Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

11:54, 10. 5. 2016.

| Društvo

Prokupčani sve češće traže pomoć zbog ujeda krpelja

Autor:Lj. M.Izvor:Južne vesti
index.jpg
Najbitnije je krpelja odstraniti u prva 24 sata; Ilustracija; foto: Lj.M.

Na desetine građana dnevno se javi i zatraži pomoć u Hitnoj službi prokupačkog Doma zdravlja zbog ujeda krpelja. Nadležni naglašavaju da se ujed krpelja ne sme zanemariti, naročito u prva 24 sata i da može izazvati lajmsku bolest, uz napomenu da je najbolje zatražiti pomoć lekara u prvih 24 sata nakon uboda.

Stručnjaci kažu da je velika vlažnost u prethodnom periodu pogodovala pravoj najezdi krpelja koji su prenosioci različitih bolesti jer je, prema proceni, svaki treći zaražen opasnom bakterijom.

Krpelje je praktično nemoguće izbeći jer se mogu naći u travi i krošnjama drveća, na zelenim površinama dvorišta, parkova i šuma.

Portparol Doma zdravlja dr Jelena Milosavljević apeluje na građane da ukoliko planiraju boravak u prirodi, koristite sredstva protiv ujeda insekata i nose svetlu odeću koja pokriva ruke i noge.

Ujed krpelja se ne sme zanemariti i u roku od 24 sata obavezno se treba javiti najbližoj zdravstvenoj ustanovi. Najbitnije je krpelja što pre odstraniti, a najbolje je da to uradi stručno lice. Tada je rizik od infekcije mnogo manji nego ukoliko se krpelj odstranjuje mehaničkim putem – kaže Milosavljevićeva.

Ona ističe da su deca najpodložnija ujedima krpelja jer je i njihova aktivnost u igri na travi veća.

Budući da je ujed krpelja bezbolan, nakon boravka u prirodi treba pažljivo pregledati odeću i delove tela.

Savet lekara je da, ukoliko vas krpelj ipak ujede, a niste u mogućnosti da se obratite zdravstvenoj ustanovi, odstranite ga pincetom tako što ćete ga pažljivo obuhvatiti i lagano okrenuti suprotno od smera kretanja kazaljke na satu, a nikako ne stavljati hemijska sredstva pre toga, poput alkohola, benzina i sličnih stvari.

Bolest koju prenose krpelji je najčešće lajmska bolest, a simptomi su crvenilo koje se koncetrično širi na mestu uboda, bol i povišena temperatura.

Za utehu je da se ova bolest uspešno leči antibioticima.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Da stave Hitnu na Kamenički vis?

Miloš Čitalac

Tekst: Zbog gradnje nove Hitne i Porodilišta menja se Plan generalne regulacije

Pronađite nas na: