Najmanje 95 novinara i medijskih radnika izgubilo je život tokom 2018. godine, pokazuju podaci Međunarodne federacije novinara.
Broj nastradalih je veći nego 2017. godine, ali ne toliko visok kao prethodnih godina tokom sukoba u Iraku i Siriji.
- Ubistvo novinarke u severnoj Irskoj "teroristički čin"
- Slovački biznismen optužen za ubistvo mladog novinara
- Dosta sa pritiscima, poručuju novinari u Hrvatskoj
Najviše novinara i medijskih radnika, njih 155, život je izgubilo 2006. godine.
Ubistvo uglednog saudijskog novinara Džamala Kašogija u oktobru 2018. godine dovelo je do diplomatske krize između Turske i Saudijske Arabije. Kašogi je život izgubio nakon odlaska u saudijski konzulat u Turskoj.
U aprilu je život izgubila britanska novinarka Lajra Meki dok je izveštavala sa protesta u Severnoj Irskoj. Disidentska paravojna grupa iz Severne Irske priznala je da je izvršila ubistvo.
Gde je najopasnije?
Avganistan je jedna od najopasnijih zemalja za novinare. U ovoj državi prošle godine poginulo je 16 novinara.
Tokom samo jednog napada u Kabulu je ubijeno devet novinara koji su izveštavali o bombaškom napadu. Oni su poginuli 15 minuta nakon prve bombe u eksploziji koju je aktivirao terorista prerušen u novinara.
Novinari su prošle godine ginuli i u Sjedinjenim Američkim Državama.
Pet osoba je ubijeno u napadu na redakciju Kapital Gazete u Merilendu. Napad je izvršio čovek koji je u nekoliko navrata pokušao da tuži novinare ovog lista.
Netrpeljivost prema medijima, populizam i kriminal i korupcija su među značajnim faktorima koji podrivaju bezbednost novinara, navodi Međunarodna federacija novinara.
„Ovi faktori doprinose tome da okruženje u kome novinari žive bude opasnije nego teritorije zahvaćene ratnim sukobima".
Komitet za zaštitu novinara svakog decembra objavljuje podatke o novinarima koji su uhapšeni zbog posla.
Zemlje za najvećim brojem novinara u pritvoru tokom 2018. godine su:
- Turska - 68
- Kina - 47
- Egipat - 25
- Saudijska Arabija i Eritreja - po 16
Mediji i demokratija
Ujedinjene nacije ističu da slobodni mediji imaju važnu ulogu u demokratiji, posebno tokom izbora.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guteres kaže da demokratija ne postoji ukoliko ljudi nemaju pristup pouzdanim informacijama.
Kortni Radiš iz Komiteta za zaštitu novinara kaže da retorika protiv medija uzela maha, pogotovo na Filipinima i u Sjedinjenim Državama, a da su društvene mreže otežale situaciju.
„Maltretiranje na internetu i pretnje, posebno upućene ženama, pogoršalo je već problematično okruženje u kom novinaru rade".
Reporteri bez granica u Svetskom indeksu slobode medija ove godine opisuju situaciju u Sjedinjenim Američkim Državama kao „problematičnu".
„Nikad do sada američki novinari nisu dobijali ovakve pretnje, niti su ovako često tražili zaštitu od privatnih firmi".
Izveštaj Reportera bez granica o stanju medijskih sloboda u svetu pokazuje da se situacija pogoršala i u Sjedinjenim Američkim Državama, Indiji i Brazilu.
5. 10. 2024.
Južne vesti juče objavile članak a od jutros je počelo sa čišćenjem i sređivanjem ispred stanice kod lokomotive. Posao završili za tri sata, eto koliko je bilo potrebno da se bar nešto dovede u red
Vremeplov Čitalac