

Tri od 10 brzih francuskih vozova neće saobraćati u subotu pošto su delovi pruge kojima prolaze bili mete „koordinisanih“ podmetnutanja požara.
Bezbednosne snage nastavljaju da tragaju za „saboterima“, koji su odgovorni za zastoj železnice u Parizu uoči otvaranja Olimpijskih igara, kazao je francuski premijer Gabrijel Atal.
Iz Nacionalne železničke kompanije (SNCF) objavili su da će druge linije, koje saobraćaju do i od Pariza i koje ostaju na redu vožnje, kasniti i do dva sata, dok će četvrtina polazaka operatera Eurostar takođe biti otkazana.
Očekuje se da će se železnički saobraćaj vratiti u normalno stanje do ponedeljka ujutru, kazao je francuski ministar saobraćaja.
Još nije poznato ko je odgovoran za nanetu štetu infrastrukturi, dodali su iz SNCF.

Zaposleni u toj kompaniji „radili su celu noć u teškim, kišnim uslovima“ kako bi se kvarovi uklonili, napominju.
Činom „strateškog“ vandalizma kutije sa kablovima na raskrsnicama Sever, Bretanja i Jugozapad zapaljene su nekoliko sati pre ceremonije otvaranja u Parizu.
Saboteri su presekli i zapalili posebne optičke kablove, koji su važni za bezbedan rad železničke mreže, saopštili su iz francuske vlade.
Radnici železnice su osujetili pokušaj uništenja opreme na četvrtoj liniji.

Iz SNCF procenili su da su odložena putovanja oko 250.000 ljudi u petak, a tokom tri dana zastoja taj broj bi mogao da dostigne 800.000.
Tokom vikenda svaki četvrti polazak Eurostara, brzog voza između Pariza i Londona, neće saobraćati tokom vikenda, a putnicima se savetuje da odlože putovanja, ukoliko mogu.
Jedan od putnika pogođenih odlaganjem u petak bio je i britanski premijer Kir Starmer, koji je planirao da vozom dođe na ceremoniju otvaranja u Parizu, ali je bio prinuđen da doputuje avionom u francusku prestonicu.
Pogledajte i ovu priču:
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, , , Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0