Ponedeljak je i počinje nova radna nedelja - pred vama je kratki pregled događaja koji nam predstoje.
1) Tajni snimak - žaoka za Kurca
Austrijski kancelar Sebastijan Kurc ima 32 godine i suočava se sa krizom Vlade.
Do raspada desno orijentisane koalicije došlo je nakon što su objavljeni kompromitujući video snimci funkcionera Slobodarske partije.
O nepoverenju Vladi glasa se u ponedeljak uz zahtev za formiranjem tehnokratske vlade koja bi vodila zemlju do izbora. Birači bi za novu vladu mogli glasati u septembru.
Kurc je prošle nedelje faktički raskinuo vladajuću koaliciju najavama novih izbora i smenom ministra unutrašnjih poslova Herberta Kikla iz Slobodarske partije.
Taj potez ponukao je ostale ministre iz ove stranke da podnesu ostavke u znak solidarnosti.
Kikl je bio jedan od dvojice funkcionera koji su na objavljenom snimku - drugi je lider Slobodarske partije Hajnc Kristijan Štrahe koji je zbog toga napustio mesto vicekancelara.
Na snimku koji je nastao u vili na Ibici u Španiji 2017. godine, vidi se kako Štrahe u opuštenoj atmosferi i uz piće nudi jednoj ženi ugovore sa vladom u zamenu za podršku na izborima.
Da bi „preživeo" glasanje i ostao na vlasti, Kurc mora da dobije podršku ili Slobodarske ili opozicione Socijaldemokratske partije.
2) Sud odlučuje o izručenju Asanža
Suosnivač Vikiliksa Džulijan Asanž uključiće se video linkom na saslušanje pred sudom u Londonu u četvrtak.
Velika Britanija treba da odluči hoće li ga isporučiti Americi gde ga terete da je zajedno sa bivšom analitičarkom američke obaveštajne službe Čelsi Mening objavljivao poverljiva dokumenta.
Prošle nedelje, američki pravosudni organi pokrenuli su 17 novih optužbi protiv Asanža, optužujući ovog 47-godišnjaka i za špijunažu.
To će svakako biti bitka na duge staze, a Asanž bi zatvoru mogao da provede decenije, ako bude izručen i osuđen.
Asanž je 2012. dobio azil u ambasadi Ekvadora, nakon što je iz britanskog pritvora pušten uz kauciju. Vlasti u Britaniji uhapsile su ga na osnovu švedske optužnice za silovanje.
Švedske vlasti su prekinule istragu pet godina kasnije, ali ga policija u Velikoj Britaniji i dalje drži iza rešetaka zbog kršenja uslova kaucije.
Uhapšen je 11. aprila kada mu je Ekvador iznenada ukinuo azil i kasnije osuđen na 50 nedelja zatvora.
Ranije ovog meseca, Švedska je ponovo pokrenula istragu i očekuje se da će Asanž zbog navodnih zločina u Švedskoj biti saslušan 3. juna.
3) Inauguracija nigerijskog predsednika
Predsednik Nigerije Muhamad Buhari položiće zakletvu u sredu. On je u februaru osvojio još jedan predsednički mandat.
Buhari je na mesto predsednika došao 2015. godine. Prethodnih godina, borio se sa brojnim problemima - nalaženjem posla za milione nezaposlenih mladih ljudi u ovoj najmnogoljudnijoj afričkoj zemlji, nasiljem naoružanih grupa i otmicama širom zemlje.
U međuvremenu, Buharijev protivkandidat na izborima Atiku Abubakar iz opozicione Narodne demokratske partije, odbacio je rezultate izbora, nazivajući izborni proces „sramnim".
On je zahtevao da se o tome raspravlja pred pravosudnim organima, ali je nigerijski sud odbacio njegovu tužbu.
4) Sasvim englesko finale
Finalne utakmice i Lige šampiona i Lige Evrope, po prvi put u istoriji, igraće četiri engleska kluba.
Čelzi i Arsenal u sredu će se boriti za osvajanje Lige Evrope u Bakuu u Azerbejdžanu, dok se u subotu Totenhem Sparsi i Liverpul bore za najprestižniju evropsku fudbalsku titulu - trofej Lige šampiona u Madridu.
Navijače Čelzija i Arsenala, koji su imali sreće da nabave karte, očekuje putovanje od oko 3.000 kilometara na istok - Baku je bliži Mumbaju u Indiji, nego Londonu.
Odluka UEFA da organizuje događaj u Azerbejdžanu izazvala je negodovanje navijača koji su imali problem da rezervišu letove i smeštaj.
Klubovi su saopštili da su razočarani što je samo 6.600 ulaznica bilo dostupno po klubu, a da je kapacitet stadiona 60.000 mesta.
S druge strane, Liverpulu i Totenhemu je dodeljeno oko 16.000 ulaznica za utakmicu na stadionu Atletiko Madrida, koji prima oko 68.000 gledalaca.
13. 10. 2024.
Čudo nisu čekali sledeće izbore za drugi sloj.
Milan čitalac