Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

09:35, 14. 11. 2014.

| Društvo

Cerjanka jeste jedna od najdužih pećina u Srbiji

Autor:S. JanačkovićIzvor:Južne vesti
cerjanka
Dvojica speleologa istraživali pećinu punih 80 sati

Nakon što su u mračnim podzemnim hodnicima, dvoranama i pećinskim kanalima proveli 3 puna dana, dva speleologa dokazala su - Cerjanska pećina kod Niša jedna je od najdužih u Srbiji.

Cerjanka-1 Speleolozi su fotografisali zanimljive oblike pećinskog nakitaPretpostavka da nju čine hodnici dužine najmanje 6 kilometara sada su potvrdili Dragan Nešić, speleolog i geomorfolog iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije i spoljni saradnik Zavoda Mladen Milošević.

Oni su stigli do skoro krajnjih granica pećine na 6.025 metara dužine i prema njihovoj proceni, ima mesta za još oko 200 do 300 metara hodnika kroz koje nisu mogli da prođu zbog velike količine vode - kaže Danko Jović, rukovodilac niške jedinice Zavoda.

Cerjanka-3 Za ovaj poduhvat bio je neophodan tim On je bio jedan od članova tima koji je sa dvojicom kolega u nedelju započeo ozbiljan poduhvat. Sa speleolozima je u pećinu ušlo još 5 ljudi da bi poneli svu neophodnu opremu za istraživače.

Za deo puta koji su svi zajedno prešli - to su gumene čizme, šlem i osvetljenje, a dvojici istraživača bili su nužni dušeci, vreće za spavanje, boce sa gasom da bi skuvali kafu ili ručak, užad i ostala oprema za savladavanje prepreka.

Zajedno smo se spustili do oko 4 hiljade metara dubine sa svom opremom, mi smo krenuli nazad, a njih dvojica su nastavili još 50 metara, tu napravili bivak i počeli istraživanja. Juče smo ponovo otišli da ih sretnemo i pomognemo da sve iznesu - priča Jović.

Cerjanka-4 Pećinski nakit i ukrasi najraznovrsniji u CerjankiZa 80 sati pod zemljom dvojica iskusnih speleologa napravili su fotografije kakve do sada, kažu, nisu viđene, otkrili nove kolonije slepih miševa i beležili rezultate merenja na osnovu kojih će istraživanja jedne od najlepših srpskih pećina biti nastavljena.

Oko 8 do 10 sati provodili su u snu, dok su ostalo vreme bili aktivni. Na temperaturi od 10 do 14 stepeni, sa visokom vlažnošću vazduha, bez aktivnosti bi postojala opasnost od zmrzavanja - kaže Jović.

Dodaje da je prednost Cerjanske pećine to što je potpuno divlja i neuređena, sa stalnim vodenim tokom, izuzetno bogata raznovrsnim pećinskim nakitom i faunom, što je posebno privlačno turistima.

Predviđeno je da za njih pećina bude "otvorena" do 1.700 metara dubine, a dotle im nije potrebna užad. Jedina svetlost koju dobijaju je sa njihovog šlema, tako da mogu da istražuju pećinu kao pravi speleolozi - priča Jović.

Ova istraživanja deo su četvorogodišnjeg projekta Zavoda za zaštitu prirode Srbije i Direkcije za izgradnju Grada kao upravljača spomenikom prirode.  

Da li je kraj dosegnut?

cerjanka Nacrt Cerjanske pećine (izvor: asak.org.rs)Naziv ovoj pećini dali su njeni prvi istraživači Speleološkog odseka Planinarskog saveza Beograd koji su u nju zakoračili još sedamdesetih godina i došli do 4.240 metra.

Pećina je do 1995. godine smatrana potpuno istraženom, a tada su usledile nove istraživačke akcije. Članovi Akademskog speleološko-istraživačkog kluba 1998. godine su stigli do 5.715 metara, a 1999. godine do 6.025 metara.

Ulaz u pećinu staru oko 2 miliona godina, na nadmorskoj visini od 515 metara i 15 kilometara od Niša, predstavlja ponor rečice Provalije. Ona ponovo izvire na Kravljanskom vrelu, 2.800 metara severozapadno od tog mesta, na nadmorskoj visini od 310 metara, a vezu ponora i vrela potvrdio je opit bojenja izvršen sedamdesetih godina.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • gari

    15:41 // 16. 11. 2014.

    Cerjanska je fenomenalna pecina ali su potrebna velika sredstva da se pripremi za posetioce. Prilaz,staza-kroz pecinu, oprema a pre svega RIGOROZNA ZASTITA pecine od neodgovornih "ljubitelja prirode".

  • Darko Milackovic.

    01:50 // 15. 11. 2014.

    Pa jesu li bili 3000 metara ili 4000 metara,ovi kad su sisli da pomognu dosli su do 4000 metara,a ostali su otisli jos 50 metara,ALO ALO Skoncetrisite se na detalje ,mali detalji ali vredni.

  • Uros

    15:23 // 14. 11. 2014.

    Svaka cast za sve hrabre ljude!

    Alal vera Dane!

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Da stave Hitnu na Kamenički vis?

Miloš Čitalac

Tekst: Zbog gradnje nove Hitne i Porodilišta menja se Plan generalne regulacije

Pronađite nas na: