Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

14:08, 30. 12. 2015.

| Društvo

Aero-miting pre 8 decenija na svrljiškom aerodromu

Autor:Aleksandar KostićIzvor:Južne vesti
svrljig-aerodrom-2.jpg
Prvi aero-miting na Grudobranu 1936. - u avionu Ranko Vojinović, ćerka Milenija i Ljiljana Đorđević

Početkom tridesetih godina prošlog veka Svrljig je imao Aero-klub „Naša krila“ koji je, uz niz drugih aktivnosti, organizovao i prvi aero-miting u ovom kraju već 1936. godine.

Svrljiški aerodrom nalazio se na zaravni Grudobran u selu Merdželatu, a nakon Drugog svetskog rata, iako se među samim Svrljižanima očekivalo da će se aerodrom modernizovati i izgraditi, ideja je ostala samo na papiru, pa je primat 1952. preuzeo aerodrom u Nišu izgradnjom prve betonske poletno-sletne staze. 3 Sa aero-mitinga na Grudobranu 1936. godine

Ipak, istorijat svrljiškog Aero-kluba počinje i pre 1930. godine kada sreski organi vlasti formiraju, uz pomoć uglavnom ljudi koji su u Svrljig došli radi službe, više udruženja i klubova u samom Svrljigu koji u to doba doživljava kulturnu i ekonomsku procvat, što beleži i dr Sreten Petrović u knjizi Uspon Svrljiga.

Godine 1930. predsednik Mesnog odbora Aero-kluba „Naša krila“ bio je sreski načelnik Dragoljub Mitrović, a blagajnik Dušan J. Petrović, šef Poreske uprave, dakle ljudi, da tako kažemo, sa strane koji su u samom Svrljigu bili na dužnosti – navodi Sreten Petrović.

Ipak, već 1939. godine predsednik je Tadija J. Nikolić, lokalni trgovac, a sekretar Ranko T. Vojinović, bankar.


Prvi svrljiški aero-miting

Upravo na svrljiškom aerodromu Grudobranu kod Merdželata 1936. godine „Naša krila“ organizovala su prvi aero-miting na ovom području.

2 aerodrom svrljig Proglas svrljiškog Aero-kluba "Naša krila"; klikni za uvećanjeZa svojevrsni spektakl tog doba Načelstvo sreza svrljiškog obavestilo je sve opštine, ali i načelstva susednih srezova da će se održati vazdušno krštenje sa učešćem jednog školskog aviona.

A uveče 19. avgusta kermes sa igrankom u avliji ovdašnje crkve. Avion – aeroplan će prema izveštaju doći kod nas 18. avgusta pre ili posle podne, te će vazdušno krštenje otpočeti 19. avgusta ujutru, pa zaključno sa 21. avgustom u podne kada će aeroplan svakako otići po rasporedu za Prokuplje – stajalo je u obaveštenju Načelstva.

Za letenje na aeroplanu za članove kluba naplaćivalo se tada 10 dinara, a za „nečlanove“  takođe 10 dinara, s tim što su oni bili obavezni platiti i članarinu za 6 meseci 12 dinara. Na kermesu se naplaćivalo 3 dinara po osobi. 4 Uprava svrljiškog Aero-kluba 1938-39. godine

Na Grudobranu je narod bio okupljen kao na vašaru, a kako piše Petrović u Usponu Svrljiga, bilo je tu šatri, impovizovanih kafana, moglo se jesti i piti, sa muzikom naravno.

Moglo se i platiti samo da se uđe u avion i da se fotografiše – navodi Petrović.

Posle „vazdušnog krštenja“ u porti crkve organizovan je kermes.

Koliko je klub bio aktivan, samo 2 godine kasnije, 13. septembra 1938. je još jednom na Grudobranu organizovana ovakva svečanost, odnosno „vazdušno krštenje" sa predavanjem o vazduhoplovstvu.


Aerodrom zaboravljen, izgrađen drugi

Od Drugog svetskog rata aerodrom Grudobran kod Merdželata više nije imao nikakvu funkciju, a u prvih par posleratnih godina svrljiški osnovci tu su odlazili na jednodnevne izlete, da bi danas to mesto postalo potpuno zapostavljeno.

Ideju o obnavljanju letačke tradicije u Svrljigu imao je Jugoslav Tomić iz sela Varoš koji je iznad sela u pravcu prema Mečjem Dolu izravnjao veliku površinu za sletanje i uzletanje, izradio hangare za motorne zmajeve i manje avione i par puta čak i leteo.

Izgradio je i bazen, pumpe i imao ozbiljne planove da turistički oživi celo mesto, ali iznenadnom smrću pre par godina, sa Jugoslavom je nestala i poslednja ideja o oživljavanju letačke tradicije na području Svrljiga.

​J​užne vesti će u narednom periodu predstaviti kvalitete i prirodne potencijale Svrljiga.

Tekstovi će se odnositi na pridrodne resurse uključujući hranu, životnu sredinu, tradiciju, prirodne lepote, istorijske i kulturne lokacije… Pokušaćemo da prezentujemo što više potencijala koje ovaj kraj nudi i po kojima je specifičan u Srbiji i svetu.

Ovi tekstovi su deo projekta “Svrljig u srcu prirode” koji je finansiran iz javnih sredstava Opštine Svrljig, a ima za cilj da u skladu sa Zakonom o javnom informisanju doprinese većoj vidljivosti Svrljiga i širem informisanju javnosti o ovom kraju.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Djura Bašić

    13:57 // 22. 2. 2018.

    Na ovom linku je slika snimljena u okolini Niša 1935 ili kasnije. Imate li neke informacije o ovome

    https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/28055980_10216553967145998_8410946932440274957_n.jpg?oh=42ce68b04106e70d34aae67f29629a57&oe=5B2053F2

    Srdačan pozdrav

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: