Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:28, 3. 3. 2020.

| Kultura

Novac Kraljevine Jugoslavije na izložbi u Nišu

Autor:J. C. M. Izvor:Južne vesti
novac
Publika će moći da vidi hronološki prikaz razvoja dinara kao monete; foto: Narodni muzej Niš

U galeriji "Sinagoga" u Nišu u sredu, 4. marta, u 13 sati biće otvorena izložba "Novac Kraljevine Jugoslavije od prve polovine 19. veka do početka Drugog svetskog rata". Kako najavljuju iz niškog Muzeja, biće predstavljen metalni i papirni novac poreklom sa teritorije Niša i okoline, koji svedoči o burnoj istoriji ovog kraja.

Na izložbi će, kako se navodi u opisu, osim hronološkog prikaza razvoja dinara kao monete, biti predstavljen i deo monetarne istorije naše zemlje koji predstavlja kontinuitet u razvoju monetarnog sistema koji nije prekinut do danas.

Metalni i papirni novac koji je po svojim standardima, izgledu i vrednosti parirao stranim valutama i bio prihvaćen kao validno međunarodno sredstvo plaćanja u periodu od 1868. godine do 1941. godine, privremeno je ukinut kada je Narodna banka, kao emisiona ustanova u okupiranoj državi, prestala da radi, a okupacione vlasti koje su podelile teritoriju Kraljevine Jugoslavije želele su da emisijom svoje valute potisnu dinar iz upotrebe - kažu u Muzeju.

U niškom Narodnom muzeju objašnjavju da je njihova zbirka novca novijeg doba stvarana tako što su ga dobijali na poklon, ili otkupljivali.

Zbirka novca Novijeg doba formirana je osnivanjem Narodnog muzeja 1933. godine uzorcima koje su osnivači muzeja ustupili iz svojih privatnih kolekcija. Zbirka je tokom vremena obogaćena putem poklona i otkupa i od 2.500 komada metalnog i papirnog novca, koji se izrađivao u periodu od XVI do XX veka, 224 komada predstavlja domaću valutu dinar i paru koji počinju da se izrađuju za vreme vladavine kneza Mihajla Obrenovića 1868. godine pa sve do perioda okupacije Kraljevine Jugoslavije za vreme Drugog svetskog rata - objašnjavaju iz Muzeja.

Autor izložbe i kataloga je Stanislav Pavlović, kustos istoričar Narodnog muzeja Niš, a postavka će biti otvorena do kraja marta. Radno vreme Galerije Sinagoga je od utorka do petka od 10 do 16 sati, vikendom od 10 do 15 sati, dok je ponedeljkom zatvorena za posetioce.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Obično se policija ne meša u svoj posao. Kako se ovo desilo?

Žika čitalac

Tekst: Vozio u Nišu 103 kilometara na sat gde je dozvoljeno 60, i to pod dejstvom alkohola i kokaina

Pronađite nas na: