Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

15:45, 8. 12. 2014.

| Društvo

"Niška deklaracija" - neophodno rešenje ili veliki promašaj

Autor:J. CanićIzvor:Južne vesti
citanje deklaracija
"Niška deklaracija" pročitana danas ispred Oficirskog doma

Čitanjem izvornog teksta ispred Oficirskog doma i tribinom o njenom značaju obeležen je jedan vek od donošenja “Niške deklaracije” koju je 7. decembra 1914. godine usvojio srpski parlament.

Ova deklaracija predstavila je ideju o ujedinjenju svih Srba, Hrvata i Slovenaca u zajedničku državu nakon Prvog svetskog rata, a šta je to donelo srpskom narodu i dalje je predmet sporenja među istoričarima.

O samom stvaranju Jugoslavije postoje dva mišljenja među istoričarima. Prvo da je to bila najveća greška srpskog naroda, dok je drugo mišljenje da je njeno stvaranje bilo nužnost i sled događaja koji mora da se desi - objašnjava niški istoričar Boban Janković.

On napominje da je u danima kada je pisana “Niška deklaracije” Srbija bila na rubu propasti. oficirski dom U Oficirskom domu je tada zasedala Skupština Srbije; Foto:ilustrovanaistorijasrbije.wordpress.com

Kolubarska bitka se još vodila, mnogo vojnika je poginulo, u Beogradu se već vijorila austrijska zastava i baš u tim presudnim trenucima Vlada izlazi pred Skuštinu sa novim idejama stvaranje nove zajedničke države. Pored toga, Srbija je bila pod pritiskom zapadnih država koje su htele da pridobiju Bugarsku i Rumuniju za svoje saveznike, a na uštrb srpskih teritorija - objašnjava Janković.

Niški istoričar napominje da se može reći da je tada Srbija hrabro i politički neočekivano izašla sa težnjama o zajedničkoj državi. Objašnjava da je krug srpskih intelektualaca radio na programu i stvaranju ideje jugoslovenstva.

Stanoje Stanojević je morao da nađe spoj istorije Srba i Hrvata, Aleksandar Belić je morao da nađe lingvističku vezu, Slobodan Jovanović je trebalo da nađe političku vezu, a Jovan Cvijić je tražio antropološku i geografsku vezu Srba i Hrvata - kaže Janković.

Kao važnu stvar ističe da su Srbi u ovoj ideju bili jedinstveni i složni, mada kaže i da su se mnogi nadali da će “prizivajući Slovence i Hrvate” izazvati kod njih pobunu u Austrougarskoj.

Zanimljivo je da političke partije u Srbiji pre Prvog svetskog rata nisu u svojim programima imale stvaranje zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca, već samo oslobođenje svih Srba i stvaranje zajedničke države Srba. Kod Hrvata je bilo nešto drugačije, jer su imali neke planove o stvaranju južnoslovenske jedinice, ali u sastavu Austrougarske monarhije, dok kod Slovenaca nije ni bilo pomena o udruživanju - objašnjava ovaj istoričar.

Mišljenja o posledicama “Niške deklaracije”, odnosno stvaranju Jugoslavije i potom njenom “krvavom” raspadu, oprečna su, i prema rečima istoričara, teško da će doći do jedinstvenog pogleda i stava. Činjenica jeste, da je ovaj dokument doneo nove ideje i promenio sliku Evrope nakon rata stvaranjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • krvimozak

    19:56 // 8. 12. 2014.

    Poznata mi zgrada odngde, poznata... Aha, setio sam se, tu je moj kum pravio svadbu...

  • Драган

    19:48 // 8. 12. 2014.

    Да ли можда неко у Хрватској или Словенији слави и обележава са својим квази историчарима Нишку декларацију, зна ли неко?

    • Nebojsa Ozimic

      03:43 // 9. 12. 2014.

      Činjenica je da se više niko osim nas ne seća Deklaracije što svakako ima svoje za i protiv. Inače, Boban Janković nije kvazi istoričar već vrstan poznavalac ove problematike

    • Boban

      12:19 // 9. 12. 2014.

      Колега Озимићу, не опрећујемо се коментарима, хвала на подршци. Можда је Драган мислио на хрватске квази историчаре

  • Kurir Djoka

    18:27 // 8. 12. 2014.

    ..... i da li je moguće da asfaltiranje školskog fulbalskog terena u jednom susednom selu, sa golovima i poluogradom od žice košta oko 35.000e?

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: