Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:59, 19. 11. 2018.

| Društvo

Niško hemato-onkološko odeljenje dobilo pokretni rendgen

Autor:J. AdamovićIzvor:Južne vesti
Skat Radovanović
Donacija Ambasade SAD hemato-onkološkom odeljenju u Nišu; foto: JV

Novi mobilni rendgen koji podseća na žirafu uručen je hemato-onkološkom odeljenju Dečije klinike u Nišu, a reč je o poklonu vojnog odeljenja Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, vrednom 30.000 dolara. Koristiće ga rendgen tehničari koji su prošli obuku, za snimanje mališana koji ne smeju da ustaju iz kreveta.

Vojno odeljenje američke Ambasade je prikupilo novac za kupovinu ovog aparata, naveo je ambasador SAD Kajl Skat, a zanimljivo je da aparat podseća na žirafu, te deca ne bi trebalo da se boje tokom snimanja. Uz pomoć novog aparata, dodaje, dobiće najbolju negu za vreme boravka.

Skat je istakao da je ovo još jedna u nizu donacija za Niš i Klinički centar, jer je ranije i Klinika za kardiologiju dobila vredne poklone.

Predsednica NURDOR-a Joland Korora, udruženja koje je zaslužno za to što Niš ima hemato-onkološko odeljenje, zahvalila je američkoj Ambasadi na poklonu, jer im je ovaj aparat nedostajao da bi nova bolnica bila “po meri deteta”. mobilni rendgen Mobilni rendgen podseća na žirafu; foto: JV

Sada imamo sve što nam je potrebno od aparata, prostora, ali nam nedostaje medicinskog osoblja. To je nešto što je sada vrlo važno i sledeći korak je da zamolimo Ministarstvo zdravlja i Klinički centar da se zaposli još 10 medicinskih sestara i još 3 doktora i to je ono što nedostaje. Što se prostora tiče on je ogroman, 750 kvadrata, mnogo je veći prostor nego što je bila stara bolnica, na dva sprata, a broj medicinskog osoblja je ostao isti - ističe Korora.

Direktor Kliničkog centra Zoran Radovanović je rekao da je Ministarstvo zdravlja odobrilo prijem pedijatara i trebalo bi da oni krenu na edukaciju, a kaže da su primljena dva lekara.

Objasnio je i da će se pokretni rendgen koristiti za one mališane koji su “vezani za krevet” i primaju terapiju, pa ne mogu da odu do centra za radiologiju na snimanje.

Mobilni rendgen aparat se koristi u slučaju kada deca sa hemato-onkološkim problemima ne mogu da idu do našeg centra za radiologiju da se urade snimci abdomena, glave, bilo čega što je potrebno, aparat zbog mobilnosti može doći do sobe. Imamo edukovane rendgen tehničare koji će prići detetu - pojašnjava Radovanović.

Inače, prema podacima sa Dečije klinike, godišnje oko 25 mališana oboli od neke maligne bolesti, a izleči se i do 85 % pacijenata. Ovaj aparat bi trebalo da poveća procenat izlečenja, koje obično traje oko 2 godine.

Podsetimo, u okviru Dečije klinike je sredinom maja otvoreno hemato-onkološko odeljenje, ali su prvi pacijenti hospitalizovani tek pre nekoliko dana, kazala je Korora, jer su čekali upotrebnu dozvolu. Osim novog aparata, kako kaže, na novom odeljenju će se prvi put terapija davati deci u toku igranja.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Драгана Живановић

    06:59 // 15. 2. 2019.

    Лече нас они који су нас тровали ... Дал' да им се захвалимо

  • N.N.

    17:45 // 19. 11. 2018.

    Da kosta 30000 dolara mi bi uredjaj sami kupili nego kosta vise.

    • Smuk

      19:47 // 19. 11. 2018.

      N. N. :
      Misliš na 31.000 dinara ? E , tada bi stvarno mogli da kupimo !
      Koji li smo "sami" , koji li ste "sami" ?
      U Srbiji - niko nije sam , već 5-6 godina a i od ranije !

  • Ljubica

    15:37 // 19. 11. 2018.

    Jadna deco, zelim vam brzo izlecenje a onda kad odrastete iselite se iz Srbije. Bice vam bolje. I nece vasu decu leciti lekari koji su zavrsili fakultet i zaposlili se preko veze.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: