30 godina Regionalnog centra za talente Niš - nekadašnji polaznici postali naučnici, profesori i ministri
Bivši ministar finansija Lazar Krstić, prof. dr Niko Radulović sa PMF-a, prof. dr Marko D. Petković, dr Miloš Petković i mnogi drugi prošli su u nekom periodu svog obrazovanja kroz Regionalni centar za talente u Nišu. Kako kaže rukovodilac Dragan Topisirović, Centar je bio i ostao rasadnik talenata Niša i okoline poslednjih 30 godina.
Osnovan je 1991. godine pod imenom Republički centar za talente iz oblasti računarstva i informatike. U godini kada su EI računari razvili svoje prve konzole "Pakom" 32 i 64 i kada su niške, ali i škole u Srbiji, bile opremljen ovim mašinama.
Personalni računari su ih vrlo brzo “pojeli”, a propao je i EI, pa je i Centar morao da se menja i prilagođava.
Tragajući za optimalnim oblicima organizovanja, boreći se sa neprestanim prostornim i materijalno-finansijskim problemima, težeći da izbegne zamke uključivanja u aktivnosti političkih dešavanja, ovaj centar 1993. godine prerasta u Centar za razvoj naučno-tehničkog stvaralaštva mladih Niša-Centar za talente Niš sa ciljem da bude organizacija koja će objedinjavati sve aktivnosti oko rada sa nadarenim i talentovanim učenicima, organizovati sva takmičenja u našem gradu i okruženju, imati jedinstvenu bazu podataka svih talentovanih učenika - priča Topisirović. foto: RCT
Regionalni centar za talente Niš - ime koje i danas nosi, dobija posle 2000. godine kada se i ideja okupljanja mladih pomera sa informatičkih i tehničkih nauka, na društveno-humanističke, ali i ka umetničkom stvaralaštvu mladih.
Program rada centra za talente obuhvata rad učenika u grupama od po 20 učenika po naučnim disciplinama. Iz te populacije učenika, oni koji imaju izraženu sklonost ka bavljenju naučno-istraživačkim radom dobijaju mentore, pod čijim patronatom ulaze u Program metodologije uvođenja mladih u naučno-istraživački rad. Upoznaju se sa metodama izbora tema za istraživanje, njihove obrade, načinom prezentiranja rezultata istraživanja, korišćenjem literature i sl. - kaže Topisirović.
Svi učenici iz škola iz regiona programe u Centru pohađaju potpuno besplatno i tako je, kaže Topisirović, već 30 godina. Rukovodilac Centra Topisirović; foto: RCT
U periodu 2001. do 2008. godine, prosečan broj polaznika škola i nastavnih sadržaja Regionalnog centra za talente Niš je bio oko 250 učenika šestih, sedmih i osmih razreda osnovnih škola, učenika srednjih škola i studenata. Školske 2010/11. Godine taj broj je 228, a i danas se broj evidentiranih učenika za rad u centru kreće se u tim okvirima. Prosečan broj učesnika regionalnih smotri i takmičenja je bio oko 100 takmičara, dok je prosečan broj onih koji su se kvalifikovali za učešće na republičkim takmičenjima i smotrama bio između 35 i 60 učenika i studenata - zaključuje Topisirović.
Polaznici škola Regionalnog centra za talente Niš redovno su, kako kažu, osvajali najviša priznanja u okviru smotri na nivou Republičkog centra za talente, ali i na republičkim i ranijim saveznim takmičenjima u organizaciji strukovnih udruženja matematičara, fizičara, biologije, hemije i drugih disciplina. foto: RCT
Nije bez značaja napomenuti da se jedan broj polaznika sada nalazi na radnim mestima na niškim fakultetima poput prof. Dr Marka D Petkovića, prof dr Niko Radulović, dr Biljane Arsić, dr Miloša Petković, Lazara Krstić, koji je bio ministar finansija u Vladi republike Srbije, Lazara Stojkovića, i dr, kao i npr. Luke Radičevića iz mlađe generacije koji je sada u Sloveniji i drugih - kaže Topisirović.
Centar danas opstaje zahvaljujući privatnim kompanijama i Ministartsvu prosvete, dok od Grada pomoć nije bila, kako kažu, adekvatna ni materijalno ni finansijski. Ipak, deca i dalje nesmetano i besplatno imaju dodatnu edukaciju, beleže dobre rezultate i predstavljaju svoj Grad.
Svi zainteresovani i talentovani učenici mogu da se prijave na mejl [email protected] ili putem Fejsbuk strane Regionalnog centra za talente.
Komentari
Poslednji komentari
Saki
12:29 // 18. 11. 2021.
Bravo za Centar, bravo za dr Dragana Topisirovića. Nije lako sve to organizovati i to još kroz toliko dugi period. MORAMO mlađim naraštajima da pružimo priliku za PRAVE SADRŽAJE i za za PRAVE UZORE. Ako toga nema (i ne bude) u DOVOLJNOJ MERI neće biti ni Srbije kao PROSPERITETNOG društva a onda su uzalud i bezvredne i sve naše svetinje. Na moju žalost, ne vidim da se krećemo u tom smeru.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.