Jug Srbije na drugom mestu po dolasku domaćih turista tokom 2020. godine
Ukupno 1.731.379 domaćih i stranih gostiju bilo je u Srbiji u prvih 11 meseci prethodne godine, a od tog broja u region Južne i Istočne Srbije boravilo je 383.181 turista, što ga je odmah smestilo iza zapadne oblasti i Šumadije. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, turisti su prošle godine, u vreme pandemije, bili najviše naklonjeni banjskim mestima, a među najpoželjnijim druga je bila Sokobanja.
Podaci Zavoda pokazuju da je od januara do novembra prošle godine broj domaćih turista na jugu i istoku zemlje prednjačio, pa je zabeleženo njih 328.264, dok je za isti period stranih turista bilo 54.917. Tako se ova oblast po broju dolazaka turista našla ispred severa zemlje, a skoro dva puta više bilo je posetilaca Šumadije i Zapadne Srbije.
Od ukupno 1.489.279 noćenja na jugu i istoku, samo su 150.032 ostvarili stranci. Kada je reč o gradovima koji su kategorisani kao turistička mesta, Niš je zauzeo treće mesto, a on je za 11 meseci ugostio ukupno 44.048 turista, pokazuju podaci Zavoda, od čega 23.627 domaćih i 20.421 ljudi iz inostranstva.
Sokobanja druga po posećenosti u Srbiji u doba korone
Za vreme virusa korona najposećenija mesta u Srbiji bila su banje, a odmah iza Vrnjačke, domaći turisti su najviše bili zainteresovani za Sokobanju, pokazuju podaci Zavoda.
U Sokobanju se od januara do novembra prethodne godine uputilo ukupno 122.644 turista, a oni koji su došli iz drugih zemalja bilo je tek 2.347. Kada je reč o broju noćenja domaćih gostiju, 634.880 za isti period, ova banja beleži porast od 19 odsto u odnosu na 2019. godinu.
S druge strane, u Niškoj Banji je tokom prethodne godine bilo znatno manje turista i ona beleži broj od 1.346, dok je Vranjsku Banju posetilo 1.500 domaćih i stranih gostiju.
Broj turista u Srbiji opao tokom pandemije
Za razliku od 2019. godine, Srbija je prošle godine za period januar-novembar zabeležila 1.731. 379 turista, što je pad od 49 odsto, pokazuju statistički podaci.
Zbog pandemije najviše je bilo domaćih turista, ali i 24 odsto manje u odnosu na 2019. godinu, dok je iz drugih zemalja zabeleženo 424.479, što je 75 odsto manje nego u godini kada nije bilo pandemije.
Inače, da pandemije i dalje utiče na turistički promet ukazuju i iz Turisičke organizacije Srbije.
Komentari
Poslednji komentari
Ana K
08:37 // 4. 1. 2021.
Ma koji bre turisti u Nisu? Jedva ih vidimo u toku pune sezone, a sad kad je Corona ne mozes ni lupom da ih nadjes. Svasta!
Jedino ako brojite nasu dijasporu i to samo one koji udju u Srbiju sa stranim pasosem.
Inace mnogo nam je cist, kulturan i turisticki sredjen grad da svi polomise noge dolazeci u Nis.
LudiMilojko
04:46 // 4. 1. 2021.
Bugari jedino dolaze do okoline Pirot pa sve do Nis.Zbog jeftinih kafana posto cene kod njih skuplje.Oni usli u evropsku uniju i pukli.Kao ostale komsije sto prsli u Eu zonu.
Dušan Stevanović
00:06 // 4. 1. 2021.
Neka vas je sramota Nišlije . Vaši političari već godinama uništavaju predivnu Nišku Banju , a svi vi ćutite . .Dušan , novinar , Aleksinčanin .
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.