300 takmičara učestvovalo na 28. Maratonu samoprevazilaženja

Autor:Nikola ĐukićIzvor:Južne vesti
Maraton
Najstariji učesnik imao 80, najmlađi 6 godina; foto: Džedajski pokret

Na 28. Maratonu Samoprevazilaženja koji je u nedelju održan u niškom parku Čairu više od 300 takmičara nadmetalo se u 4 discipline. Vranjanac Siniša Stanković bio je najbolji na maratonu, Dimitar Petrovski na polumaratonu, dok je u trci na 5 kilometara prvo mesto osvojio padobranac Nikola Radičević. “Trkači s Moravu” pobednici su štafete.

U kategoriji maraton, sa vremenom 2 sata 57 minuta i 8 sekundi najbolji bio je Siniša Stanković iz AK “Vranjski maratonci”, drugo mesto pripalo je Dejanu Veličkoviću iz Sportskog udruženja “Pobednik” koji je trku završio nakon 3 sata i 14 minuta, dok je Marku Koldanovu iz OAK “Kikinda” trebalo 3 sata 15 minuta i 4 sekunde da istrči 42,2 kilometara i osvoji treće mesto.

Na polumaratonu dužine 21,1 kilometar, Dimitiar Petrovski iz “Šri Činmoj maraton tima” osvojio je prvo mesto sa vremenom 1 sat 18 minuta i 13 sekundi, dok je drugi, sa vremenom 1 sat 19 minuta i 35 sekundi bio Stefan Stojanović, a treće mesto pripalo je Timiš Gabrijel Valentinu koji je polumaraton završio za 1 sat 20 minuta i 42 sekunde.

Ove godine, navode organizatori, uvedene su i kraće trke na 5 kilometara, kao i štafeta 4x5 kilometara, a razlog navode motivacija ljudi da dožive lepotu trčanja i sportskog duha.

U trci na 5 kilometara prvo mesto osvojio je Nikola Radičević iz 63. padobranske brigade sa vremenom 00:19:47, drugo mesto je pripalo Dejanu Ćirkoviću iz “Dlakom Team”-a sa vremenom 00:22:22, a treće Radiši Simiću iz AK “Top Form Valjevo” sa vremnom 00:22:40 - navode organizatori.

Najbolji u štafeti bili su “Trkači s Moravu” i vremenom 1 sat 22 minuta i 41 sekund, dok je drugo mesto osvojila ekipa “Run&Fun koji su trku završili za 1 sat 22 minuta i 53 sekunde, dok su treći bili “Umetnici” sa vremenom 1 sat 48 minuti i 11 sekundi.

Tradicionlano su iskusni trkači pozdravljali sve koji su se prvi put odvažili da kroče patikom na stazu I otisnu se u nepoznato iskustvo. Upravo to isksutvo i taj izlazak iz komfor zone predstavlja glavni motiv Šri Činomj trka širom sveta, a to je da ljudi samoprevaziđu sopstvene granice, blokade i barijere i upuste se u nepoznato jer na tom putu će uvek naći podršku sličnih - navode organizatori.

Maraton koji je 28. put održan u Nišu okupio je takmičare iz Srbije, Velike Britanije, Češke, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Makedonije i Crne Gore, a organizatori ističu da je najmlađi učesnik imao 6, dok najstariji 80 godina.