Sport i Daunov sindrom: Kris Nikić ušao u istoriju - završio Ajronmen triatlon

Autor: BBC News na srpskom
Nikic rides his bike
Getty Images
Nikić je počeo takmičenje malo pre 6 časova ujutro i završio ga je posle 16 sati

Kris Nikić, 21-godišnji momak sa Floride, postao je prvi prvi čovek sa Daunovim sindromom koji je završio zahtevni Ajronman (Ironman) triatlon, preplivavši 3,8 kilometara, vozeći bicikl 180 kilometara i istrčavši maraton od 42 kilometra.

Kris je u zahtevnom takmičenju Ajronmen, što znači „čovek od gvožđa) došao do cilja za 16 sati, 46 minuta i devet sekundi, a ušao je i u Ginisovu knjigu rekorda.

„Prešao si sve prepreke i nesumnjivo dokazao da ništa nije nemoguće", objavljeno je

.

Nikic started with a 2.4 mile swim and moved on to a 112 mile bike ride and 26.2 mile run
Michael Reaves & Jonathan Bachman/Getty
Triatlon je počeo plivačkom trkom u dužini od 3,8 kilometara

U 42 godine dugoj istoriji takmičenja Ajronmen triatlon, nijedan sportista sa Daunovim sindromom - genetskim stanjem koje može prouzrokovati različite stepene smetnji u učenju i sporiji fizički razvoj - nije ni pokušao da učestvuje, a kamoli da ga završi.

Na društvenim mrežama kruže snimci kako Nikićev otac pomaže sinu da obuje patike dok mu govori glasom punim ponosa: „Pa ti si već skoro Gvozdeni čovek, druškane. Ti si dve trećine Ajronmen".

Pogledajte video: Upoznajte tinejdžerku sa Daunovim sindromom koja sanja zlato na Specijalnoj olimpijadi

Iako je zbog sudara bicikala zadobio posekotine na kolenima, Kris nije odustajao, završivši maratonsku trku za šest sati i 18 minuta.

Njegov put do cilja započeo je pre tri godine, kada ga je otac Nik, primetivši kako mu sin postaje tromiji i lenji, podstakao da svakog dana poboljašava kondiciju za najmanje jedan procenat.

Na prvom treningu uradio je samo jedan sklek.

„Za Krisa je ovo takmičenje bilo više od pukog cilja i proslave pobede", rekao je njegov otac.

„Ajromen mu je podslužio kao odskočna daska da stigne korak bliže cilju - da živi normalan život, da bude uključen.

„Ovde je reč o tome da bude primer drugoj deci i porodicama koje se suočavaju sa sličnim preprekama, dokazavši da nijedan san ili cilj nije prevelik".

„Ako Kris može da završi Ajromen triatlon, onda može sve."

Instagram superzvezda

Nik Nikic ties his son's laces
Kris i Nik Nikić

Zvaničnici Ginisove knjige svetskih rekorda saopštili su da Krisov podvig budi „strahopoštovanje koje inspiriše" i registrovali ga kao zvanično prvu osobu sa Daunovim sindromom koja je završila iscrpljujući izazov.

Kris je na Instagramu stekao 33.000 novih pratilaca, a mnogi ga nazivaju „superzvezdom" i zahvaljuju mu što nadahnjuje decu sa Daunovim sindromom i njihove roditelje.

Nikic crossed the line with less than 14 minutes to spare before the event's cut-off time
Nikić je prtošao kroz cilj 14 minuta pre nego što je takmičenje trebalo da bude završeno

„Završio je, završio je, prošao je kroz cilj, uspeo je", oduševljeno je govorio spiker takmičenja i dodao: „Vreme je da postaviš sebi novi i veći cilj za 2021."