Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:00, 23. 10. 2014.

| Društvo

Infografik: Na leđima prvaka petina njihove težine

Autor:S. JanačkovićIzvor:Južne vesti
Koliko je teška torba đaka prvaka - infografik

Ako su đacima oslabljeni pamćenje, motoričke sposobnosti, izdržljivost, boli ih glava ili su im umanjeni brzina i spretnost, razlog toga može biti preteška i neodgovarajuća školska torba, kažu lekari niškog Doma zdravlja.

I pored toga što se stalno upozorava da đački ranac ne sme biti teži od 15 odsto težine deteta, odnosno da dete teško 20 kilograma ne sme imati torbu težu od 3 kilograma, situacija u praksi znatno je drugačija.

Školski program i zahtevi učitelja su takvi da đaci prvaci na leđima nose više od petine sopstvene težine, odnosno torbe od 5 do 6 kilograma.

Moj sin je prisiljen da petinu svoje težine nosi svakodnevno na putu do škole i nazad. Pitanje je kakav to uticaj ima na njegov fizički razvoj, a prvenstveno na razvoj kičme - kaže Andreja Pejić, otac sedmogodišnjeg Alekse. 

Baš zbog toga povremeno i sam nosi detetov ranac u školu. 

Pred Aleksom je najveći teret četvrtkom kada ima srpski jezik, za šta nosi čak 4 knjige: "Čitanku", "Bukvar" i dve radne sveske, zatim matematiku, zbog koje nosi knjigu i radnu svesku. Isto mu je potrebno i za engleski, a za čas likovne kulture - blok i voštane i vodene bojice.

Svemu tome dodajte užinu, flašicu sa vodom... - kaže Pejić.

Neki roditelji predlagali su učiteljima da dan unapred najave koje će knjige detetu sutra biti potrebne kako ne bi moralo da nosi sve, ali, kako kažu, uglavnom dobiju odgovor da se ne može drugačije jer je "takav nastavni plan i program".

Poređenje đaka i čoveka Đačka torba kao 20 kilograma na leđima odraslog muškarca

Lekari niškog Doma zdravlja upozoravaju da težina školske torbe ima značajan uticaj na nastanak deformiteta koji, u nekim slučajevima, mogu ostaviti trajne posledice po zdravlje.

Ukoliko se deformiteti ne dijagnostifikuju blagovremeno i odmah ne krene sa odgovarajućim programom vežbi, funkcionalno loše držanje se može pretvoriti u strukturalni deformitet, kao što su kifoza i skolioza, koji zahteva znatno duži tretman - kaže dr Nevena Simović.


Moguće i glavobolje

Osim što uzrokoje deformitete kičme, preteška torba može imati i druge nepovoljne posledice.

Kada se dete žali da ima česte glavobolje dok uči, pored problema sa vidom koje su čest uzrok te glavobolje, uzročnici mogu biti i naramenice ranca koje se zbog težine tereta usecaju u ramena i usporavaju normalan protok krvi ka mozgu - dodaje dr Simović. 

Da bi posledice tog tereta bile umanjene, lekari savetuju roditeljima da kupe lagane i anatomski oblikovane torbe.

Dobro bi bilo da ima i kaiš koji se zakopča oko struka kako bi se dobila još jedna tačka oslonca - dodaje dr Simović.

Lekari napominju i da dete ranac obavezno mora nositi na oba ramena kako bi se sprečilo istezanje i ozleđivanje kišića i kičmenog stuba, da naramenice treba da budu široke da se ne bi usecale u ramena, a torba ne sme da bude ni šira ni veća od njih. 

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Poslednji komentari
  • Roditelj

    10:09 // 24. 10. 2014.

    E i nije petina. Torba je trecina tezine moje cerkice koja ima 18 kg, a prvi je razred. I nemaju samo radne listove, vec i casopise koje naknadno placamo.

  • xxx

    21:25 // 23. 10. 2014.

    A to sto taj isti prvak treba da provede skoro svakog dana po 5 casova sedeci u klupi,to je verovatno manji problem?To je sigurno veoma zdravo...

  • Cula

    19:07 // 23. 10. 2014.

    Svi vi sto pisetejadno dete koje nosi toliko knjiga u skolu. Preslisajte se malo koliko ste vi nosili kada ste isli u skolu. Neverujem da ste nosili samo plokce i olovku.

    • Majka77

      08:05 // 24. 10. 2014.

      Sećamo se, zato i pišemo. Naše knjige su nekada bile formata B5, njihove A4. Mi nismo imali radne sveske iz svega- oni imaju, čak i iz OTO-a (knjiga i radna sveska.Imaju poveća broj predmeta...

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: