Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

08:00, 3. 11. 2022.

| Društvo

Rezervisti iz cele Srbije tuže Kuršumliju, traže isplatu dnevnica iz rata 1999. godine

Autor:Lj. M.Izvor:Južne vesti
park
Budžet Kuršumlije u velikom problemu zbog tužbi rezervistaa; Foto: Opština Kuršumlija

Preko 1.000 bivših rezervista iz rata 1999. godine iz Niša, Babušnice, Gadžinog Hana, Pirota i drugih krajeva Srbije tužilo je Opštinu Kuršumliju i traže da im se isplate zaostale dnevnice iz tog perioda. Upravni sud nije mogao da dostavi tačne podatke koliko ima takvih tužbi jer se predmeti rezervista iz 1999. godine ne vode kao poseban spor.

Advokati rezervista se pozivaju na diskriminaciju i Zaključak tadašnje Vlade Srbije iz 2008. godine kojim se rezervistima vojnih pošta sa teritorije 7 opština, Kuršumlije, Prokuplja, Blaca, Žitorađe, Doljevca, Bojnika i Lebana, na ime novčane pomoći tada odobrava isplata određene svota novca iz budžeta Ministarstva za rad i socijalnu politiku, a prema utvrđenim kriterijumima.

Prema rečima nadležnih u Kuršumliji, nekoliko advokata iz Niša su, koristeći rupe u zakonu, podneli pojedinačne tužbe za svakog rezervistu, zbog čega će, bez obzira na ishod tužbi i, po njima, zastarelih potraživanja, samo advokati profitirati i naplatiti svoje troškove. Nebojša Stefanović u BOV Kuršumlija Rezervisti po osnovu diskriminacije traže dnevnice iz rata 1999. godine; foto: Lj. Mitić

Advokati su, protivno advokatskom kodeksu, do svojih klijenata došli metodom “odlaska od kuće do kuće“ pa je Opštinsko veće Opštine Kuršumlija protiv pojedinih podnelo krivične prijave i prijave Advokatskoj komori. Rešenje pitanja statusa rezervista iz drugih opština ne može rešiti Opština Kuršumlija, jer ista nije sredstva davala iz svog budžeta ni za rezerviste opštine Kuršumlija, već su sredstava preneta sa računa Ministarstva rada i socijalne politike. Na žalost, ovo pitanje se mora rešiti na nivou Republike Srbije - kažu nadležni u lokalnoj samoupravi u Kuršumliji.

Kažu da je Opštinsko veće donelo odluku o odbijanju zahteva rezervista iz drugih opština, uz obrazloženje da Opština nije imala ništa sa tim isplatama, a nakon žalbe advokata svakog rezerviste pojedinačno o poništavanju te odluke, Upravni sud usvaja žalbe zbog, kako se navodi u obrazloženju, “pogrešnog i nepotpunog utvrđenog činjeničnog stanja” i obavezuje Opštinu Kuršumliju da tužiocu plati troškove postupka. rezervisti borci sator 3 Rezervisti tužili lokalnu samoupravu u Kuršumliji

Naša opština dobija tužbe od advokata iz Niša koji zastupaju ova lica, tako da je u toku više od 1.000 upravnih sporova radi poništaja navednih odluka Veća. Ukoliko sud usvoji sve tužbe, budžet Opštine Kuršumlija biće u ozbiljnom problemu. Što je najgore, u ovim upravnim postupcima pred Opštinom Kuršumlija i upravnim sporovima pred Upravnim sudom, tužioci nemaju nikakvu korist, već advokati - kažu u lokalnoj samoupravi.

Dodaju da će poništavanjem Odluka Opštinskog veća advokati dobiti na ime troškova preko 50.000 dinara po predmetu, što ukupno iznosi više desetina miliona dinara.


Upravni sud bez podataka o broju tužbi, upućuju na lokalne samouprave

Koliki je tačan broj tužbi stigao jedincama lokalne samouprave, Upravni sud u Beogradu nije mogao da precizno kaže, a za takve informacije je novinare Južnih vesti uputio na lokalne samouprave.

Povodom Vaših pitanja koja se odnose na pokrenute upravne sporove po tužbama rezervista iz rata 1999. godine, protiv tužene Opštine Kuršumlija i drugih jedinica lokalne samouprave, obaveštavam vas da Upravni sud nije u mogućnosti da da tražene podatke, s obzirom na to da se predmeti formirani po tužbama rezervista iz 1999. godine ne vode kao poseban osnov spora, zbog čega ih sud ne može razdvojiti u odnosu na ostale predmete čiji je osnov spora novčana naknada - kaže se, između ostalog, u odgovoru Upravnog suda.

Dodaju da precizne podatke mogu dostaviti samo u odnosu na konkretne predmete, pri čemu je potrebno da im se dostavi podatak o broju predmeta ili ime i prezime podnosioca tužbe.


Od 7 lokalnih samouprava, tužbe stižu samo Kuršumliji

Iako su iz još 6 lokalnih samouprava tada podelili novac rezervistima sa svoje teritorije, tužbe stižu samo Opštini Kuršumlija.

Postavlja se pitanje kako je Ministarstvo odbrane preko 500 zahteva prosledilo na dalju nadležnost samo Opštini Kuršumlija kada je novac dobilo još 6 lokalnih samouprava - pitaju se u kuršumlijskoj Opštini.

Ističu i da je takvim postupanjem lokalni budžet u velikom problemu, zbog čega će trpeti svi građani te opštine.


Ministarstvo odbrane priznalo diskriminaciju rezervista

Rezervisti iz Niša i drugih opština su preko advokata najpre tužili Ministarstvo odbrane Republike Srbije i nadležne vojne pošte da im priznaju pravo koje su ostvarili rezervisti 7 opština za isplatu socijalne pomoći kao učesnicima rata iz nerazvijenih opština.

Vojne pošte, odnosno vojne jedinice u kojima su bili mobilisani rezervisti iz drugih krajeva Srbije odbacuju te zahteve, a advokati nezadovoljnih rezervista se žale Upravnom sudu koji usvaja žalbu i poništava rešenje vojnih pošta.

Uz tužbu Upravnom sudu rezervisti tuže Ministarstvo odbrane Višem sudu zbog diskriminacije po mestu prebivališta u odnosu na rezerviste 7 opština koje su te 2008. godine dobili pomoć, što Ministarstvo odbrane priznaje pa Viši sud donosi presudu u korist rezervista na osnovu priznanja.

Nakon tih presuda, vojne pošte usvajaju žalbe i poništavaju prethodna rešenja o odbijanju i upućuju rezerviste na nadležne organe lokalne samouprave onih 7 opština potpisnica sporazuma sa Vladom, ali su se za sada “kola slomila” samo na lokalnu samoupravu Kuršumlije.


Višemesečni štrajk rezervista počeo u Kuršumliji 2007. godine

Pojedini rezervisti iz Kuršumlije i Prokuplja uz, kako se tada pričalo, pomoć određenih sudija tužili su 2007. godine Ministarstvo odbrane da im isplati ratne dnevnice.

Sud je donosio presude u njihovu korist zbog izostanka, jer vojni pravobranioci nisu ni dolazili da to ospore, iako su redovno dobijali tužbe.

Ubrzo su rezervisti iz tih opština počeli masovno da tuže Ministarstvo odbrane, a sudovi nakon toga prestaju da donose presude u njihovu korist, iako se radilo o istim tužbama koje su ranije pozitivno rešavali.

To je izazvalo revolr rezervista, najpre u Kuršumliji, i oni započinju višemesečni štrajk i blokadu puteva, a njima se iz dana u dan pridružuju saborci iz okolnih opština.

Da bi prekinuli proteste i smirili situaciju, tadašnja Vlada Srbije pravi kompromis i početkom 2008. godine odobrava na ime nerazvijenih opština i socijalne pomoći isplatu određene svote novca svakom rezervisti iz Kuršumlije, Prokuplja, Blaca, Žitorađe, Doljevca, Bojnika i Lebana, a oni su sporazumno trebali da povuku tužbe.

Rezervisti drugih krajeva u Srbiji, nezadovoljni takvom odlukom, smatraju da su diskriminisani i nekoliko godina kasnije, uz pomoć advokata, započinju pravnu borbu sa nadležnim institucijama u Srbiji koja traje do danas.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Dragan Petrovic

    19:16 // 13. 11. 2022.

    Kako stvari stoje,Merdare je blizu,imace prilike da se zarade nove dnevnice,a isplata ce biti sigurno u narednih 50 godina...

  • Miroljub

    14:06 // 3. 11. 2022.

    Dnevnice nisu isplaćene ni pripasnicima PJP iz Kruševca.
    Izgoreo ih neki tamo Đeneral,pardon izgorele u kasarni u Prizrenu.

  • Adem

    10:50 // 3. 11. 2022.

    Nekad bilo Kosovo za patike,sad Kosovo za pare.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: