6 saveta za bezbednu onlajn kupovinu za decu
Onlajn trgovina svake godine u Srbiji postaje sve popularnija i prihvaćenija. Naročito u jeku pandemije, ljudi se odlučuju bezbednu oline kupovinu pre nego li da lično odu do prodavnice. Ovaj vid kupovine je brz i jednostavan, nema gužve i stresa i sve je na dohvat ruke, jer kupac jednim klikom može proveriti raspoloživost modela, brojeva i količina. Pored toga, postoje i polja za pretragu po kategorijama i filterima, koje olakšavaju kupovinu.
Mnogi su, međutim, i dalje skeptični po tom pitanju. Ako izuzmemo postojanje crnog tržišta, za tako nešto nema realne osnove, već je samo u pitanju nedovoljna informisanost. Ukoliko kupujete kod registrovanih prodavaca, možete biti sigurni da obavljate potpuno bezbednu kupovimu, prilikom koje su vam zagarantovana sva prava o zaštiti potrošača.
Iako je ponuda u onlajn prodavnicama raznosvrna, statistika kaže da je odeća najčešći predmet interesovanja onlajn potrošača.
Međutim, pored svih prednosti internet kupovine, postoje dileme koje nekim kupcima predstavljaju prepreku u kupovini odeće preko internet prodavnica. Veličina i kvalitet su najčešće prepreke da kupovinu obavite bezbedno, sa dostavom na adresu. U nastavku želimo da razbijemo neke mitove i damo vam savete na šta treba obratiti pažnju, kako bi kupovina predstavljala užitak.
1. Uverite se da je sajt bezbedan
Pre nego se odlučite za kupovinu i unesete bilo kakve lične podatke, veoma je važno da utvrdite da li je internet adresa na kojoj se nalazite bezbedna. To možete proveriti vrlo jednostavno. Pregledajte sam početak web adrese sajta sa kojeg planirate da kupujete i potražite “https” oznaku na početku adrese. Ova oznaka garantuje da sajt poseduje sigurnosni sertifikat (SSL sertifikat) i da je kupovina bezbedna. Ukoliko primetite da ispred web adrese stoji oznaka “Not Secure”, nemojte unositi podatke o kartici. Sigurnosni sertifikat ukazuje na činjenicu da je sajt zaštićen dodatnim slojem sigurnosne zaštite. Reč je o veb tehnologiji koja uz pomoć enkripcije osetljivih ličnih podataka korisnika omogućava bezbednu i privatnu vezu između pojedinaca i sajta, odnosno servera.
2. Upoznajte se sa uslovima povraćaja novca
Ilustracija; foto: BrezzeKod svih registrovanih prodavaca, garderoba se može vratiti bilo da veličina ne odgovara, ili da postoji neki drugi razlog. Kod registrovanih prodavaca, postoji obaveza da sve informacije o reklamacijama budu istankute na sajtu. Pre kupovine, potražite da li na satu postoje dokumenta koja vam garantuju pravo na reklamaciju, zamenu, ili bilo koje drugo pravo koje vam kao potrošaču garantuje zakon.
3. Budite sigurni koji broj vam odgovara
To je ono što deluje najlakše, ali se često prave greške. Neka deca su krupnija, neka niža; druga mršavija ili viša... Važno je imati to na umu prilikom kupovine. Izmerite svom detetu visinu, širinu grudi, kukova i dužinu rukava i nogavica. Dobro je izmeriti i komade odeće koja je odgovarajuća. Potom, zabeležite negde kako biste ih uvek imali pri ruci. Ne zaboravite da se mere dece menjaju jako brzo i da je potrebno da ih proveravate češće. Prodavci koji vode računa o svojim kupcima, uvek imaju i službu podrške koja će vam biti na usluzi da proveri tačne dimenzije proizvoda i uputi vas kako da ne pogrešite broj. Onlajn prodavnica za decu koja vam pruža korisničku podršku prilikom kupovine, ili reklamacije proizdova, je mesto na kome možete biti sigurni da ćete za svoj novac dobiti ono što želite.
4. Obratite pažnju da li web shop ima istankut vodič za veličina
Čak i kada mislite da tačno znate veličinu proizvoda, to ne mora da znači da se one uklapaju u numeraciju svakog proizvođača. Upravo jedna od mana internet kupovine je nemogućnost da se garderoba isproba. Ozbljni onlajn trgovci na svojim sajtovima imaju tabele sa preciznim merama, veličinama i brojevima. Pomoću ovih tabela se jasno može utvrditi odgovarajuća veličina garderobe.
5. Obratite pažnju na sastav materijala
Često fotografije na sajtu mogu izgledati privlačno i atraktivno jer su ,,doterane", a da kada stigne komad, to i nije baš onako kako ste očekivali. Pogledajte da li sajt nudi informacije o sastavu proizvoda. Ukoliko Vam je neki materijal nepoznat, obavezno proverite o čemu je reč jer želite da izbegnete veštačke materijale, bar kada je dečija odeća u pitanju.
6. Kupujte više kako biste platili manje
Kada kupujete onlajn uvek imajte u vidu da postoje i troškovi dostave. Bolje je kupiti više potrebnih komada odjednom nego li kupovati pojedinačno. Iako vam se to može učiniti kao veća investicija, imajte na umu da ćete platiti dostavu samo jedanput. Obratite pažnju i na to da li prodavnica nudi mogućnost besplatne dostave na određenu sumu, jer će u velikom broju slučajeva to biti isplativija varijanta.
Ukoliko ipak imate bilo kakve nedoumice i pored svih informacija, najbolje je konsultovati se samim prodavcem.
30. 3. 2023.
Ovaj be bate, kolko je skroman, sam sebe tolko nahvali, ko provodadžija budućeg mladoženju, da drugi ne mož ništa da dodaju!
Lisac Čitalac