Norveški sud osudio je Filipa Manshausa na 21 godinu zatvora - od kojih mora da odsluži minimalno 14 - za ubistvo tinejdžerke i napad vatrenim oružjem u džamiji.
Manshaus, 22-godišnjak, je prošlog avgusta pucao u islamskom centru al-Nur u Berumu, koji se nalazi zapadno od glavnog grada Osla.
U džamiji je ispaljeno nekoliko hitaca, ali niko nije ozbiljnije povređen. Manshausa su razoružali pre nego što je došla policija.
- Novi Zeland: 49 mrtvih u napadu na džamije
- Svedočenja preživelih: „Molili smo se da pucnjava prestane“
- Nepoznati počinioci otvorili grob nacističkog „kasapina“ Hajdriha
Njegov čin je na suđenju tretiran kao ekstremno-desničarski rasistički napad.
Policija je pronašla dokaze da je Manshausa motivisao Brenton Tarant, koji je optužen za napade na dve džamije u novozelandskom gradu Krajstčerč u martu 2019 godine.
Tarant je na sudu priznao krivicu za 51 ubistvo.
Manshaus mora da odsluži bar 14 godina, a ta kazna veća je od minimalnih deset godina u slučaju Andersa Brejvika, desničarskog ekstremiste koji je ubio 77 ljudi u Norveškoj 2011. godine.
Norveška je povećala minimalne kazne za takve slučajeve 2015. godine.
Manshaus je bio naoružan vatrenim oružjem kada je ušao u džamiju prošlog avgusta, ali savladao ga je 65-godišnji penzionisani pakistanski oficir vazduhoplovstva, Muhamed Rafik.
Ubrzo posle napada, pronađeno je telo Manshausove 17-godišnje usvojene sestre poreklom iz Kine u kući u Berumu.
U presudi koju je sutkinja Anika Lindstrom pročitala stoji je da je Manshaus posećivao neonacističke veb portale, uključujući i stranice koje pozivaju na „rasni" građanski rat.
Rekla je da je ušao u džamiju „sa namerom da ubije što više muslimana".
Na sudu Manshaus nije pokazao da se kaje i izrazio je divljenje prema ubici iz Krajstčerča, koji je snimao i puštao uživo napad na džamije.
Manshaus je nosio kameru na šlemu i snimao sopstveni napad na džamiju, ali nije uspeo da ga objavi na internetu.
On je na sudu naveo Adolfa Hitlera i Brejvika kao uzore, govorio je o takozvanom „genocidu nad ljudima iz Evrope" i Holokaust nazvao mitom.
Takođe, 7. maja je pokazao pozdrav „OK", koji koriste krajnje desni ekstremisti.
Imao je modrice na licu i vratu kada se prošle godine prvi put pojavio na sudu, nakon što je bio razoružan u džamiji. Norveški medij NRK izvestio je da je Manshaus u napadu koristio pušku svog oca i sačmaru.
Sud je odbacio argument odbrane da je Manshaus psihički nesposoban za suđenje.
Pored zatvorske kazne, Manshausu je naređeno da isplati odštetu rođacima žrtava i pravnu naknadu u iznosu od 100.000 norveških kruna, što je oko 16.800 funti.
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
5. 10. 2024.
Južne vesti juče objavile članak a od jutros je počelo sa čišćenjem i sređivanjem ispred stanice kod lokomotive. Posao završili za tri sata, eto koliko je bilo potrebno da se bar nešto dovede u red
Vremeplov Čitalac