Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:59, 23. 1. 2017.

| Istražujemo

Očitavanje potrošene struje lošije, a skuplje

Autor:J. AdamovićIzvor:BIRN, Južne vesti
Istraživanje BIRN-a "Računi za struju - očitavanje skuplje i lošije"; foto: JV
Istraživanje BIRN-a: "Računi za struju - očitavanje skuplje i lošije"; foto: JV

Agencijama koje je EPS angažovao za čitanje struje plaća se duplo više nego ranije, pokazuju istraživanja Balkanske istraživačke mreže (BIRN). Zbog pogrešnog očitavanja ili neočitavanja brojila onih koji rade u ovim agencijama decembarski računi su znatno uvećani, potvrdio je i premijer Aleksandar Vučić.

Da postoji greška i problem potvrdio je i v. d. direktor “Elektorprivrede Srbije” Milorad Grčić. On je obećao da će sve biti rešeno narednog meseca i pozvao je građane da reklamiraju račune ukoliko misle da su oštećeni.

Ako bude više onih čije su reklamacije opravdane, na osnovu sporazuma EPS-a i ponuđača, penale plaća firma umanjenjem mesečnog računa za izvršenu uslugu očitavanja brojila.

Inače, kako piše BIRN, nekada je cena čitanja struje u mestima koja su pristupačnija iznosila oko 10 dinara, dok je u ruralnim naseljima do kojih je teže doći prosečna cena očitavanja bila 30 dinara. Sada EPS za očitavanje potrošnje kod svih potrošača plaća oko 40 dinara. 

Nakon sprovedene javne nabavke EPS je za poslove očitavanja brojila u avgustu 2016. godine angažovao konzorcijum ponuđača koji predvodi kompanija „Sequester“ (Sekuester). Konzorcijum je na tenderu pobedio sa ponudom od 39,99 dinara po očitanom brojilu, što je drastično skuplje u odnosu na cenu koja je godinama unazad plaćana za taj posao - pišu novinari BIRN-a.

Ranije je svaka distribucija očitavala brojila za sebe, najveći broj očitavali su radnici EPS-a, kao i radnici angažovani preko omladinskih zadruga.

Izvori BIRN-a kažu da radnici EPS-a to rade idalje, a da novi radnici nisu adekvatno pripremljeni za to, ili kako kaže premijer, nisu ni izlazili na teren, već su  „napamet“ upisivali potrošene kilovate.

Neposredno pre reorganizacije, tokom 2014. godine, svaka distribucija raspisivala je posebne tendere za angažovanje onih koji će očitavati brojila.

Nakon reorganizacije i spajanja pet distribucija u jednu, EPS u maju 2016. godine raspisuje centralizovani tender za očitavanje svih 3,5 miliona brojila na teritoriji cele Srbije. S obzirom na to da je cena po brojilu 39,99 dinara, mesečna vrednost posla iznosi 142 miliona dinara. Okvirnim sporazumom predviđeno je da posao traje dve godine, tako da je ukupna vrednost posla 3,36 milijardi dinara, oko 30 miliona evra - navode novinari BIRN-a.

Na tenderu je bilo samo 3 ponude, 2 su imale značajne nedostatke, pa je to praktično značilo da je postojao samo jedan ponuđač. Oni koji su do nedavno radili ove poslove kazali su anonimno za BIRN da se nisu prijavili zbog zahteva u konkursu koje nisu mogli da ispune.

Pet predstavnika omladinskih zadruga i firmi koje su očitavala brojila u pet različitih gradova u Srbiji u razgovoru za BIRN napominju da su se i prijavili na tender nikada ne bi zadali cenu od 40 dinara, jer smatraju da je neopravdano visoka - pišu novinari BIRN-a.

Kažu i da su njihove cene očitavanja bile drastično niže, kod nekih duplo, a u nekim slučajevima i 4 puta manje od sadašnje cene. Istraživanje BIRN-a u celosti možete pročitati ovde.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Poslednji komentari
  • Tamara

    08:00 // 11. 4. 2022.

    Ja sam bila citac i veoma lose iskustvo imam ispala naivna i citala za 13 din po brojilu agencija ne postuje dogovor zaobilaziti ih u sirokom krugu najveci prevaranti

  • Dragan,Niš

    18:56 // 23. 1. 2017.

    Kod mene tri meseca nisu dolazili da očitaju i tri meseca sam nosio stanje.Da li treba da mi plate za dangubu?Posle toga sam otišao u službu za očitavanje i rekli su mi da će to ispraviti,čak mi dali i brojeve telefona da ih zovem ako ne očita inkasant.I ništa,zvao sam ih i pre i posle nove godine.Umesto čitača pre neki dan došla mi kako momak kaže kontrola, koja je očitala brojila a računa nema.

    • Tamara

      08:01 // 11. 4. 2022.

      Tesko da ces od njih da se ovajdis svoje radnike ne cene i ne ispacuju kao sto je dogovor

  • prof dr CVETKO prvi

    14:46 // 23. 1. 2017.

    E sa' će nas av, av opravi !
    A i bulatović !
    Platiću prosečnu potrošnju , unazad za 3-4 meseca jer neću da ih deranžiram da mi "vraćaju" lovu ! A što će tek da nagrabuse - stra' me 'vata ... za nji' !

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: