Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

10:52, 19. 9. 2020.

| Društvo

Dan kada je Niš posetio poslednji kralj Kraljevine Jugoslavije

Autor:A. S.Izvor:Južne vesti
kralj u nisu foto vreme
Kralj Petar u Nišu; foto: Vereme

Dok u Evropi bukti rat, a Nemačka hrli u osvajačke pohode, 19. septembra 1940. godine, kako piše list “Vreme” iz toga doba, mladi kralj Petar II Karađorđević, koji u tom trenutku nije još vladao Kraljevinom Jugoslavijom jer je bio maloletan, posetio je Niš. Obišao je Duvansku industriju, Ćele-kulu, Čegar, Nišku Banju i Sićevačku klisuru, a sve u društvu tadašnjeg predsednika Vlade, Nišlije Dragiše Cvetkovića.

Nešto više od godinu dana pre posete kralja i zvanično je započeo Drugi svetski rat okupacijom Poljske od strane Nemaca. U danima kada je kralj u Nišu i Vreme, ali i Pravda najviše članaka posvećuju ratu u Evropi. Pišu o bombardovanju Londona i Liverpula, o napredovanju Italijana na Malti, ali i o putu ministra spoljnih poslova Nemačke Vilhelma fon Ribentropa u Italiju.

Vreme i na naslovnoj strani posebnu pažnju posvećuje poseti mladog kralja Petra Nišavskom kraju. Putovanje je, kako piše, školsko-naučno, s obzirom da je Petar tada bio 16-godišnjak, a da je Jugoslavijom upravljalo Namesništvo.

Ipak, Nišlije su ga, piše u tekstu, dočekale uz ovacije “Živeo, kralj”.

Mladi Kralj je na ulasku u grad. Iz daleka već dopiru poklici, a kada kralj prolazi gradskim ulicama prekrivenim beskrajnim masama sveta, ovacije izlivi radosti i sreće prolamaju topao jesenji vazduh. Ceo Niš pozdravlja svog Visokog Gosta, pozdravlja svog Mladog Kralja - piše novinarka Julija Lazarević.

kralj u nisu2 foto vreme Proces proizvodnej u Duvanskoj; foto: VremeDočeci su bili isti i u Duvanskoj industriji, ispred Saborne crkve i u Niškoj Banji, gde je i završen prvi dan posete, a kralj je prespavao u dvorskom vozu.

Sutradan je obišao Sićevačku klisuru i Čegar gde je, kako piše, sa licem punim zadovoljstva primio cveće “od ljupke devojčice”.

Drugog dana, već oko 17:30 voz kralja Petra bio je na stanici Topčider u Beogradu.

Mladi kralj tih dana nije ni slutio da će za svega nekoliko meseci, posle martovskih demonstracija, i zvanično biti postavljen za kralja, sa svega 17 godina.

Nije slutio ni da će već mesec dana kasnije, u aprilu 1941. godine, nakon bombardovanja Beograda, zauvek napustiti Srbiju i Jugoslaviju i ostati upamćen kao poslednji kralj Kraljevine Jugoslavije.

Emigrirao je sa nikšićkog aerodroma preko Grčke i Egipta do Londona, a na kraju se skrasio u Deneveru (SAD). Tamo će i okončati svoj život 1970. godine, u 47. godini.

Digitalne arhive srpskih i jugoslovensih novina dostupne su na sajtovima Narodne biblioteke i Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković".

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Poslednji komentari
  • Smuk

    21:55 // 19. 9. 2020.

    I danas , Nišlije , lepo dočekuju "kralja" ! Drugovenčanog !

  • aaa

    18:50 // 19. 9. 2020.

    Bravo. Baš lep članak. Više ovakvih stvari, a manje politike, ako mene pitate :)

    • Све је политика

      01:12 // 20. 9. 2020.

      Супер.То кад будемо живели као у Швајцарској.

  • uuu

    16:17 // 19. 9. 2020.

    KRALJU PERO SRPSKI SINE KAD ĆEŠ DOĆI DO PLANINE KRALJU PEROOOOO

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

Pronađite nas na: