Priča o Zvezdinom tenku ne jenjava, a tokom proslave ulaska u Ligu šampiona pojavilo se i - oklopno vozilo.
Fudbaleri Crvene zvezde su slavili u vozilu nalik oklopnom nakon velikog uspeha - novog plasmana u Ligu šampiona.
Međutim, javnost u Srbiji i regionu i dalje priča o tenku.
- „Slučaj tenk“: Šta vojno vozilo radi ispred Zvezdinog stadiona
- Zvezdana noć: Kako su crveno-beli proslavili ulazak u Ligu šampiona
Kako do tenka?
Promet naoružanja i vojne opreme unutar Srbije regulisan je Zakonom o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme.
Katarina Đokić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kaže da Ministarstvo odbrane delove naoružanja može da proda na nekoliko načina:
- proizvođaču tog naoružanja...
- pravnim licima koja su ovlašćena da drže i koriste to naoružanje za službene potrebe...
„A ne postoji drugo pravno lice u Srbiji sem Ministarstva odbrane i Vojske Srbije kome je za vršenje delatnosti potreban tenk", ističe Đokić.
„Dakle, jasno je da fizička lica ne mogu da kupe tenk".
- ili pravnom licu registrovanom za izvoz naoružanja
„Postoji Registar lica ovlašćenih za obavljanje poslova izvoza i uvoza naoružanja i vojne opreme, brokerskih usluga i tehničke pomoći, koji vodi Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija", ističe Đokić.
Iz Ministarstva odbrane za BBC navode da prodaju naoružanja vrše „ovlašćeni prodajni organi u skladu sa važećim zakonskim procedurama".
Kako ističu, reč je o opremi koja je zastarela, neperspektivna ili rashodovana, a prodaja se u „većem delu vrši radi izvoza".
A kako se vrši prodaja?
Đokić ističe da tu postoji „veoma razrađena procedura".
„Prodaja se vrši javnim nadmetanjem, a samo izuzetno - ako to ne uspe - neposrednom pogodbom", navodi ona.
Kako kaže, Ministarstvo odbrane redovno objavljuje pozive za prodaju rashodovanih pokretnih stvari, poput automobila i kosilica, ali je prodaja naoružanja „izuzetno netransparentna".
- Zvezda u Ligi šampiona - elita posle 26 godina
- Zvezda - Napoli: Hrabra borba crveno-belih i veliki bod
- Zvezda - Liverpul: Noć koja je ušla u istoriju
- Zvezda - PSŽ: Častan oproštaj od Lige šampiona
„Na primer, prošle godine su se u javnosti pojavile informacije o tome da je Ministarstvo odbrane prodalo na licitaciji 29 tenkova T-55.
„Međutim, poziv tada nije objavljen, već je upućen direktno ponuđačima.
„Budući da Ministarstvo ne objavljuje ni ishod prodaje - ko su kupci, za koliko novca - ovo je oblast sa izraženim rizikom od korupcije", navodi Đokić.
Iz Ministarstva odbrane ističu da se prodaja radi izvoza obavlja preko „komisionara ili domaćih privrednih društava koja su kod Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija registrovani za spoljnu trgovinu naoružanjem i vojnom opremom".
„Prodaja na domaćem tržištu može se vršiti pravnim licima registrovanim za proizvodnju naoružanja i vojne opreme ili državnim organima i pravnim licima koja su ovlašćena za držanje i korišćenje oružja za službene potrebe i vršenje svoje delatnosti.
„Ugovori sklopljeni između zainteresovanih strana, u većini slučajeva nose određeni stepen tajnosti", ističu iz Ministarstva odbrane.
Kako je onda tenk stigao do Zvezdinog stadiona?
Izvor BBC-ja blizak klubu rekao je da je tenk „kupljen na vojnom otpadu", a ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović naveo je da je ispred stadiona zapravo - maketa.
Maketa je izraz za pravi tenk koji je demilitarizovan - bez vojnog naoružanja, motora i druge opreme.
„Tenk nema motor i transmisiju, cev je zavarena, a nišanske i optičke sprave su skinute. U sadašnjem stanju izloženi tenk je maketa i muzejski eksponat", ističu iz Ministarstva odbrane za BBC.
- Nikola Kalinić: „Malu sam cenu platio za satisfakciju koju imam"
- „Grande Miha“: Kako se Mihajlović bori protiv leukemije i oduševljava svet
Iz Ministarstva odbrane su ranije saopštili da tenk postavljen ispred stadiona Rajko Mitić nije vlasništvo Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i nije sredstvo naoružanja i vojne opreme.
„Ministarstvo odbrane nije učestvovalo u prevoženju kao ni u postavljanju demitalirizovnaog tenka T-55 ispred stadiona "Rajko Mitić", navode za BBC.
Vojni analitičar Aleksandar Radić za BBC na srpskom kaže da tenk mora biti rashodovan da bi bio pretvoren u maketu.
„Jedini model da se to desi je odluka ministra o preimenovanju i dodela društvenoj organizaciji u javnom interesu, na njen zahtev.
„Pitanje je zbog čega su ministar odbrane Aleksandar Vulin i Nenad Miloradović [v.d. pomoćnika ministra za materijalne resurse] odobrili preimenovanje tenka u maketu.
„Pravo pitanje je ko je tražio od Vulina da pokloni tenk, što je on i uradio jer je takva procedura", ističe Radić.
Oglasila se UEFA
„Nakon konsultacija sa Crvenom zvezdom i institucijama u Srbiji, UEFA je obaveštena da postavljanje starog, rashodovanog tenka ispred stadiona Rajko Mitić nije politička izjava", navodi se u njihovom odgovoru za BBC na srpskom.
„Navijači Zvezde dobili su odobrenje od relevantnih institucija da postave tenk ispred stadiona, što su godinama tražili".
„Njegovo postavljanje nema nikakve veze sa utakmicom baraža za Ligu šampiona".
Katarina Đokić kaže da je tu „začkoljica".
„Demilitarizovano naoružanje praktično više nije naoružanje i može se koristiti u civilne svrhe - za tenk, npr. kao eksponat u muzeju - ili potpuno uništiti.
„Po pravilniku Ministarstva odbrane, ministar može doneti odluku da se trajno demilitarizovana sredstva naoružanja i vojne opreme prodaju u zemlji pravnim licima od značaja za odbranu.
- Finale „iza scene“: Kako je Novak utišao Vimbldon – znam, bio sam tamo
- Predrag Mijatović: Jugoslavija je mogla da bude prvak sveta u fudbalu
- OFK Beograd: Romantičari koji i dalje veruju
„Dakle, opet ne mogu fizička lica da budu kupci".
A da li bi neko udruženje navijača moglo da se tretira kao da je „od značaja za odbranu"?
„To nije nemoguće", kaže Đokić.
„Zakon o odbrani pominje 'udruženja od posebnog značaja za odbranu' i navodi: 'Udruženje koje deluje na teritoriji Republike Srbije, a svoje delovanje težišno zasniva u oblastima od značaja za odbranu i svojim programom i praktičnim delovanjem, masovnošću i organizovanošću doprinosi jačanju sistema odbrane, može steći status udruženja od posebnog značaja za odbranu'.
„Kriterijume i postupak za sticanje tog statusa propisuje ministar odbrane i on u tom smislu ima diskreciona ovlašćenja".
Tenk, oklopno vozilo i traktor
Od priče o tenku izgleda će nastati serija, jer su stigli i neki novi likovi.
Vozilo nalik oklopnom, u pratnji navijača i uz veliku količinu pirotehnike, prošlo je ulicama oko stadiona nakon meča sa Jang Bojsom.
Na njemu su bili Zvezdini prvotimci.
Ubrzo se oglasilo Ministarstvo odbrane, ističući da nije reč o oklopnom vozilu, kao što su mnogi mediji preneli.
Slično je bilo i prilikom proslave titule pre dve godine, kada je pirotehnikom zapaljen autobus u kojem su bili igrači Zvezde.
Ruski tenk
Vsevolod Boiko, reporter ruskog servisa BBC
Tenk ispred stadiona ima i ruski CSKA.
Reč je o nekadašnjem vojnom klubu, čiji je vlasnik danas biznismen Evgenij Giner.
CSKA je 2016. dobio novi stadion, a jedna od atrakcija u njegovoj okolini je sovjetski T-55 tenk obojen u klupske boje - crvenu i plavu.
Kako se navodi, reč je o prvom modelu sa oklopom otpornim na nukelarno naoružanje.
Iz kluba kažu da je reč o poklonu, dok navijači tvrde da su tenk dobili od ruskog Ministarstva odbrane.
Dakle, kao i za tenk sa Marakane - darodavac nije poznat.
Zanimljivo je da Zvezdu i CSKA - pored tenkova - spaja i međusobni duel u šesnaestini finala Lige Evrope iz 2018. godine, kada je ruski klub bio bolji.
Na društvenim mrežama navode da je ovo oklopno vozilo trebalo da bude deo proslave poslednje titule, ali je sve pokvarilo nevreme, pa proslava nije održana.
U međuvremenu se u Hrvatskoj i dalje bave beogradskim tenkom.
Večernji list je objavio da su navijači zagrebačkog Dinama, u odgovoru na tenk, ispred Maksimira stavili - stari, zarđali traktor.
„Šta su time hteli da poruče, sami zaključite", piše Večernji.
Reč je o aludiranju na način na koji su Srbi iz Hrvatske izbegli tokom akcije Oluja 1995. godine, kada su uglavnom na traktorima otišli za Srbiju.
U međuvremenu se o čitavom slučaju još jednom oglasio ministar policije Nebojša Stefanović, ističući da je „očigledno sve politička igra i neka vrsta napada pre svega na predsednika Vučića".
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
13. 9. 2024.
Vanredna situacija u Nišu je zadnjih 12 godina svakodnevno...
Dragan čitalac