Oralna vakcinacija lisica

Treća po redu oralna vakcinacija protiv besnila realizuje se na teritoriji Srbije od 8. novembra do 7. decembra. Oralna vakcinacija se sprovodi u proleće i jesen.
Kapsule sa vakcinama protiv besnila zamaskirane su u takozvane mamce koji će biti bacani iz aviona u područja u kojima postoji rizik od širenja besnila. Miris mamca privlači lisice i druge mesojede, a vakcina se aktivira čimm životinja zagrize mamac i probuši kapsulu.
- Nakon uzimanja mamca i aktiviranja vakcine potrebno je da prođe 14 dana da bi vakcina delovala – objašnjava Radisav Ignjatović, doktor veterinarske medicine.
Zbog opasnosti da vakcina dođe u kontakt sa ljudima i domaćim žvotinjam neophodno je da se mamci ne diraju rukama i da psi i ostale domaće životinje budu zatvoreni ili vezani tokom trajanja vakcinacije.
Projekat oralne vakcinacije lisica i drugih mesojeda finansira evropska unija, a kontrolu uspešnosti vakcinacije sprovešće veterinarski institut.
- Nakon završene vakcinacije i perioda inkubacije, Veterinarski institut će izvršiti proveru uspešnosti. Sa lovačkim udruženjima je sklopljen dogovor i u određeno vreme uloviće 400 lisica, obezbediti ih i transportovati na propisan način do Instituta kako bismo mi pregledom tog uzorka ustanovili uspešnost vakcinacije - kaže Ignjatović.
Oralna vakcinacija će se vršiti i u narednig 3 do 5 godina kako bi se osiguralo da se besnilo na ovom području ne povrati.
Redovna vakcinacija pasa i mačaka jedan je od načina sprečavanja širenja besnila. Ovo je ujedno prilika za sve vlasnike, koji to do sada nisu učinili, da vakcinišu i zaštite svoje životinje.
Komentari
Poslednji komentari
Necu-da-punim.gradski-budzet
12:26 // 18. 11. 2011.
Zasto u Nisu NE POSTOJE akcije besplatne vakcinacije protiv besnila i cipovanja, ili neki period popusta na tu zakonsku obavezu? Zasto ne postoji stimulacija sterilizacije i kastracije vlasnickih zivotinja popustima u odredjenom periodu, besplatnim odredjenim brojem istih intervencija i tome slicno (sto bi uticalo na smanjivanje populacije ulicnih zivotinja)? U Beogradu sve to postoji GODINAMA, ali ovde se banda usemila i svima odgovara da ,,sibaju po usima''. Mi u Nisu sa manjim standardom svi bez izuzetka placamo 1100 din za vakcinu i mikrocip koji su zakonska obaveza, sterilizacije i kastracije placamo SKUPLJE nego u vecini privatnih vet odrinacija u Beogradu... dok Davkovski gradski pajac drpa i muslja po sinteraju sa budzetkskim parama, ,,nekim cudom'' ovo mu je 10a godina (mozda i vec) kako mu se ,,slucajno desi'' da dobije tender (rodjeni brat mu ej bio sef rzinog staba za besnilo, sad je isto na nekom polozaju, naravno obojica su u G17, opet ,,slucajnost'') DOSTA VISE BRE!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.