Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

15:12, 24. 4. 2017.

| Društvo

Nišlije nemaju miran san od buke, komunalcima “vezane ruke”

Autor:J. Adamović, V. MilićIzvor:Južne vesti
Kažu da se svakodnevno čuje muzika i buka iz kafane; foto: Flickr/Dejan Jovanović
Kažu da se svakodnevno čuje muzika i buka iz kafane; foto: Flickr/Dejan Jovanović

Zbog buke i glasne muzike koja dopire iz kafane “Amerikanac” u Kovanlučkoj ulici u Nišu, stanari obližnjih zgrada i kuća kažu da “nemaju miran san” i da se galama čuje radnim danima i vikendom posle dozvoljenog vremena. U Komunalnoj policiji kažu da oni kontrolišu samo radno vreme i emitovanje muzike u ugostiteljskom objektu, ali ne i jačinu buke.

Stanari zgrade koji žive pored kafane “Amerikanac” kažu da radnim danima posle 23 sata, a vikendom i do 3 nakon ponoći, ne mogu da spavaju od muzike koja dolazi iz kafane, ali i od buke i galame koju prave gosti ispred nje.

Zovemo komunalnu policiju, ali oni vrlo često uopšte ne dođu. Nekad kad dođe neki policajac koji je savestan, on zabrani njihov rad, ali većina ne. Vikendom, a počnu u četvrtak, oni teraju do 3 ujutru, tako da ispred zgrade ne može da se ulazi i izlazi, dolazi taksi, deru se, sviraju, opšta halabuka. Mi nemamo mir u sopstvenom domu - kazao je jedan Nišlija.

Više puta su se, kažu, obraćali komunalnoj policiji, ali su ih oni uputili na Inspekciju za zaštitu životne sredine koja je zadužena za kontrolu buke. Međutim, troškove merenja morali bi da plate stanari, koji kažu da nemaju para za to i smatraju da su oni ti koji su "ugroženi i nemaju mir u svojoj kući već 4 meseca".

Svi stanari i levo i desno kuće, sve komšije se žale. Mi hoćemo da živimo mirno i imamo pravo na to. Ali nema ko da nas zaštiti, traže nama da mi platimo merenje buke. Ja koji sam oštećen i želim da živim mirno, ja da platim i da na primer mere tu buku i ako se to ponovi, šta opet - pita se stanar zgrade.

Portparol komunalne policije Milan Đorđević kaže da vrlo često kontrolišu ovaj deo grada, jer se Nišlije mnogo žale i prijavljuju, ali da do sada nisu izdali nijedan prekršajni nalog, iako je bilo mnogo kontrola. Dodaje da vlasnici kafane uglavnom poštuju Odluku o komunalnom redu, po kojoj inače komunalci postupaju.


Komunalna policija: Ne kontrolišemo jačinu buke

Međutim, Đorđević kaže da komunalna policija "ne kontroliše jačinu buke" i oni mogu da reaguju samo ukoliko ugostiteljski objekat radi duže od propisanog radnog vremena ili se iz njega čuje muzika onda kada nije vreme za to.

Za kontrolu je zadužena Inspekcija za zaštitu životne sredine i Turistička inspekcija, dodaje, i samo oni mogu da kontrolišu da li je buka preglasna.

Mi kontrolišemo ovo što nam daje Odluka o komunalnom redu, članovi 88 i 89, znači radno vreme i emitovanje muzike, ne možemo da vršimo kontrolu da li je to preglasno. Mi smo tu krajnja izvršna instanca koja kontroliše i izdaje prekršajni nalog, a oni bi trebalo da obezbede sve te prethodne uslove da se van ugostiteljskog objekta uopšte ne čuje muzika - pojašnjava Đorđević.

Pravilo je da svi ugostiteljski objekti moraju da imaju izveštaj o merenju buke, dodaje, a prvo merenje plaća vlasnik objekta i ukoliko on ne prelazi dozvoljene vrednosti svako naredno merenje mora da plati onaj ko prijavljuje buku.

Onaj ko prijavi buku ne plaća merenje komunalnoj policiji, nego ovlašćenoj organizaciji, a to je kod nas uglavnom Institut “1. Maj” koji vrši merenja buke. Ne može da se opet nalaže vlasniku da plati ta merenja, to čak nije ni mala cifra, a neko mora da plati ta merenja. Prvo svakako plaća vlasnik, odnosno odgovorno lice - objašnjava Đorđević.

Ako merenja buke pokažu neke vrednosti koje nisu dozvoljene, dodaje, ugostiteljskom objektu Inspekcija za zaštitu životne sredine nalaže da obavi zvučnu izolaciju ili uradi nešto da se buka van objekta ne čuje.

Posao Turističke inspekcije je da kontroliše da li ugostiteljski objekti ispunjavaju sve potrebne uslove, a jedan od njih je da se van objekta ne čuje muzika, da postoji zvučna izolacija, da noćni bar nema baštu i slično.


Komunalci građanima ipak pišu kazne za buku koju ocenjuju neposrednim opažanjem

Nišlija Mladen Milić, međutim, kaže da je pre desetak dana dobio prekršajni nalog zbog buke u stanu, a da su Komunalni policajci "neposrednim opažanjem" procenili da je muzika u njegovom stanu u 17:15 popodne bila preglasna, što su i naveli u nalogu.

Iako nisu imali nikakve merne instrumente za jačinu buke, napisali su mi prekršajni nalog po kome sam bio dužan da platim kaznu od 5.000 dinara, ili duplo manju ukoliko je izmirim u roku od 8 dana. Kada sam ih pitao koliko je bila glasna muzika u decibelima, rekli su da oni to ne mere i da je njihova slobodna procena dovoljna da me kazne - govori Milić.

Ovaj Nišlija kaže da je, iako je imao u planu da se žali na ovaj prekršajni nalog ipak odustao od toga i platio polovinu od celog iznosa u roku od 8 dana, zbog toga što bi, kako kaže, samo ulaganje žalbe bilo neisplativo.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Arsa

    20:39 // 25. 4. 2017.

    Da li su te zgrade sagradjene pre ili posle gradnje kafane Amerikanac? Ako je to posle uradjeno, vlasnici stanova su vrlo dobro znali da je pored njih kafana. To je vec malo i bezobrazluk. Pa sad bih ja, po tome, trebao tuziti sve kafice u parku Sv. Sava kao i opstinu Medijana (samo kad su koncerti u tom parku).
    Ko prvi dodje i sagradi, ostali treba prema njemu da se ravnaju a ne obrnuto,

    • Lela

      22:01 // 25. 4. 2017.

      Ne zivimo u Avganistanu covece....koji ti je to rezon? Jesi li mrdnuo ti dalje od Nais naplatne rampe?

  • Blackburn

    20:15 // 25. 4. 2017.

    U cemu sam bio preostar,pa mi niste objavili komentar?Amerikanac je oduvek imao akusticnu muziku i nikome nije smetao,a sad je zakupljen od nekog skorojevica ,pa se cuju zvuci turban folka?

  • Leskovčanin

    17:09 // 25. 4. 2017.

    "Bombardujte" inspekciju za zaštitu životne sredine dopisima. I to po Zakonu o zaštiti od buke u životnoj sredini. Tražite da vam napismeno daju to da morate da platite vi merenje. Neka to napišu u rešenju, pa se žalite i Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine na takvo rešenje. Jedino konstantnim pritiskom možemo da nateramo nekog da radi svoj posao. Očigledno.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: