Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

10:24, 3. 6. 2020.

| Društvo

Domaćini broje gnezda lasta i mogu da dobiju tonu kukuruza

Autor:A. S.Izvor:Južne vesti
lasta
Najviše gnezda za najviše kukuruza; foto: Čeda Vučković

Seosko domaćinstvo koje u svom dvorištu ima najviše gnezda lasta može da dobije i tonu kukuruza na konkursu koji organizuje Društvo za proučavanje ptica Srbije. Konkurs je otvoren do 15. juna, a žiri će proveravati broj prijavljenih gnezda.

Jedna lasta ne čini proleće, ali jedno gnezdo u dvorištu je dovoljno za učešće na takmičenju, kažu u Društvu.

Ovim simboličnim takmičenjem želimo da pohvalimo mala seoska domaćinstva koja se poljoprivredom bave na tradicionalan način i zahvaljujući čijoj pažnji i ljubavi seoske laste i dalje opstaju na našim prostorima. Domaćinstvo sa najviše gnezda nagradićemo tonom kukuruza. U prethodne tri godine, koliko organizujemo ovo takmičenje, pokazalo se da je tona kukuruza odgovarajuća nagrada jer su sva pobednička domaćinstva bila stočarska i kukuruz je više nego dobrodošao - kaže Milan Ružić, izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Na takmičenje se zainteresovani prijavljuju putem onlajn formulara ili pozivom na telefon 011/33-43-902 do 15. juna. Konačni rezultati takmičenja biće objavljeni do 21. juna na stranici www.pticesrbije.rs i u sredstvima javnog informisanja.

Pravo učešća imaju sva domaćinstva sa teritorije Srbije.

Pod domaćinstvom se smatraju objekti u vlasništvu jedne porodice ili poljoprivrednog gazdinstva, a ne objekti zadruga, velikih poljoprivrednih kombinata i drugih preduzeća. Svaki učesnik može kandidovati samo jedno domaćinstvo. U slučaju da postoje dva ili više domaćinstva sa istim brojem aktivnih gnezda, o pobedniku će odlučiti žiri. Učesnici moraju da prijave stvaran broj aktivnih gnezda seoskih lasta. Po izboru, a pre proglašenja pobednika, žiri će proveriti verodostojnost broja gnezda koja je učesnik prijavio - kažu organizatori.

Veličina populacije seoske laste u Srbiji, kako kažu u Društvu, procenjuje se na 150.000 do 230.000 parova. Mala ptica pevačica karakterističnog dugog i račvastog repa dostiže masu od oko 20 grama, no svake godine prevaljuje hiljade kilometara od podsaharske Afrike gde zimuje do Srbije gde se gnezdi.

U gnezda, koja pravi od blata, polaže u proseku 5 jaja iz kojih se nakon 13 do 15 dana izležu mladunci. Seoske laste žive u proseku 4 godine.

Usled moderne poljoprivrede i zamiranja stočarstva ova vrsta u Srbiji i Evropi nestaje. Seoskim lastama se dugoročno može pomoći, kažu stručnjaci, ukoliko podržimo opstanak malih poljoprivrednika i očuvamo tradicionalan način bavljenja poljoprivredom.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Poslednji komentari
  • Mara

    12:46 // 3. 6. 2020.

    Da su pametni da ne broje kome i zasta treba ta statistika da nam unište najlepše ptice koje imamo.Ionako nam je životinjski svet opustošen od koje kakvih.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

Pronađite nas na: