Rusija, Ukrajina i muzika: Pink Flojd se okupio posle skoro 30 godina - „moralna podrška Ukrajincima, ali i poziv na mir"
Pesma protiv rata u Ukrajini spojila je članove legendarne britanske rok grupe Pink Flojd posle skoro tri decenije.
Dejvid Gilmor, bubnjar Nikolas Mejson, basista Gaj Prat i klavijaturista Nitan Soni okupili su se posle 28 godina kako bi snimili antiratnu pesmu.
Pesmu Hej, hej, ustani! (Hey Hey, Rise Up!) su zapravo, napravili na osnovu refrena numere ukrajinskog pevača Andreja Člivnjuka iz grupe BoomBox.
Gilmor kaže da pesma govori „o gnevu prema supersili koja napada mirnu naciju".
Takođe je i moralna podrška i podstrek Ukrajincima, ali i poziv na „mir".
- Sahranjen Đorđe Balašević - Panonski mornar koji je „pesmom spasavao svet"
- „Mir, brate, mir, pa i danas": Kako su nastale najpoznatije antiratne pesme sa Balkana
- Šostakovičeva simfonija - muzikom protiv nacističke ofanzive
Radi se o prvoj novoj pesmi „Pink Flojda" od 1994.,kada su objavili pesmu „The Division Bell".
Nova pesma je i humanitarnog karaktera, jer će od prodaje novac biti korišćen za humanitarne aktivnosti u Ukrajini, saopštio je bend.
https://www.youtube.com/watch?v=saEpkcVi1d4&feature=emb_logo
Rad na pesmi započet je pre nekoliko nedelja.
Gilmor je bio inspirisan pevanjem Člivnjuka na trgu Sofiskaja u Kijevu u uniformi i sa oružjem, a snimak je video na njegovom Instagram profilu.
Ukrajinski pevač otkazao je svetsku turneju zbog rata u Ukrajini i prudružio se ukrajinskoj vojsci u odbrani zemlje.
Člivnjuk peva Crvenu hrinzantemu na livadi, protestnu pesma koja se pevala tokom Prvog svetskog rata, a koja je postala veoma popularna u Ukrajini od početka rata 24. februara.
„Pošto je a kapela, samo mi je sinulo da bi to moglo da se pretvori u lepu pesmu", rekao je Gilmor Metu Everitu, BBC-jevom radio voditelju.
Gilmor je igrom slučaja nastupao sa grupom Bumboks 2015. godine u Londonu na humanitarnom koncertu za Beloruski slobodni teatar.
„Čuo sam se sa njim dok je ležao u bolnici zbog lakših povreda, a sad je na liniji fronta", ispričao je Gilmor BBC novinaru.
Dodao je da i da mu je deo pesme odsvirao tokom telefonskog razgovora i da se ukrajinskom pevaču dopala.
Pesma je objavljena u petak, 8. aprila, a čitav prihod ići će u humanitarne svrhe.
Pesma ima poseban značaj za Gilmora, jer je njegova snaja ukrajinska umetnica Janina Pedan.
On je za BBC rekao da ih je pričom o suncokretu, nacionalnom cvetu Ukrajine, inspirisala da naprave pesmu.
„Moja snaja nam je ispričala priču o jednoj ženi sa početka ovog sukoba, koja je davala seme suncokreta ruskim vojnicima i rekla da se nada da će suncokreti niknuti tamo gde budu poginuli", rekao je.
Gilmor kaže da ga „nemoć Zapada" pred ruskom agresijom „izuzetno ljuti", ali je dodao da podržava sankcije protiv Rusije.
„Šteta je što najviše trpi i strada običan narod Rusije, ali tako sankcije deluju.
„One pomaže da se podstakne nezadovoljstvo u državi, koje bi u jednom trenutku vodilo ka promeni vlasti."
Na pitanje kako se oseća povodom britanske reakcije na krizu, istakao je da se oseća frustrirano zbog administrativnih poteškoća sa kojima se ukrajinske izbeglice suočavaju po dolasku u Veliku Britaniju, a žele da se tu i skrase.
„Veliki deo Evrope poželeo je dobrodošlicu, a naša vlada poručuje da se prvo moraju popuniti određeni papiri, kako bi se našli u bazi.
„Smatram da bi trebalo otvoriti vrata, a papirologiju ostaviti za kasnije, ali deluje da vlada ne razmišlja na taj način."
Rodžer Voters nije učestvovao u ovoj pesmi - napustio je grupu 1985. godine i nastupao je sa njima s vremena na vremena kao što se pojavio 2005. godine na koncertu Lajv 8 London.
Pogledajte Dnevik iz Ukrajine - muzikom protiv bombe
Pratite nas na Fejsbuku ,Tweets by bbcnasrpskom i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
13. 10. 2024.
Čudo nisu čekali sledeće izbore za drugi sloj.
Milan čitalac