Posle raspusta - produženog usled epidemije gripa - vreme je za povratak u školske klupe.
Srbija ne stoji baš najbolje na redovnim Pisa testiranjima - prošle godine, zauzela je 45. mesto na listi od 79 država, a rezultati su pokazali da je trećina 15-godišnjaka u zemlji funkcionalno nepismena.
Stoga su ključne reči koje se poslednjih godina javljaju kad god na red dođe pitanje osavremenjivanja obrazovnog programa i uslova školovanja su interaktivno, digitalno, savremeno.
Pojedini učenici su zaista mogli da isprobaju interaktivne table i digitalne udžbenike, kao i da iskuse savremene načine izvođenja nastave.
Međutim, ono što su apsolutno svi đaci dobili je samo veliki broj obećanja.
- Ovo su učenici i studenti iz Srbije koji osvajaju svet
- Džudit Batler o protestima srpskih studenata, slučaju Marije Lukić i nenasilju
- Da li je ćirilici potrebna zakonska zaštita
Otkako se od 2016. godine nalazi na funkciji ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Mladen Šarčević je obećao mnogo toga - između ostalog, informatiku kao obavezan predmet, mature koje se snimaju kamerama, robote, holograme i potpuno funkcionalne toalete.
Šta je sve najavljeno, a šta je ispunjeno? Pred vama je vodič kroz alternativnu stvarnost - kako bi izgledao školski dan da su ispunjena neka od obećanja.
Napomena: Ispunjena obećanja su istaknuta zvezdicom (*) a svi školski razgovori izmišljeni
- E-dnevnik: Prednosti, problemi i začkoljice digitalizacije u školama
- U srpskim školama će se izučavati emodžiji
- Dobila najvišu ocenu za esej napisan nevidljivim mastilom
Osnovna škola
Upravo ste ušetali u učionicu.
Učionica je čista, vazduh je prijatan, a i toplo je jer grejanje radi bez problema.
Nosite vašu omiljenu garderobu. Bilo je naznaka da će vaša škola uvesti uniforme i da će svi drugari biti obučeni isto, međutim do toga nije došlo.
„To će trajati najmanje dve godine zato što smo svesni da nema dovoljno novca i nećemo nikom nametati obavezu na silu, ali ćemo se potruditi da vidimo šta je to moguće da sama škola uradi, jer nemaju sve škole potrebne uslove", izjavio je ministar 2019. godine.
Međutim, više ne morate da lomite glavu koja ste smena, jer sada postoji samo jedna smena. To je divno.
*Ukupno 204 škole deo su pilot-projekta jednosmenske nastave.
Škola je prepuna đaka prvaka, vakcinisanih, a kako i ne bi bila kada je prilikom upisa obavezna potvrda o vakcinisanju, a kazna za roditelje koji ne upišu decu u prvi razred iznosi 100.000 dinara.
Imate pametnu, interaktivnu tablu i digitalni udžbenik, jer imate toliko sreće da pohađate jednu od škola koju je zahvatila digitalizacija.
*Digitalnu nastavu pohađaju učenici prvog i petog razreda u okviru pilot-projekta „Dve hiljade digitalnih učionica". Kako je najavljeno, od početka školske 2021/2022. godine, digitalna nastava biće sprovedena u svim razredima osmoletki i gimnazija, kao i u većini srednjih stručnih škola.
Posle drugog časa čuje se prodoran zvuk zvona i to znači samo jedno - veliki odmor. Osećate da bi uskoro mogli nešto da pojedete.
Krenuli ste da kupite čips ili neki slatkiš, ali to je odavno nemoguće nabaviti, barem ne u školskoj kantini.
Međutim, dostupno vam je „školsko voće", kao i „školsko mleko". Te namirnice su jeftine, dok su za neke učenike potpuno besplatne.
„Želimo da decu učimo koliko je važna zdrava ishrana, a ne da im u školama prodajemo čips i slatkiše", rekao je Šarčević 2017. godine.
- Od Tupaka, preko francuskih izbora do srpskih škola - priča o hologramima
- Građansko vaspitanje, 18 godina kasnije
- Dobre ocene i radni sto „ključni za nastavak obrazovanja“
Ali pre nego što zagrizete voćku, želite da operete ruke. Srećom, svi toaleti u školi su čisti i u funkciji, a i znate da je 95 odsto toaleta u školama širom Srbije „dovedeno u red".
Izlazite iz toaleta, dok približavate hranu ustima, osećate kako vam ruke mirišu na tečni sapun.
Uzimate griz školskog voća i gutljaj školskog mleka. Osećate se dobro, zdravo.
Vraćate se sa odmora i počinje čas informatike. Informatiku svi znaju dobro, jer postoji kao obavezan predmet za prvi razred još od 2017. godine.
„Pre toga se mora utvrditi šta je to što nedeljno opterećuje učenike, da ne bi bilo priče da se uvođenjem informatike svi standardi pomeraju", objasnio je Šarčević 2016. godine.
Nekoliko godina kasnije, ponovo ste u istoj klupi, bez uniforme, jedete voće i sa ostalim đacima pričate o izboru srednje škole.
Kako vam informatika super ide, razmišljate da upišete jedno od specijalnih IT odeljenja.
„Čujem da ih ima 50, tako je barem bilo najavljeno za ovu školsku godinu", kaže neko iz grupe.
*Postoje 44 specijalizovana IT odeljenja u 36 gimnazija širom Srbije, ali interesovanja učenika nisu podjednaka u svim školama.
„Imaju i robote za programiranje", dodaje neko drugi.
*Roboti koji će đacima u 344 škole u Srbiji pomoći u učenju programiranja dodeljeni su u Naučno-tehnološkom parku u Beogradu u okviru akcije "KODigranje" 2017. godine.
Marljivo spremate maturski ispit, jer nikome ne pada na pamet da prepisuje kada će završne ispite ove godine snimati kamere iz ptičje perspektive.
Naučili ste više od prethodnih generacija.
Sad imate i znanje iz preduzetničkog vaspitanja, saobraćajnog obrazovanja i finansijske pismenosti.
A svakog dana ste se i bavili sportom. Zbogom krivoj kičmi i ostalim pošastima 20. veka.
*Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović potpisao je 2017. godine u Osnovnoj školi „Vuk Karadžić" u Beogradu Protokol o saradnji na programu „Osnovi bezbednosti dece" sa ministrom prosvete Mladenom Šarčevićem. Septembra 2018. godine uvedena je finansijska pismenost. Nije poznato da li su đaci trčali i igrali fudbal svakog školskog dana.
Srednja škola
Nova škola, novi školski drugari, nove prosvetne inovacije.
Pametna tabla, projektori, časovi informatike - u ovoj školi ćete prvi put štampati nešto na 3D štampaču.
Međutim, profesorka vam kaže da, nažalost, još uvek nije stigao.
Nema mesta nezadovoljstvu, jer su sredstva već obezbeđena, pa će štampač kad-tad stići.
Ali nije to jedino što vam profesorka najavljuje. U škole uskoro stižu i hologrami.
„Neće roboti i hologramske projekcije profesora zameniti prave nastavnike, niti će virtuelna realnost zameniti udžbenike", izjavio je ministar Šarčević.
„To će biti samo pomoćna sredstva koja će nastavu činiti zanimljivom", pojasnio je on.
Vi ste u IT odeljenju, ali ministar Šarčević kaže da će se u narednom periodu staviti akcenat na osavremenjivanje kabineta za biologiju, hemiju i fiziku.
Da li da na vreme razmislite o promeni profesije? U informatiku se ulaže toliko godina unazad da je već passé.
„Ma ne razmišljaj o tome sad", kaže ti drugarica iz klupe. „Nauka je generalno hit već godinama".
I u pravu je. Prema strategiji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, istraživački centri, nalik Petnici i Tršiću, biće osnivani u naredne dve godine širom Srbije.
Jedan takav se već gradi u Beloj Crkvi.
Možda vreme provodite i u jednoj od 880 kompanija koje učestvuju u sistemu dualnog obrazovanja. To bi značilo da već zarađujete i to 20 odsto od plate potpuno obučene osobe.
*Od septembra 2019. godine, u dualnom sistemu obrazovanja je više od 5.100 učenika iz skoro 50 gradova. Učenicima je u ponudi 35 zanimanja, a najtraženija su: industrijski mehaničar, kuvar, bravar i zavarivač.
Dok trepnete, već ste četvrti razred srednje škole.
Otplesali ste maturski ples u centru grada, još jednom oborivši rekord zajedno sa učenicima širom sveta, ali pravi izazov je tek pred vama.
Ne znate gde vam je glava jer već nekoliko meseci pokušavate da pohvatate konce oko nacionalne mature koja je zamenila klasičan prijemni ispit još 2018. godine.
Fakultet
Novo obrazovno poglavlje u vašem životu.
Zgrada fakulteta na kom ste započeli studije je ogromna, prepuna ljudi.
Dok gledate u brojke iznad vrata, pokušavajući da pronađete slušaonicu u kojoj će se održati uvodno predavanje, sudarate se sa nekim znatno starijim od vas.
„Izvinite, profesore", kažete posramljeni.
„Profesor? Kakav profesor, pa nisam ja profesor, ja sam vam kolega. Hajde, to uvodno predavanje je ionako bezveze, ništa pametno nećete da čujete. Hajmo u klub na kafu, da vam objasnim kako stvari ovde funkcionišu."
Ljubazno prihvatate poziv iskusnijeg kolege čiji vam izraz lica uliva poverenje.
- „Ti si kao magija“ - prijemčivi vodič za slučaj Megatrend
- Zašto rektorka Popović ne osuđuje mlade koji bi da odu iz Srbije
- Strani studenti u Srbiji: Povratak nesvrstanih
Uz kafu vam objašnjava da studira po starom programu, koji je bio na snazi pre uvođenja bolonjskog sistema.
U međuvremenu ste prešli na „ti".
„Dakle, sad imaš rok do 2021. da završiš faks?", pitate, jer više niko ne govori fakultet.
„Da, mada, ko zna šta će da se izjalovi. Možda produžim još malo", kaže i ispija poslednji gutljaj kafe.
*Ministar prosvete Mladen Šarčević izjavio je 2017. godine da studenti koju su upisali fakultet po starim propisima imaju još jednu godinu da okončaju studije, jer novih produžetaka neće biti.
U aprilu 2018. godine je izjavio da je rok za završetak studija po starom programu 30. septembar.
U septembru 2019. godine, ministar Šarčević je izjavio: „Još dve godine studentima koji se školuju po starom nastavnom programu da do 2020/2021. godine završe studije".
Pratite nas na Fejsbuku i Tweets by bbcnasrpskom . Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
11. 9. 2024.
Mala deca, veliki ljudi! Bravo dečaci, bravo šampioni!
Dimitrije Đurđević čitalac