Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

08:30, 19. 1. 2015.

| Društvo

Manastir je "Hilendar", a Prvovenčani - "Stevan"

Autor:Lj. Stojanović, S. Janačković, Izvor:Južne vesti
Ulice-table.jpg
Filolozi kažu da ovakve greške nikome ne služe na čast

Prezime slovenačkog književnika Otona Župančiča “posrbljeno” nastavkom -ić, ulica posvećena Hilandaru sa nazivom “Hilendarska”, Nemanjić sa imenom "Stevan", rimski brojevi sa tačkom, a redni arapski bez nje - neke su od grešaka na tablama sa nazivima niških ulica. 

Predloge o nazivima ulica daje gradska Komisija za njihovo imenovanje čiji se članovi ne biraju prema obrazovanju, već prema političkoj pripadnosti. Oton-Zupancic Slovenački književnik, prema kome nosi ime ulica u naselju Durlan, preziva se Župančič

Tako i na zvaničnom spisku Komisije objavljenom u Službenom listu Niša 2012. godine nema informacija o obrazovanju ni predsednika, ni članova, već samo naziva stranke kojoj oni pripadaju.

Trebalo bi da bar jedan od članova komisija za imenovanje ulica ima filološko obrazovanje. Zadatak tog člana bio bi da prati ceo proces, od davanja predloga naziva do provere odštampanih tabli. Na taj bi se način izbegle brojne greške, koje nikome ne služe na čast, ali i troškovi zamene tabli sa pogrešno napisanim nazivima - smatra magistar filoloških nauka Maja Vukić.

Da je bilo filologa u Komisiji sigurno se, dodaje ona, ne bi pojavila tabla sa tačkom iza rimskog broja, ali bi se obavezno našla iza arapskog.

Osim toga, ne bi bila štampana tabla sa crticom u pridevu „sveto-savska“, pošto se pridevi sa nastavkom -ski, -ški ili -čki nastali od sintagmi, kakve su npr. prava linija, stari grad, ali i: Bela Palanka, Sveti Sava, pišu malim slovom i spojeno: pravolinijski, starogradski, belopalanački, svetosavski… - objašnjava Vukićeva.

Sveto-savska Pridevi sa nastavkom -ski, -ški ili -čki nastali od sintagmi pišu se malim slovom i spojenoOna ističe i da bi svi javni natpisi, a time i table sa nazivima ulica, morale biti napisane ćirilicom i prema pravilima standardnog jezika

Iako đaci o sinu Stefana Nemanje kralju Stefanu Prvovenčanom uče još u osnovnoj školi, Nišlijka Tamara Milosavljević živi u Ulici Stevana Prvovenčanog, što piše i u njenoj ličnoj karti.

Svaki put kad nekome diktiram adresu, na primer kada poručujem nešto preko interneta, oni to zapišu “Stefana Prvovenčanog”, pa mi sa tako napisanom adresom i stigne pošiljka. Ljudi verovatno pomisle da sam nepismena - kaže Milosavljevićeva. 

Ulica-Stevana-Prvovencanog U školi o sinu Stefana Nemanje uče kao o kralju Stefanu Prvovenčanom, ali tako ne piše na tabliU Komisiji za imenovanje objašnjavaju da oni daju predloge naziva ulica, a da “sve ostalo rade stručne službe i Ministarstvo”.

U jednoj od takvih službi, u Upravi za komunalne delatnosti, kažu da njima stižu rešenja o promeni ili imenovanju naziva ulica koja pregledaju i zatim ih šalju opštinama, državnim i javnim komunalnim preduzećima.

Kada uočimo grešku šaljemo dopis Skupštini Grada da se izvrši korekcija. Jedino što možemo je da pošaljemo dopis da se greška ispravi, a, kada nam stigne ispravka, možemo da reagujemo. Tada se prave nove table i postavljaju sa ispravnim nazivom - kaže Slobodan Čolaković iz Uprave za komunalne delatnosti.

VIII.kongres Iza rimskih brojeva nema tačkeOn dodaje da su na nekim mestima u gradu građani sami postavili table na svoje kuće sa neispravno napisanim nazivima.

I u tim situacijama šalje se dopis i traži nalog da se postojeće table skinu i postave nove. 

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Ante

    18:18 // 20. 1. 2016.

    Neznam koliko sam u pravu glede srbijanskog jezika ali čini mi se kako bi ispravno trebalo pisati Stefan Prvoovenčani (dva slova o) jer korijen u riječi je ovenčani, okrunjeni, krunisani a ne venčani, oženjeni... Prvo+ovenčani !
    Što se tiče članka, pohvala jer jezičnih savjeta nikada previše. Jezik treba njegovati kao važan dio nacionalnog identiteta.

  • ivana

    00:56 // 21. 1. 2015.

    Stefan Dusan,Stefan Uros,Stefan Prvovencani...titule.Oznaka da se radi o vladaru. Nije ime.

    • hm

      13:06 // 21. 1. 2015.

      Svi srpski vladari posle Stefana Prvovenčanog su, pošto su preuzeli krunu, dodavali ime Stefan pre imena. To je bio čin poštovanja prema prvim vladarima iz njihove dinastije.

  • Пантелејац

    18:56 // 19. 1. 2015.

    Што значи да у случају ''СТЕВАН'' нe постоји грешка. :)

    • Предраг

      21:54 // 20. 1. 2015.

      Зашто стално инсистирамо да зарад неког тобожњег српства будемо "антипротивни" свему, па чак и сами себима. Правилно је СтеФан Првовенчани!
      Иначе, СПЦ га слави као свеца иако је крунисан од папе.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Želeo bih da zahvalim ovoj vlasti jer su od prosečnog niškog vozača napravili veoma veštog vozača koji zaobilazi rupe poput profesionalnih trkača. Saobraćaj je bezbedniji jer vozači, da ne bi oštetili vozila, moraju mnogo dobro da voze.

Savetnik čitalac

Tekst: Saobraćaj u martu bio bezbedniji nego prošle godine, podaci su niške policije

Pronađite nas na: