Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

22:41, 18. 5. 2011.

| Društvo

Oficirski dom "sačuvan"

Autor:P.B. i B.G.Izvor:Južne vesti
Niš, Oficirski dom

NIŠ - Iako konkurs za davanje u zakup Oficirskog doma nije poništen, niko se nije prijavio za licitaciju.

Oficirski dom za sada ostaje u rukama Grada, jer se niko do 12. maja nije prijavio za licitaciju za njegov zakup. Da jeste, najverovatnije bi ga i dobio po početnoj ceni.

Međutim, treba podsetiti da nije ispunjeno obećanje gradonačelnika Miloša Simonovića da će konkurs biti poništen.

Načelnik gradske Uprave za imovinu Ljubiša Janić, kaže da nije ni čuo za tu najavu prvog čoveka Grada.

- Zašto bi poništavali nešto što je objavljeno? Ja ne pratim gradonačelnika, moguće da je tako izjavio - prokomentarisao je Janić.

U kabinetu gradonačelnika Simonovića ni posle tri dana nismo uspeli da dobijemo komentar.


Šta dalje?

Za sada je izvesno samo da će vredno zdanje Oficirskog doma, koje je pod zaštitom države, ostati u ingerenciji Grada, ali po pitanju njegove dalje sudbine načelnik Uprave za imovinu prebacuje odgovornost na gradonačelnika.

- O sudbini Oficirskog doma kakav jeste odlučivaće se kasnije, verovatno. U svakom slučaju, Zakonom o sredstvima u svojini Republike Srbije uređeno je da je lice ovlašćeno za raspolaganje, preko Direkcije za imovinu republike Srbije, g-r-a-d-o-n-a-č-e-l-n-i-k. Ova uprava ima nadležnost da upravlja imovinom, ali ako gradonačelnik odluči da se ta zgrada rasporedi neke funkcije, u okviru uprave, u okviru nekog preduzeća, to će biti tako - pojasnio je načelnik Uprave Ljubiša Janić. 

Gradska uprava za imovninu raspisala je 26. aprila konkurs za davanje u zakup licitacijom većeg broja objekata.  Po malo neobično, oglas za Oficirski dom, koji je pod zaštitom države kao "spomenik od velikog značaja" što znači da je u rangu sa simbolima Niša kao što su Tvrđava i Banovina, objavljen je zajedno sa oglasima za davanje u zakup objekata među kojima su i Mesne kancelarije u selima Paljina, Vele Polje, Prva Kutina i Radikina Bara, a da pri tom nije ni označen kao "Oficirski dom" već kao "višenamenski objekat" na adresi Orlovića Pavla 28.

O raspisivanju ovog konkursa čelni ljudi bukvalno svih gradskih ustanova kulture, među kojima su i one čiji je osnivač Grad, tvrdili su da su za to saznali iz Južnih vesti.

Nakon tekstova Južnih vesti  "Grad daje Oficirski dom u zakup" i "Ode i Oficirski dom", iz kabineta gradonačelnika Miloša Simonovića saopšteno je da će konkurs biti poništen.


Burna istorija Oficirskog doma

Zgrada takozvanog Oficirskog doma izgrađena je 1890. godine kao privatna kafana „Bulevar“, u kojoj su nastupale i putujuće pozorišne družine, pevačka društva i vojni orkestri. Od 1903. do 1941. korišćena je kao Oficirski dom, jer je Komanda grada otkupila kafanu.

Tokom Prvog svetskog rata tu je zasedala Skupština Srbije, pa se zbog toga grad Niš često naziva "ratnom prestonicom Srbije".

Objekat je kasnije služio za najrazličitije kulturne potrebe Nišlija, tu je ponovo bila i kafana, a u njoj su se okupljali glumci koji su dolazili na Filmske susrete, kao i ostali umetnički i kažu - pristojni svet.„Zaboravljena“ je posle 1999, kada se ugasio Dom mladih „Josip Kolumbo“, kojem je bilo ustupljena na korišćenje.

Sredinom 1979. godine odlukom Narodne Skupštine Srbije Oficirski dom stavljen je pod zaštitu države.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Poslednji komentari
  • Бранко

    21:00 // 5. 6. 2011.

    "У понедељак 23 маја 2011. свечано је отворен Руски центар у Младеновцу, од стране Руског амбасадору Александра Конузина. Представљене су традиционалне српске игре и музички програм."
    А Град Ниш, је својим неразумним захтевима према Русима, спречио отварање Културно-научног центра у "Официрском дому" у Нишу али зато градска власт жели да доведе Папу 2013. након што овај посети гроб Алојзија Степинца у Загребу.

  • V Milošević

    16:19 // 19. 5. 2011.

    Zgrada Oficirskog doma bi trebalo da postane ono po čemu je ostala poznata: skupštinska sala.
    Mogla bi da bude svečana sala Skupštine grada, a i Narodna skupština bi ovde nekada mogla da održava svoja zasedanja.
    Iznajmljivala bi se za predavanja i kongrese, a u unutrašnjosti ovog zdanja bi se mogla prezentovati dokumenta i fotografije koje pričaju priču o ratnoj prestonici Srbije u Prvom Svetskom Ratu. Na taj način bi Svečana sala Skupštine grada istovremeno postala i muzej Niša u Velikom ratu.

  • Stručna javnost

    00:41 // 19. 5. 2011.

    Oficirski dom je nedavno bio vruća tema većine medija, sa razgolićenim namerama o zakupu od strane Južnih vesti. Pojavilo se više razložnih inicijativa, od kojih je ona sa opredelenjem za Narodni muzej, ocenjena kao najcelishodnija.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Da stave Hitnu na Kamenički vis?

Miloš Čitalac

Tekst: Zbog gradnje nove Hitne i Porodilišta menja se Plan generalne regulacije

Pronađite nas na: