Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

13:03, 3. 7. 2019.

| Društvo

Grad Niš tvrdi da ne sme da finansira protivgradne stanice, RHMZ ovo negira

Autor:J. V.Izvor:Južne vesti
protivgradna stanica
U Nišu aktivne samo 4 protivgradne stanice; foto: Bojana Antić

Od desetak protivgradnih stanica u Nišu, kako kažu u Republičkom hidrometeorološkom zavodu, aktivne su tek 4. Dok u Sekretarijatu za poljoprivredu tvrde da Grad ne sme finansijski da pomaže rad stanica i strelaca, u RHMZ ovakve tvrdnje negiraju.

Niški većnik za poljoprivredu i obrazovanje Mirko Zečević kaže da je kompletan posao oko protivgradne zaštite na lokalu preuzeo RHMZ - od plaćanja strelaca, do održavanja stanica.

To podrazumeva i nabavku raketa i plaćanje strelaca. To je sve u njihovoj ingerenciji - ističe Zečević.

Ovo kaže i sekretar Sekretarijata za poljoprivredu Saša Stoiljković. On ističe da lokalna samouprava nema prava da se meša u protivgradnu zaštitu. Taj dokument je, kaže, objavio DRI u februaru ove godine. Dodaje i da je Grad Niš izdvojio pare za protivgradnu zaštitu, ali da su morali da im nađu drugu namenu.

To znači da ne smeju da se plaćaju strelci, niti da se ulaže u stanice. Dokumentom DRI je navedeno da će svaka lokalna samouprava koja se bude mešala u protivgradnu zaštitu biti kažnjena. Grad je planirao 1,5 miliona za protivgradne rakete i milion za subvencionisanje strelaca - ističe Stoiljković.

Međutim, ovakve navode negiraju u RHMZ. Tvrde da lokalne samouprave i te kako mogu finansijski da pomažu i da 80 % njih to i čini.

Svaka aktivirana lansirna stanica ima dva strelca. Mesečna nadoknada za rad je 4.000 dinara neto po strelcu, s tim što lokalne samouprave po Zakonu o odbrani od grada mogu da podrže sistem odbrane od grada kroz dodatnu stimulaciju strelaca na svojoj teritoriji - ističu u RHMZ.

Dodaju da nemaju informaciju da je to bilo ko zabranio, ukoliko je Grad u budžetu planirao novac za tu namenu.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • borko

    23:18 // 4. 7. 2019.

    Ljudi, protivgradna zaštita je državno-poljoprivredni sistem broj 1. Osiguranje služi da, ako protivgradni sistem pogreši, ili vreme iznenadi, pa da proizvođači ne propadnu. Ono što grad uništi, mora neko da plati: proizvođač, osiguranje, država ili neko drugii. Kad je protivgradna efikasna, onda nema gubitaka i tu su svi na dobitku. Dakle, osiguranje ne može da zameni protivgradnu zaštitu.

  • Borko

    22:41 // 3. 7. 2019.

    Jad i beda nesposobne vlasti. Pa zar je moguće da od 14 protivgradnih stanica bude aktivno samo 4, tj da ovako važan sistem, u Nišu, radi sa manje od 30%. Šta da očekujemo od poljoprivrede i od države, ako nam ovaj sistem ne radi sa 100% i ako ga ne unapredimo na najvećem mogućem nivou.

  • Miloš

    20:28 // 3. 7. 2019.

    "Po rečima predsednika Državne revizorske institucije i generalnog državnog revizora dr Duška Pejovića, RHMZ se oslanja na naknadno dobijanje sredstava iz tekuće budžetske rezerve i pomoć jedinica lokalne samouprave, i zato na vreme ne obezbeđuje potrebne uslove za optimalno funkcionisanje sistema odbrane od grada. Sredstva nisu bila obezbeđena na početku sezone, već naknadno."

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Da stave Hitnu na Kamenički vis?

Miloš Čitalac

Tekst: Zbog gradnje nove Hitne i Porodilišta menja se Plan generalne regulacije

Pronađite nas na: