Na prestoničke ulice u petak ujutro izaći će vozila Gradskog saobraćajnog prevoza na redovnim linijama, i to po novim - starim pravilima.
Umesto najavljenih rigorozonih uslova, koje su nadležni danima objašnjavali u medijima, za 24 sata sve se promenilo - doneta je odluka da sve bude kao i pre i da svi mogu da ga koriste.
Posle zahteva predsednika Republike Srbije i nove odluke Republičkog kriznog štaba kojom je obavezna instrukcija o organizovanju javnog prevoza pretvorena u preporuku, Sekretarijat za javni prevoz dao je nova uputstva prevoznicima, a građane pozvao da ih poštuju.
Zbog epidemije koja je i dalje na snazi - preporuka je da se u vozilima nose maske i rukavice.
- Vozač Ljuba oduševio Srbiju: „Nisam ja ništa posebno, samo sam... Normalan“
- Ni Miško više neće da vozi
- Irena, heroina Amerike i Srbije za BBC: „Samo sam radila svoj posao"
Ko može u prevoz?
„Javni prevoz mogu da koriste svi građani, a ne samo zaposleni", poručio je gradski sekretar za javni prevoz Jovica Vasiljević, prenosi Beoinfo.
Do četvrtka u podne je važila najava da u prevoz mogu samo zaposleni, sa personalizovanim ili kupljenim pojedinačnim kartama,a da će tek narednim fazama moći da ga koriste studenti, đaci i penzioneri.
U četvrtak je, pak, odlučeno da mogu da se koriste sve postojeće karte kao i pre Odluke o ukidanju javnog prevoza u vanrednom stanju.
Ako imate personalizovanu Bus plus karticu - sa slikom, svakako možete uplatiti mesečnu ili polumesečnu kartu na kioscima i prodajnim mestima kao i dosad.
Ako nemate - možete je izvaditi na dva načina.
„Zaposleni mogu izvaditi personalizovane kartice u poslovnicama samo sa ličnom kartom ili preko poslodavaca. Ovaj drugi način je jednostavniji, jer poslodavac na sajtu popuni podatke za sve zaposlene i može vrlo brzo da omogući dobijanje kartica", kaže Veljko Vlahović iz Bus plusa za TV Prva.
Gde se mogu izvaditi personalizovane karte?
U poslovnicama Bus plusa - u zgradi „Lukoila" u Bulevaru Mihajla Pupina u periodu od 8.00 do 18.00, i u tri prodavnice „Tempo" (Bačvanska, Ada i Kvantaš) radnim danima od 9 -16 sati.
Šta je još odlučeno?
Od obaveznih maski, rukavica, razmaka od saputnika i vozača i redara koji sve to nadgledaju, ostale su samo preporuke.
„Pošto javni prevoz mogu da koriste svi građani, ukidaju se redari koji su uvedeni na osnovu instrukcije Republičkog kriznog štaba radi kontrolisanja ko koristi javni prevoz", istakao je Vasiljević.
Na sedištima, po svemu sudeći, neće biti nalepnice sa oznakama na koje sedište sme, odnosno ne sme da se sedne.
Nije jasno da li će na podu biti traka sa uputstvom gde sme da se stoji i na kojoj udaljenosti.
Po preliminarnim preporukama epidemiologa - klima uređaji ne bi trebalo da se koriste, već da se otvaraju prozori i na taj način obezbedi prirodna ventilacija.
Međutim, nema informacija da li ove odredbe važe i dalje.
Nejasno je i da li će se obavljati pojačana dezinfekcija svih vozila, kao što je ranije najavljeno.
Vozači će na svakoj okretnici provetravati vozila i dezinfikovati validatore i rukodržače, tvrdili su nadležni do četvrtka.
Kada počinje nov režim?
Na prestoničke ulice u četiri ujutro 8. maja, kako je ranije najavljeno, izaći će 1.290 autobusa, trolejbusa i tramvaja, a u rezervi će biti još oko 100 vozila koja će, ukoliko bude gužve, biti stavljena u pogon.
I pre proglašenja epidemije Beogradom je krstarilo u proseku oko 1.200 vozila GSP i privatnih prevoznika.
Zašto nova pravila?
Formalno, zbog promene propisa. Suštinski, nije jasno.
Prvobitne mere su obrazložene potrebom da se održi socijalna distanca, jer korona virus nije iščezao.
Nadležni su u više navrata upozoravali da je „javni prevoz mesto na kome se najlakše može preneti zaraza" sada je to stvar odgovornosti pojedinaca.
Vasiljević je apelovao na građane da poštuju preporuke epidemiologa, da koriste maske i rukavice, kao i da drže socijalnu distancu.
„To će biti lična odgovornost građana, a ne odgovornost prevoznika", poručio je Vasiljević.
Kazna do tri godine zatvora
Kazna za nepostupanje po zdravstvenim propisima za vreme epidemije propisana je članom 248. Krivičnog zakona.
Ko za vreme epidemije kakve opasne zarazne bolesti ne postupa po propisima, odlukama ili naredbama kojima se određuju mere za njeno suzbijanje ili sprečavanje, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.
Kako se sve promenilo?
Preko noći.
Mediji su objavili da je Vlada Srbije odlučivala o ovom pitanju na predlog predsednika Aleksandra Vučića.
I doneta je odluka da se, umesto uvođenja redara i komunalne milicije na gotovs, sve vrati na stanje od pre 47 dana kada je prevoz ukinut.
Nema informacija da li će biti ukinuta telefonska linija na koju je trebalo da se javljaju putnici, koji primete kršenja nekih od preventivnih mera.
* Ovaj tekst je izmenjen posle objavljivanja odluke da će svi korisnici moći da koriste gradski prevoz.
- ŠTA SU SIMPTOMI? Kratak vodič
- MERE ZAŠTITE: Kako prati ruke
- DA LI ĆE BITI VAKCINA? Dosadašnji napredak u istraživanjima
- KOLIKA JE SMRTNOST? Saznajte više
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
5. 10. 2024.
Južne vesti juče objavile članak a od jutros je počelo sa čišćenjem i sređivanjem ispred stanice kod lokomotive. Posao završili za tri sata, eto koliko je bilo potrebno da se bar nešto dovede u red
Vremeplov Čitalac