiljnih tema eter se popunjava kafanskim tračevima i difamacijama po najgorim osnovama. Situacija se vremenom u toj mjeri ustalila da prva pitanja o nekome i kreću s informacijama o njegovim ličnim navikama. Za pojedine političare je poznatije šta jedu i piju nego koliko imaju pitanja u parlamentima.

Vremenom, političari se prilagođavaju prilikama, te niko ne pije, još od vremena Nijaza Durakovića, jer nije mudro u nesekularnom društvu iskakati iz željenog teokratskog modela društva. U suštini, dozvoljeno je sve, ali u potpunoj anonimnosti i nebitnosti.

Nedavna fotografija na kojoj Putin i Xi Jinping piju alkohol nezamisliva je među bošnjačkim političarima. Naravno, alkohol nije pozitivna stvar, niti nužna. U konačnici, alkohol među ljudima koji odlučuju nije najbolja stvar. I ceremonija između kineskog i ruskog predsjednika je tek rutina koju prolaze mnogi pri odlasku u Kinu, pa i političari iz BiH. No, nema fotografisanja!

Sva suština nalazi se u tome da mediji koriste nevažne teme, poput piva na fotografiji, da bi iskonstruisali negativnu sliku o pojedinim javnim ličnostima, iako svoj posao mogu raditi odlično. Također, pravo na izbor dokida se tihim javnim linčom, pa na duže staze se ostvaruje vrlo jasan cilj „čišćenja“ društva od neukalupljenih Bošnjaka.

Po istom receptu je vršena medijska likvidacija javnih ličnosti čiji je supružnik bio iz druge etničke zajednice. Konstantno isticenje da dolazi iz takvozvanog miješanog braka vremenom je polučilo da takvih javnih ličnosti i nema u javnosti. Kretati u kampanju sa takvim teretom podrazumijeva mnogo težu trku.

Tema alkohola je naročito popularna među bot službom. Također, to je odgovornost portala koji dopuštaju komentare ispod svojih članaka. Sudeći prema javnom mijenju u BiH, mijenju izmišljenoj u bot službi, najveći problem u državi jeste ko pije vikendom.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

“Ne može brže, jurimo 30!”

Bata Raka iz Niš Čitalac

Tekst: Na zemljanom putu koji vodi ka šumi postavljen "ležeći policajac"

Pronađite nas na: