Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

09:29, 28. 9. 2019.

| Društvo

Ekolozi zahtevaju da se poništi građevinska dozvola za MHE u Toplom Dolu

Autor:Ljubomir FilipovIzvor:Južne vesti
Fotografije posvećene borbi protiv mini-hidroelektrana
Traži se poništenje građevinske dozvole; foto: Vanja Keser/JV

Zbog toga što su u međuvremenu pronađene zaštićene vrste riba i strogo zaštićena vrste potočnog raka u Rakitskoj reci u selu Topli Do na kojoj investitor namerava da gradi mini-hidroelektranu, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) podneo je zahtev za poništavanje građevinske dozvole nadležnom tužilaštvu.

Kako navode u organizaciji koja je svojim delovanjem privremeno uspela da spreči izgradnju gondole u Beogradu, a koja je podnela i krivične prijave zbog seče stabala u Aleksincu, i gradnje MHE u selu Rakita, Ministarstvo građevinarstva je izdalo građevinsku dozvolu 23. avgusta 2017. godine investitoru Gornjak d.o.o. iz Beograda za gradnju MHE Topli Do.

Ona je izdata na osnovu uslova Zavoda za zaštitu prirode u kojima je izričito navedeno da se mogu koristiti samo za potrebe izrade tehničke dokumentacije za predmetnu MHE, pri čemu se investitor obavezuje da za potrebe izgradnje pribavi nove uslove, što prema saznanjima RERI-ja nije učinjeno - navode u ovoj organizaciji.

U međuvremenu je u Rakitskoj reci, prema izveštaju Zavoda za zaštitu prirode od 28. februara ove godine, u koji je ova organizacija imala uvid, ustanovljeno prisustvo zaštićenih vrsta riba i strogo zaštićene vrste potočnog raka, što je, smatraju, nova činjenica zbog koje je neophodno ponoviti postupak razmatranja zahteva za izdavanje građevinske dozvole. Autor se fotografijom bavi od 2014. godine Pronađene zaštićene vrste; foto: Vanja Keser/JV

Lokacijskim uslovima koji su sastavni deo građevinske dozvole utvrđeno je da građevinska dozvola prestaje da važi ako se ne otpočne sa građenjem objekta, odnosno izvođenjem radova u roku od 2 godine od dana pravosnažnosti rešenja (rešenje o građevinskoj dozvoli postalo je pravosnažno 09.10.2017). Investitor do dana podnošenja inicijative nije otpočeo radove na predmetnoj lokaciji - saopštavaju u RERI.

U ovoj organizaciji očekuju da nadležno ministarstvo bez odlaganja donese rešenje kojim se postojeća građevinska dozvola poništava, a čitav postupak ponavlja, budući da bi izvođenje radova na predmetnoj lokaciji predstavljalo direktno kršenje propisa u oblasti zaštite prirode, planiranja i izgradnje.

Nakon poslednjih dešavanja na Staroj planini i najavljenog protesta ispred zgrade Predsedništva, predsednik Aleksandar Vučić pozvao je na sastanak predstavnike Inicijative Odbranimo reke Stare planine.

Savez mesnih zajednica Stare planine proglasio je “vanredno stanje” na toj planini, a podršku meštanima staroplaninskog sela pružili su i iz Inicijative Ne davimo Beograd.

Meštani sela i ekološki aktivisti iz Pirota i cele Srbije organizuju svakodnevne straže u ovom staroplaninskom selu kako bi sprečili početak radova.

Ranije, 2. septembra, izbio je požar u selu Topli Do i izgorela je kuća 35-godišnjeg meštanina, u kojoj je bio smešten investitor mini-hidroelektrane. Situacija u selu Topli Do je uzavrela nakon posete investitora kad je došlo do verbalnog sukoba između njega i meštana i aktivista Inicijative Odbranimo reke Stare planine.

Prilikom boravka u selu, Josić se nalazio u kući koja je sada izgorela, odakle je, uz asistenciju policije, napustio selo, ali je najavio početak radova i pored protivljenja lokalnog stanovništva.

Na sednici Skupštine Grada Pirota usvojena je odluka o brisanju svih lokacija za MHE iz Prostornog plana Grada. Uvreme održavanja skupštinske sednice građani Pirota okupili su se ispred zgrade Gradske uprave na još jednom protestu protiv izgradnje mini-hidroelektrana na Staroj planini.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Goca

    07:03 // 29. 9. 2019.

    Ma neverovatno ljudi! Uhvatili ste se za reke i racice kao da je to najvaznija stvar u ovoj zemlji! Ovo je odlican primer kako marketing utice na ljude...

  • LudiMilojko

    06:08 // 29. 9. 2019.

    A sad posto ovako krenuli,sto nisu uzeli sad za ostala mesta.Gde su vec unistlili eko sistem i ostalo pokrenu tuzbe protiv lika.Da plati i sedi malo u zatvor za unistavanje prirode i istrebljivanja zasticenih vrsta.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

“Ne može brže, jurimo 30!”

Bata Raka iz Niš Čitalac

Tekst: Na zemljanom putu koji vodi ka šumi postavljen "ležeći policajac"

Pronađite nas na: