Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:30, 26. 1. 2017.

| Društvo

U Nišu još ima žena koje nemaju karton kod ginekologa

Autor:J. ĆosinIzvor:Južne vesti
Skrining
Skrining ranog otkrivanja raka grlića materice, Foto: J. Ćosin

Iako u Nišu više nije potrebno posebno zakazivanje Papanikolau testa, i dalje malo žena dolazi na pregled koji je glavna prevencija raka grlića materice, kaže načelnik Ginekologije Doma zdravlja Dušan Simić. Ipak, prethodne godine odazvalo se 50% više žena.

Iako se PAPA test već godinu dana radi tokom redovnog ginekološkog pregleda, redovno se javljaju uglavnom iste žene, kaže Simić, dok je mnogo onih koje godinama ne idu kod ginekologa, pa je cilj da se upravo te žene animiraju i podstaknu da urade ovaj test.

Bitno je podstaći žene koje uopšte nemaju ginekološki karton da dođu i urade pregled jer one ne dolaze. Sve sugrađanke koje nemaju karton mogu doći svakog radnog dana od 7-20 sati u sobu broj 55 bez ikakvog zakazivanja i faktički bez čekanja da daju PAPA test - ističe Simić.

Najređe se, kaže, javljaju žene koje su odlučile da više ne rađaju decu. Kod njih se, dodaje, najčešće i otkrije neki problem, a u mnogo slučajeva tada već bude kasno, jer se nisu javile na vreme.

Kada je rešila da više ne rađa, nje više nema kod ginekologa. I onda se javlja posle 5 do 7 godina, a ono što je dovodi je najčešće neko krvarenja posle seksualnog kontakta. U takvoj situaciji mi otkrijemo invazivni problem za koji nažalost obično bude kasno - kaže on.

On podseća da je u 2015. godini urađeno 4.200 skrininga, a već naredne ih je bilo skoro duplo više, kada je obavljeno čak 7.900 skrininga. Međutim za našu teritoriju, kaže, to je nedovoljno jer bi trebalo da bude pregledano oko 15.000 žena godišnje. Problem je, ističe, i manjak kadra.

Fali nam 30% kadra. Dokle god je na snazi Zakon o zabrani zapošljavanja mi ne možemo da zanovim kadar pa trenutno radi samo 10 ginekologa, a dnevno pregledamo više od 60 žena - priča.


Niš jedini grad na jugu koji ima "drugo gledanje nalaza"

Liste čekanja za skrining raka grlića materice u Domu zdravlja se smanjuju, a rezultati su precizniji zahvaljujući novom aparatu pomoću koga se sumnjivi uzorci pregledavaju dva puta, ističe Simić. Aparat Aparat za bojenje pločica; foto: J. Ćosin

Mi smo kao ustanova za skrining od januara prošle godine uveli i čuvanje pločica i superviziju, odnosno odnosno drugo gledanje pločica i rezultata. Supervizor sve sumnjive nalaze ponovo sakuplja i gleda i daje svoj konačni sud, a to poboljšava kvalitet jer da nije drugog gledanja, veliki broj slučajeva bi išao na biopsiju, što je bespotrebna metoda - objašnjava on.


Važno je bolest otkriti na vreme

Svake godine se u našoj zemlji u proseku registruju 1.244 novoobolele žene od raka grlića maternice, dok 482 žene izgube život od ove bolesti, za koju se sa sigurnošću zna da pripada grupi najpreventabilnijih, informacije su Institituta za javno zdravlje.

Većina ovih slučajeva, dodaju, mogla se sprečiti da je bolest otkrivena ranije i da je na vreme počelo lečenje.

Niko ne treba da čeka simptome bolesti, jer se oni javljaju kada bolest već odmakne. Pregled Papanikolau testom je kratak i bezbolan, i može otkriti promene na grliću materice u fazi koja prethodi raku - kažu.

Kako objašnjavaju, ukoliko te promene imaju rizik da prerastu u rak, jednostavan, ambulantno obavljen tretman je dovoljan da se one otklone i da žena bude izlečena.


Obavezan PAPA test svake 3. godine

Načelnik Ginekološkog odeljenja u Nišu objašnjava da se skrining (pregled i uzrokovanje PAP testa koji se radi ženama uzrasta 25-64 godine) radi svake treće godine, po propisanom standardu u svim zemljama, jer je dokazano da je taj period dovoljan da se ne razvije rak grlića materice.

Sistematski pregledi se, međutim, mogu raditi svake godine.

 Od 22. do 28. januara 2017. godine je Nedelja prevencije raka grlića materice. Cilj njenog obeležavanja je da poveća svest o značaju prevencije, a ženama objasni da je rak grlića materice maligna bolest koja može da se spreči redovnim preventivnim pregledima. 

Podeli sa prijateljima
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

To su idoli Srbije, bravo!

Predrag Ilić čitalac

Tekst: Nišlijka osmislila piktoknjigu za decu sa autizmom da im olakša život

Pronađite nas na: