-
Ekonomija
Voćari nezadovoljni otkupnom cenom višnje, u Leskovcu neki i odustaju od berbe
14:53, 2. 7. 2020.
Nakon što 2 dana proizvođači u prokupačkom kraju nisu brali višnju jer je otkup bio obustavljen, višnjari su se vratili u svoje voćnjake. Otkup je nastavljen, a iako nisu zadovoljni cenom, koja sada iznosi 25 dinara za kilogram, drugu mogućnost nemaju. Nezadovoljni otkupnom cenom su i višnjari u leskovačkom kraju, a deo njih obustavio je berbu.
-
Ekonomija
Višnjari u problemu, uz nisku cenu obustavljen i otkup
12:03, 30. 6. 2020.
Voćari sa teritorije Prokuplja već drugi dan ne beru višnje, jer su otkupljivači obustavili otkup, pa je većina njih u panici hoće li moći da prodaju svoje proizvode. O niskoj otkupnoj ceni koja je na većini mesta 25, ponegde 30 dinara, više niko i ne razmišlja, već je sada prioritet kako obrati i prodati višnju. Otkupljivači tvrde da je došlo do zastoja u hladnjačama i da će se otkup već možda sutra nastaviti.
-
Ekonomija
Počela berba višanja, zbog niske cene mnogi voćnjaci u Toplici biće uništeni
16:46, 25. 6. 2020.
Otkupna cena od 25 do 30 dinara, najava da za nekoliko dana više i neće biti otkupa, samo su neke od informacija koje na početku berbe višanja muče voćare iz prokupačkih sela. Za berače ratari moraju da izdvoje od 18 do 20 dinara za ubrani kilogram, pa njima ostaje tek manji deo, iako su mnogo truda i znoja uložili da bi sačuvali svoje voćnjake i stigli do berbe. Neki od njih najavljuju da će uništiti svoje voćnjake i preći na gajenje isplativijih kultura.
-
Ekonomija
Berba višanja počinje za koji dan, otkupljivači još kriju cenu
13:02, 16. 6. 2020.
Iako je do početka berbe višanja na teritoriji Topličkog okruga ostalo još samo nekoliko dana, do danas se ne zna početna otkupna cena, a ratari smatraju da će ovo biti još jedna godina u nizu u kojoj će na njihovom znoju i radu zaraditi otkupljivači i hladnjačari, te da će za njih ostati tek toliko da plate berače i povrate bar deo uloženog novca. Hladnjačari za sada ćute o otkupnoj ceni.
-
Politika
DSS: Nereagovanjem država uništava proizvođače malina i višanja
13:31, 8. 7. 2019.
Iako se u Jablaničkom okrugu višnje i maline gaje "na veliko", i ove godine su proizvođači imali problema zbog malih otkupnih cena. Umesto 150 dinara, maline su prodavane za 100 dinara, a cena višnje bila je svega 40 dinara po kilogramu, zbog čega su proizvođači obustavili berbu. Nereagovanjem na probleme poljoprivrednika, smatraju u leskovačkoj Demokratskoj stranci Srbije, država uništava sela i seoska domaćinstva.
-
Društvo
Leskovački malinari nezadovoljni otkupnom cenom, višnjari odustali od berbe
08:07, 4. 7. 2019.
Iako su nadležni za otkupnu cenu maline najavljivali minimum od 150 dinara po kilogramu, u leskovačkom kraju je poljoprivrednici prodaju za 130 dinara za prvu klasu i 90 dinara za drugu. Proizvođači ističu da cenama nisu zadovoljni, a najlošije su prošli proizvođači višnje, jer je otkup u sred berbe, zbog lošeg kvaliteta, prekinut.
-
Društvo
I ove godine otkazani "Dani višnje" u Prokuplju
14:59, 3. 7. 2019.
Neredovan otkup i niska cena višnje razlozi su zbog kojih su i ove godine otkazane manifestacije posvećene ovom voću - "Dani višnje" i "Toplički sabor višnjara", koji su trebali da se održe 5. i 6. jula u Prokuplju i Velikoj Plani.
-
Ekonomija
Od ove godine se sezonskim radnicima uz naknadu uplaćuju i doprinosi
14:00, 4. 4. 2019.
Za angažovanje sezonskih radnika, koje poljoprivrednici upošljavaju na raznim poslovima najčešće tokom sezone berbe višnje i šljive, pored naknade po satu koja ne sme biti manja od 155,33 dinara, od sada će morati da im se uplaćuju i doprinosi koji na dnevnom nivou na osnovu minimalne osnovice iznose 303 dinara.
-
Društvo
Otkupna cena višnje u Prokuplju 70 dinara
15:48, 20. 6. 2017.
Na teritoriji prokupačke opštine, na površini od oko 2.000 hektara, počela je berba višanja. Otkupna cena je duplo veća od prošlogodišnje, ali voćari nisu zadovoljni zbog skoro duplo smanjenog prinosa usled prolećnog mraza.
-
Ekonomija
Tone višanja propadaju u Merošini
08:57, 3. 7. 2014.
Hektari pod višnjom neobrani, otkup neorganizovan, cena višnje daleko ispod očekivanja proizvođača, veliki deo roda uništen gradom - u najkraćem je opis trenutne situacije u Merošini gde se gaji prvoklasna oblačinska višnja.
-
Društvo
Slab rod višanja u Leskovcu
15:15, 21. 6. 2010.
U Jablaničkom okrugu rod višanja umanjen za čak 70% u odnosu na prošlu godinu.
-
Društvo
Insekti napali berače višanja
00:01, 17. 6. 2010.
Leskovačka hitna pomoć saopštila da je tokom noći imala neubičajeno veliki broj intervencija a da su pacijenti najčešće bili berači višanja.
-
Ekonomija
Slab rod višanja u Prokuplju
20:25, 2. 6. 2010.
Prema proceni stručnjaka, ovogodišnji rod višanja u Prokuplju biće bar za 30 posto manji nego prošle godine.