Grobno mesto španskog fašističkog diktatora Franciska Franka decenijama izaziva polemike.
Ali sve smo bliži poslednjem poglavlju ove dugačke sage.
Španska vlada je saopštila da će se u četvrtak održati ekshumacija i da će njegove posmrtne ostatke preneti na groblje severno od Madrida.
Ali zašto su uopšte tražili njihovo pomeranje i zašto je to pitanje toliko kontroverzno?
U 100 reči
Franko je vladao Španijom od 1939. do njegove smrti 1975. Sahranjen je u mauzoleju Dolina palih, nadomak Madrida.
Mnogi doživljavaju ovaj kompleks kao spomenik koji slavi fašizam, a pripadnici krajnje desnice ga smatraju svetilištem.
Plan je da Franko bude sahranjen pored supruge na groblju El Pardo, severno od Madrida. Na ovom groblju su sahranjeni i drugi političari.
Ekshumacija bi trebalo da traje oko tri sata. Frankovo telo će verovatno biti preneto helikopterom jer vlasti žele da smanje mogućnost izbijanja protesta.
Frankova porodica i desničari koji ga podržavaju, pokušavaju da osujete taj plan.
U 500 reči
Franko je pobedio u Španskom građanskom ratu tokom 1930-tih godina. Rat je započeo pobunom koju je vodio upravo Franko, protiv tada izabrane levičarske vlade.
Uveo je diktaturu i proglasio se šefom države. Vlast je čvrsto držao u rukama sve do smrti 1975, kada Španija ponovo postaje demokratija.
Demokratske institucije su zaživele, ali Franko i dalje progoni Španiju.
Nakon njegove smrti, tokom tranzicije u demokratiju, uklanjane su Frankove statue i menjana su imena ulica širom zemlje.
Njegovo balsamovano telo leži u velikoj Dolini palih, mauzoleju u kom su sahranjene brojne žrtve Španskog građanskog rata - borci koji su se borili uz Franka, ali i oni koji su se borili protiv njega.
Mauzolej su delom gradili politički zatvorenici koje je Frankov režim kažnjavao prinudnim radom.
Ova lokacija je neka vrsta svetilišta španske krajnje desnice koja tu odaje počast pokojnom diktatoru. Često se tu okupljaju Frankove pristalice kako bi obeležile godišnjicu njegove smrti.
Ali socijalisti koji su na vlasti u Španiji od prošlog juna, proklamovali su uklanjanje diktatorovih ostataka. Ovo je bilo jedno od ključnih obećanja tokom borbe za vlast.
Socijalisti žele da Dolina palih postane „mesto komemoracije, sećanja i odavanja počasti žrtvama rata".
Mnogi potomci Frankovih žrtava podržavaju plan da se njegovi posmrtni ostaci sahrane na drugom mestu. Ali to pitanje je u velikoj meri razdvojilo javno mnjenje Španije.
Prošlog avgusta, uprkos prigovorima njegove porodice i desničarske partije Narod i građani, vlada je odobrila ekshumaciju.
Želeli su da nađu neko manje mesto za sahranu gde bi sledbenici diktatora teže mogli da mu odaju počast.
Ali članovi Frankove porodice (koja bi radije da preseljenja nema uopšte) rekli su da treba da leži u porodičnoj kripti u katedrali Almudena - tačno u centru Madrida.
Vlada je tvrdila da bivšeg diktatora ne treba postavljati bilo gde gde ga mogu glorifikovati.
Takođe je rečeno da bi katedrala mogla da bude bezbednosno problematična. Vatikan je podržao vladinu potragu za alternativnom lokacijom.
Prošlog meseca je Vrhovni sud odbacio žalbu Frankove porodice protiv ekshumacije. Jednoglasno je podržao plan vlade da preseli njegove posmrtne ostatke.
Vlada je želela da to sprovede pre izbora 10. novembra.
Španski dnevnik El Pais piše da će ekshumaciji prisustvovati forenzičar, Frankova rodbina i ministarka pravde Dolores Delgado.
Cena uklanjanja granitne ploče, teške tonu i po, iznosi 3.090 evra, piše u izveštaju.
Francisko Franko, 1892-1975
- Rođen u Galiciji u vojničkoj porodici, postao je najmlađi španski general tokom dvadesetih godina prošlog veka
- Nakon pobede levičarskog Narodnog fronta 1936. godine, Franko i ostali generali su izazvali puč, koji je prerastao u trogodišnji građanski rat
- Uz pomoć nacističke Nemačke i Musolinijeve Italije, Franko je pobedio u ratu 1939. i uspostavio diktaturu, proglasivši se autoritarnim vođom države - „El Caudillo"
- Bio je na vlasti sve do smrti 1975. godine, nakon čega je Španija prihvatila demokratiju
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
4. 11. 2024.
Atlantida da budemo
Slobodan Živković Čitalac