Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:05, 15. 2. 2023.

| Ekonomija

Regionalna deponija Pirot dobija postrojenje za tretman i reciklažu građevinskog otpada

Autor:Lj. F. Izvor:Južne vesti
Kazne od 8.000 do 30.000 dinara
Pirot dobija postrojenje; Ilustracija; foto: Aleksandar Kostić

Realizacijom projekta sa partnerima iz Bugarske, Francuske, Danske i Belgije, Grad Pirot će na Regionalnoj deponiji izgraditi plato za tretman građevinskog otpada koji će tu dovoziti i reciklirati. Vrednost projekta koji će se realizovati u Srbiji je 909.000 evra, a sam projekat će trajati 5 godina.

"Mobiccon-Pro - Mobilna i inovativna cirkularnost za građevinske proizvode” naziv je projekta koji predvodi bugarski firma Glavbolgarstroy, a oko koga se formirao konzorcijum još nekoliko organizacija i 5 lokalnih samouprava iz Francuske, Belgije, Danske, Bugarske, među kojima je i Pirot.

Direktor Regionalne deponije Pirot Nebojša Ivanov kaže da se pronašao način da se građevinski otpad tretira u skladu sa principima cirkularne ekonomije i da on ne bude više problem, već resurs.

Sreća je što imamo građevinski otpad jer je to dokaz da ima investicija, znači da se ova sredina razvija, gradi. Ove godine radimo kompletni projekat, a naredne godine se pravi plato, gde će se vršiti prijem i reciklaža. Izdvajaće se određeni segmenti koji će se koristiti u putnoj privredi, za izgradnju lokalnih i atarskih puteva. Moći će da se proizvode i blokovi i određeni drugi elementi za građevinsku industriju iz kvalitetnijih materijala - kaže Ivanov.

On objašnjava da je možda i najznačajnije to da će, prilikom dobijanja građevinske dozvole, svako morati da proceni koliku količinu građevinskog otpada će generisati i moraće da postoji ugovor sa Deponijom, kako bi građevinski otpad završio tamo gde mu je i mesto, da bude tretiran i da se reciklira.

Cilj je da najmanja količina završi na deponiji, a da se najveći deo građevinskog otpada dalje koristi. Mi mežemo da kritikujemo ljude i industriju da li su savesni ili nisu, ali do sada nismo imali sistem kako da tretiramo građevinski otpad. Trenutno se odlaže svugde, pored reka, na divljim deponijama - rekao je direktor Deponije.

Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić kaže da će se projekat u Pirotu sprovoditi narednih 5 godina.

Konkretno, tretman građevinskog otpada je problem koji muči i nas i celu zemlju. Često možemo da vidimo građevinski otpad i pored reka i na divljim deponijama u prirodi. Ideja je da na Regionalnoj deponiji napravimo plato za tretman građevinskog otpada, jedna od ideja je i da se kupi mobilno postrojenje za tretman građevinskog otpada - naveo je Vasić.

Marija Đošić, šefica Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, kaže da je Pirot prva lokalna samouprava koja realizuje takav projekat.

Prepoznali smo šansu, ovo je velika novina jer smo mi po tome pioniri ne samo u Srbiji već i u regionu. Veliki je izazov jer smo direktno odgovorni Evropskoj Uniji. Reč je o 100% donaciji, a vrednost projekta koji će se realizovati u Srbiji je 909.000 evra. U pitanju je potpuno nov način tretmana građevinskog otpada. Značajno je i da se firme i stanovništvo uključe i da se edukuju - rekla je Đošićeva.

Podsetimo, od 2019. godine Odlukom o komunalnom uređenju iz 2019. godine u Pirotu je predviđena kazna od 8.000 za građane, 15.000 za preduzetnike i duplo veća za firme koje odlažu šut na van predviđene lokacije.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: