Procenjuje se da je 85.000 dece ispod pet godina umrlo od gladi tokom poslednje tri godine u ratom zahvaćenom Jemenu, tvrdi jedna od vodećih humanitarnih organizacija.
Taj broj odgovara celokupnoj populaciji istog starosnog doba u Birmingemu, drugom po veličini gradu u Velikoj Britaniji, kažu u organizaciji Save The Children (Spasimo decu).
Ujedinjene nacije su prošle godine upozorile da je oko 14 miliona Jemenaca na ivici gladi.
Rat koji besni već tri godine izazvao je trenutno najveću svetsku humanitarnu krizu.
Sukobi su opustošili zemlju, a borbe su se rasplamsale otkad je koalicija predvođena Saudijskom Arabijom počela vazdušne udare na položaje pobunjenika iz plemana Huti, koji su naterali jemenskog predsednika Abdrabu Mansura Hadija da pobegne u inostranstvo.
U borbama je, prema procenama Ujedinjenih nacija, dosad stradalo najmanje 6.800 civila, dok je više od 10.000 ranjeno.
Zbog rata i blokade 22 miliona ljudi zavisi od humanitarne pomoći, što je prouzrokovalo najveću humanitarnu krizu u svetu.
Istovremeno, epidemija kolere, takođe izazvana ratom, pogodila je 1,2 miliona ljudi.
Kako su humanitarci izračunali broj žrtava?
Teško je doći do tačnog broja stradalih.
Humanitarni radnici u Jemenu kažu da su mnoge smrti neprijavljene, jer je broj funnkcionalnih zdravstvenih ustanova prepolovljen, a i one koje još rade su mnogima nedostupne.
Pet miliona dece u Jemenu umire od gladi
„Hutiji muče zatvorenike, čupaju im nokte"
Save The Children kaže da je proračun zasnovan na stopi smrtnosti dece do pet godina na osnovu podataka koje su prikupile UN. Prema konzervativnoj proceni, oko 84.700 dece je umrlo između aprila 2015. i oktobra ove godine.
Sve više cene hrane i pad kursa nacionalne valute zbog rata, doveo je mnoge porodice do ivicu gladi.
Britanska humanitarna organizacija kaže da su blokada glavne luke Hudajda i žestoke borbe oko luke dodatno pogoršale situaciju.
Preko ove luke, koju trenutno drže pobunjenici, ranije je ulazilo 90 odsto uvozne hrane, a sada je promet drastično opao i ne može da podmiri potrebe 4,4 miliona ljudi, od kojih su polovina deca, ukazuju oni.
Šta se događa sa izgladnelom decom?
Humanitarci na osnovu ranijih istraživanja procenjuju da od neuhranjenosti svake godine umre 20 do 30 odsto ugrožene dece.
„Desetine puta više dece umre od gladi nego od metaka i bombi, iako je njihovu smrt moguće sprečiti", kaže direktor jemenskog ogranka Save The Children Tamer Kirolos.
„Deca strašno pate dok im se vitalne funkcije jedna po jedna usporavaju i gase. Imuni sistem im oslabi, tako da dobijaju infekcije i često su toliko slaba da ne mogu ni da plaču".
„Roditelji gledaju kako im deca umiru i ne mogu da učine ništa da im pomognu".
On upozorava da je zbog „dramatično učestalog" bombardovanja poslednjih nedelja, ugrožrno dodatnih 150.000 dečijih života.
Golgota jedne majke
Nusair je trinaestomesečni dečak koji pati od akutne neuhranjenosti o kome se ova organizacija brine.
U avgustu mu je pružena medicinska pomoć, ali mu se u oktobru stanje pogoršalo.
U međuvremenu je majka Suada morala da se odseli daleko na periferiju, zbog intenzivnih borbi, pa sada ne može da prevali dug put do bolnice.
„Ovo je mučenje. Ne mogu da spavam od brige za decu. Bez njih mi nema života", rekla je Suada humanitarcima.
Zar u Jemenu odavno ne vlada glad?
Još ne, ali nije daleko od toga.
Ujedinjene nacije su prošle godine upozorile da je polovina stanovništva opustošene zemlje „u neposrednoj opasnosti od gladi".
Da bi glad bila zvanično proglašena, zemlja mora da ispuni sledeće uslove:
- Bar svako peto domaćinstvo je izloženo gladi
- Više od 30 odsto dece ispod pet godina pati od akutne neuhranjenosti
- Najmanje dve od svakih 10.000 osoba svaki dan umre od gladi
UN na osnovu podatak iz prošle godine tvrdi da su prva dva od ova tri uslova skoro ispunjena ili premašena u 107 od 333 jemenskih oblasti.
Međutim, teže je utvrditi dokle se stiglo u ispunjavanju trećeg kriterijuma, a procene su još u toku.
13. 10. 2024.
Čudo nisu čekali sledeće izbore za drugi sloj.
Milan čitalac