Černobilj, jedna od retkih serija koju je nemoguće spojlovati, a koju su sa ogromnim iščekivanjem gledali milioni širom sveta, probudila je i sećanja gledalaca u Srbiji na događaje iz proleća 1986.
U vremenu bez instant vesti, o černobiljskoj katastrofi svet je saznao tek nekoliko dana kasnije, uključujući i stanovništvo u Srbiji.
Tada se u atmosferu oslobodila velika količina radioaktivnog otpada kao posledica eksplozija u nuklearnoj elektrani.
Oblaci radioaktivnih čestica raspršili su se Evropom, a do Srbije i Beograda jedan od njih je stigao 1. maja, prisetila se na tridesetogodišnjicu nesreće fizičarka mr Snežana Pavlović u intervjuu za Novosti.
Radioactive cloud moving through Europe after the 1986 Chernobyl disaster #map #maps pic.twitter.com/v3DjZ26laL
— OnlMaps (@onlmaps) May 28, 2019
Sećanje na Černobilj u Srbiji
Oni koji se u Srbiji sećaju Černobilja, pamte upozorenja o kontaminiranoj vodi i preporuke da se ne treba izlagati kiši - koja je bila uzrok povećanja radioaktivnosti tih dana.
Tačno se sećam, imali smo neke plastične indijance i kaubojce i uzmemo neku plastičnu flašu od nekog ulja itd, zgazimo i napravimo čamac za te indijance koje puštamo da plove u barama. I zove me majka sa prozora da ne diram vodu i uđem u kuću jer je Černobil eksplodirao.
— ▫️Čokoladni Sladoled (@OtkudJa) May 30, 2019
Slažem se. Zato i pominjem Černobil. Jer, u stvari, mi i ne znamo koliko smo tada bili izloženi. Radila sam, baš u to vreme, emisiju koja se bavila ekologijom i dobro se sećam da nigde nismo mogli da dođemo do tačnih i preciznih podataka. Svi su bili u fazonu: "Ne širite paniku".
— Mlekce
7. 9. 2024.
Neka ovi političari dođu na +40 kad nema vode da žive gde smo mi živeli, pa neka odavde bistre politiku.
Glupost čitalac