Kraljevska porodica i mediji: Princ Hari pobedio list Miror zbog prisluškivanja, dobio više od 160.000 evra odštete


Prince Harry

Getty Images
Velika pravna pobeda princa Harija

Princ Hari je na sudu dobio slučaj protiv britanskog lista Miror (Ogledalo) kojeg je tužio za nezakonito prikupljanje informacija za priče objavljene o njemu.

Mlađi sin kralja Čarlsa Trećeg tužio je Miror grupu zbog prisluškivanja i kasnijem objavljivanju tekstova o njemu, a sudija je presudio u njegovu korist u skoro polovini od 33 članaka u predmetu.

Sudija je u presudi naveo da su utvrđeni dokazi da je Miror „često“ koristio telefonsko hakovanje.

„Ovo je sjajan dan za istinu i odgovornost“, prokomentarisao je Hari koji se ranije odrekao dužnosti u kraljevskoj porodici kako bi se sa suprugom Megan Markl preselio u SAD.

Presudom je dobio odštetu od 140.600 funti (163.760 evra) odštete.

U junu, princ Hari, koji ima titulu vojvoda od Saseksa, postao je prvi visoki član kraljevske porodice savremenog doba koji je lično dao opsežne dokaze na sudu.

Hari je tvrdio da su listovi u okviru Miror grupe – Dejli miror, Sandej miror i Pipl – tokom godina objavili mnoge priče o njemu, zasnovane na hakovanju telefona i drugim nezakonitim načinima dobijanja informacija.

U izjavi pročitanoj u princa ispred Višeg suda, njegov advokat Dejvid Šerborn nazvao je presudu „opravdanom“ i da ona potvrđuje Harijeve tvrdnje.

„U ovom slučaju nije reč samo o hakovanju – reč je o sistematskoj praksi protivpravnog i užasnog ponašanja, praćenog prikrivanjem i uništavanjem dokaza, a ovaj postupak je razotkrio šokantne razmere takvog ponašanja“, rekao je on.

Dodao je da princ Hari „nastavlja misiju da štampa bude slobodna i poštena“.

Prince Harry at High Court

Reuters

Princ Hari je na sudu rekao da je stalno kršenje njegove privatnosti negativno uticalo na njegov život, pomenuvši bivšu devojku Čelsi Dejvi, i da se suočavao sa medijskim „opsedanjima i mržnjom“.

„Celog života, štampa je pogrešno pisala o meni“, rekao je on.

Advokati Miror grupe nazvali su optužbe „preteranim“, bezuspešno se braneći da princ nije uspeo da dokaže tvrdnje o primerima hakovanja.

Odšteta je dosuđena, ali ovo je mnogo više od novca.

Princ je želeo da na sudu dokaže tvrdnje o hakovanju telefona i drugom nezakonitom zadiranju u privatnost, kao i da je to uticalo da na njegovo psihičko stanje.

Procenjuje se da je Miror grupa već potrošila više od 115 miliona evra za isplatu odšteta i sudske troškove u prethodnim sporovima o prisluškivanju.

Uz izvinjenje, iz Miror grupe su saopštili da će Hariju platiti odštetu.

Sudska pobeda princa Harija moglo bi da otvori vrata desetinama drugih slučajeva po istim optužbama.

Sudija je rekao da odbor novinske grupe „u celini“ nije znao za hakovanje telefona, ali da veruje da su bivši izvršni direktor Slaj Bejli i bivši pravni direktor grupe Pol Vikers bili sa tim upoznati.


Pogledajte video: Kontroverzni memoari princa Harija


Pratite nas na Fejsbuku,
i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.