Podvodni arheolog otkrio je u razgovoru za BBC koliko dubokoje morao da roni kako bi ušao u grobnicu faraona u piramidi u Sudanu.
Pirs Pol Krisman i njegova ekipa prvi su ljudi koji su ušli u grobnicu posle 100 i više godina, jer je zbog podizanja nivoa vode to praktično bilo nemoguće čitav vek.
Radi se o kraljevskoj grobnici u Nuriju.
Krisman je tamo pronašao glinene figure i zlatno lišće.
„Ti pozlaćeni predmeti su i dalje tamo. Unutar tih figurica je nešto što podseća na staklo, a prekriveno je zlatom. Voda je uništila unutrašnjost figurica, ali zlato je ostalo", rekao je Krisman.
On veruje da su te figurice ostavljene u grobnici kao poklon za Nastasen, malo poznatog faraona koji je vladao kraljevstvom Kuš od 335. do 315. godine pre nove ere.
Gotovo je sigurno da bi ovi pozlaćeni listovi bili meta lopova, da porast nivoa vode nije blokirao put do ulaza, napisala je arheološkinja Kristin Romni za časopis National Geographic.
Krisman je kazao da je ekipa arheologa kopala koliko god je mogla. Do grobnice se dolazi spuštanjem niz 65 stepenika.
„Iskopali smo 40-ak stepenika, ali onda smo naišli na vodu. Znali smo da ćemo morati da idemo ispod vode", objasnio je on.
On je ova otkrića nazvao značajnim.
„Pod vodom sam našao tri prostorije sa lepo ukrašenim plafonima. Svaka prostorija bila je veličine manjeg autobusa. Jednostavno, osećate da ste u grobnici, ako vam nije upaljena lampa. Polako počinjete da otkrivate tajne", objašnjava Krisman.
Ostaci drevnog Nurija prostiru se na površini od 170 ari u severnom Sudanu.
U tim piramidama sahranjivani su vladari kraljevstva Kuš, koje nekada nazivaju i „crnim faraonima". To kraljevstvo postojalo je više stotina godina. U osmom veku pre nove ere vojska ovog kraljevstva osvojila je i Egipat.
Ono po čemu se sudanske piramide razlikuju od egipatskih jeste što su vladari sahranjivani ispod, a ne u unutar puramida.
4. 10. 2023.
Ko kaze da je "južnije-tužnije"? Nekima je bas potaman i preliva.
Amos Weks Ares čitalac