Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

10:06, 6. 10. 2022.

| Društvo

Novinari u Srbiji pravosuđe vide kao zatvoreno, sudije njih kao nedovoljno stručne

Autor:T. RadovanovićIzvor:Južne vesti
viši i osnovni sud
Istraživanje sproveli NUNS i Partneri Srbija; ilustracija; foto: JV-P. Blagojević

Novinari u Srbiji smatraju da je pravosuđe zatvoreno i da sudije sa njima ne smeju da komuniciraju, a pravosuđe vidi medijske radnike kao nedovoljno stručne, kažu autori istraživanja “Iskustvo i percepcije novinara o transparentnosti pravosuđa u Srbiji”. Rezultati pokazuju i da sudovi i tužilaštva ne objavljuju redovno saopštenja na sajtovima, kao i da većina redakcija nema novinare obučene za izveštavanje iz oblasti pravosuđa.

sudija Nepoverenje na relaciji novinari - sudije; ilustracija; foto: A. K.Rezultate istraživanja o transparentnosti pravosudnih organa i saradnji pravosuđa sa medijima predstavili su Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Partneri za demokratske promene Srbija (Partneri Srbija).

Oni pokazuju da se novinari suočavaju sa dosta prepreka kada pokušaju da dobiju podatke jer nema poverenja između njih i predstavnika pravosudnih organa.

Novinari smatraju i da portparoli u pravosuđu nisu dovoljno obučeni, pa kažu da se zato često okreću drugim izvorima podataka, kao što su advokati, eksperti i drugi medijski izvori.

Percepcija novinara je da pravosudne institucije i sudije ne ulažu trud u unapređenje saradnje sa medijima i novinarima jer su često nedostupni za novinare. Ujedno, procedura za dobijanje sudskih odluka je spora. Veličina sudnice često ne omogućava prisustvo svim novinarima koji žele da prate suđenje i novinari smatraju da su male sudnice bile izgovor sudijama da im se onemogući pristup u suđenjima - navode iz Partneri Srbija.

Dodaju da redakcije često nemaju novinare specijalizovane za sudove i tužilaštva i da su oni uglavnom opterećeni drugim poslovima.

Rezultati izraživanja Partnera Srbije pokazuju da ne postoji ujednačen pristup u komunikaciji sudova, odnosno tužilaštava, bilo da se radi o informacijama koje su dostupne na sajtovima tih institucija, odgovaranju na zahteve za pristup informacijama od javnog značaja ili direktnoj komunikaciji i saradnji sudova i tužilaštava sa medijima - kažu iz Partneri Srbija.

Kamere mediji Redakcije uglavnom nemaju novinare obučene za izveštavanje iz sudnica; ilustracija; foto: V. MilićPretraga sajtova sudova i tužilaštava pokazala je, dodaju, da postoji neusklađenost u broju, vrsti i kvalitetu informacija.

Sudija u penziji i autor istraživanja Vida Petrović Škero ističe da novinari smatraju da je pravosuđe zatvoreno i da sudije ne smeju sa njima da komuniciraju, a pravosuđe da mediji i novinari nisu dovoljno stručni i da krše mnoga prava.

Novinar koji je bio u sudnici, dok stigne u redakciju, konstatuje da medij čiji novinar nije bio u sudnici već ima objavljenu informaciju sa suđenja. Mašinerija tabloida i vlasti kao da radi zajedno, a ništa se ne preduzima i nema volje institucija da se ovo promeni - izjava je iz fokus grupe.

Veliki problem je što sudovi u 85 odsto slučajeva ne objavljuju saopštenja na svojim sajtovima, dok osnovna tužilaštva to ne rade u 72 odsto slučajeva, kaže Kristina Kalajdžić iz Partnera Srbija.

Kao problem izdvaja i nepostojanje odgovornosti i sankcija za institucije koje ćute i koje rade netransparentno. kamere, mediji Sajtovi sudova i tužilaštava neažurni; ilustracija; foto: JV / Ljubica Jocić

U praksi ne postoje kazne za predsednike sudova ili portparole za neodgovaranje na upit novinara ili zbog neobjavljivanja vesti na sajtovima. Nedostatak stvarne odgovornosti omogućava tim insitucijama da se sve više zatvaraju - ističe Kalajdžić.

Lidija Komlen Nikolić iz Udruženja javnih tužilaca navodi da postoji trend otvaranja, ali da tužioci ne vole da se eksponiraju jer se ne osećaju sigurno.

Neke sudije misle da će mediji pisati loše o njima jer ih u startu svrstavaju u režimske, pa se tako brane, smatra sudija Višeg suda u Kragujevcu Ivana Obradović i dodaje da je nerealno da svaka redakcija ima novinara obučenog za pravosuđe.

disklejmer

Podeli sa prijateljima
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Želeo bih da zahvalim ovoj vlasti jer su od prosečnog niškog vozača napravili veoma veštog vozača koji zaobilazi rupe poput profesionalnih trkača. Saobraćaj je bezbedniji jer vozači, da ne bi oštetili vozila, moraju mnogo dobro da voze.

Savetnik čitalac

Tekst: Saobraćaj u martu bio bezbedniji nego prošle godine, podaci su niške policije

Pronađite nas na: